Reklama

By podejmowali właściwe decyzje

Istniejące od ponad 15 lat Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” stanowi przykład dzieła zainspirowanego nauką Jana Pawła II

Niedziela Ogólnopolska 22/2015, str. 26-27

Archiwum Duszpasterstwa

Grupa „Talent” na audiencji u Jana Pawła II

Grupa „Talent” na audiencji u Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystko zaczęło się od słów, które 2 czerwca 1997 r. w Legnicy Ojciec Święty skierował do przedsiębiorców: „Zwracam się tu przede wszystkim do tych braci w Chrystusie, którzy zatrudniają innych. Nie dajcie się zwieść wizji natychmiastowego zysku, kosztem innych. Strzeżcie się wszelkich pokus wyzysku. W przeciwnym razie każde dzielenie eucharystycznego Chleba stanie się dla was oskarżeniem”.

Przesłanie Jana Pawła II w sposób szczególny usłyszał Marek Świeży, prezes firmy Chomik w podkrakowskim Gdowie. Przedsiębiorca wspomina: – Słuchając tych słów, pomyślałem, że tak nie może być. Nie dość, że jesteśmy zostawieni sami sobie, że każą nam brać wszystko w swoje ręce, że od strony duchowej też nie mamy na kogo liczyć, bo nawet spowiednik nie potrafi się za bardzo ustosunkować do naszych spraw, to jeszcze Ojciec Święty nas napomina. Prezes przyznaje, że postanowił pojechać do Rzymu i... powiedzieć Papieżowi, co o tym myśli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkania

Jak postanowił, tak zrobił. Pojechał na spotkanie z Janem Pawłem II. Podczas audiencji generalnej Ojciec Święty, przechodząc przez bazylikę, obok ołtarza ku czci św. Józefa, znalazł się blisko Marka Świeżego, a ten po chwili wzruszenia i niepewności przedstawił sprawę, z którą przyjechał do Rzymu. Wówczas Jan Paweł II powiedział do pielgrzyma z Gdowa: „Idź z tym do swego biskupa”.

Dwa lata później – w dniach 11-12 grudnia 1999 r. – w Seminarium Księży Sercanów w Stadnikach pod Krakowem odbyło się pierwsze spotkanie przedsiębiorców i pracodawców. Jeden z obecnych koordynatorów duszpasterstwa – ks. Grzegorz Piątek SCJ wspomina: – Pan Marek znał sercanów w Stadnikach i skontaktował się z ks. Tadeuszem Michałkiem. Ja zostałem zaproszony jako wykładowca i miałem krótką prelekcję. Ks. Grzegorz dodaje, że organizatorami spotkania byli: ks. Tadeusz Kałużny, ks. Tadeusz Michałek, ks. Dariusz Salamon i ówczesny rektor seminarium ks. Jan Strzałka. Zwraca uwagę, że pierwszym koordynatorem był ks. Ryszard Krupa, i podkreśla, że duszpasterstwo od początku jest związane z Polską Prowincją Księży Sercanów. (Aktualne informacje na temat duszpasterstwa oraz jego dokładną historię można przeczytać na stronie: www.duszpasterstwotalent.pl).

Reklama

Propozycje

Wydarzenie to dobrze pamięta Marek Świeży: – O planowanym spotkaniu dałem ogłoszenie do katolickich czasopism, a do przedsiębiorców, do których miałem adresy, wysłałem zaproszenia. Pan Marek nie ukrywa, że spodziewał się tłumów, a przybyło... 11 osób, które na zakończenie opowiedziały się za kontynuacją przedsięwzięcia. – Cóż było robić, oddałem to Panu Bogu i zacząłem przygotowywać następne spotkanie – wyznaje.

Z relacji ks. Grzegorza Piątka wynika, że kolejne, dwudniowe spotkania odbyły się w Koszycach Małych pod Tarnowem oraz w Piekarach Śląskich, a tworzące się duszpasterstwo otrzymało błogosławieństwo hierarchów polskiego Kościoła: abp. Damiana Zimonia i abp. Tadeusza Gocłowskiego, a potem również Jana Pawła II.

Dziś oprócz spotkań duszpasterstwo proponuje przedsiębiorcom m.in.: rekolekcje wielkopostne, konferencje naukowe, warsztaty, pielgrzymki. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje coroczna, organizowana w rocznicę utworzenia duszpasterstwa, ogólnopolska pielgrzymka do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. – Poszukujemy najlepszych metod i staramy się przygotowywać zróżnicowane propozycje: od merytorycznych, biznesowych, przez te o charakterze duchowym, aż po spotkania lokalne – mówi ks. Przemysław Król SCJ, drugi koordynator duszpasterstwa.

Cel

W ciągu 15 lat powstały kolejne grupy, m.in. w: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Lublinie, Piekarach Śląskich, Bielsku-Białej, Tarnowie, Dębicy, Kielcach, Białymstoku. –W kilkunastu ośrodkach odbywają się regularne spotkania – mówi ks. Grzegorz Piątek i dodaje, że w ciągu roku w wybranych wydarzeniach uczestniczy kilkaset osób. Podkreśla, że sercanie współpracują z proboszczami, którzy chcą, by takie spotkania odbywały się na terenie ich parafii. Duszpasterstwo ma też oficjalne błogosławieństwo biskupów, którzy na terenie swych diecezji zaakceptowali tę formę działalności sercanów. Marek Świeży zauważa, że błogosławieństwo hierarchów to także nawiązanie do słów, które usłyszał od Jana Pawła II w Watykanie.

Reklama

– Celem duszpasterstwa jest zbawienie człowieka, a formacja jest narzędziem do tego – wyjaśnia ks. Grzegorz. – Przedsiębiorca ma osiągnąć swoją świętość przez to, co robi, a nie pomimo tego, co robi. Nasze spotkania mają uświadomić zagadnienia, które warto podjąć, albo pokazać sposób osiągania świętości w swoim zawodzie – dodaje. Ks. Piątek podkreśla, że przy okazji spotkań przedsiębiorcy – pracodawcy także się integrują, nawiązują współpracę, wzajemnie się wspierają.

Marek Świeży zauważa, że duszpasterstwo jest przede wszystkim ofertą dla ludzi, którzy szukają możliwości rozwoju duchowego. Podkreśla, że tą formą doskonalenia interesują się przedsiębiorcy poszukujący rozwiązań, które pozwolą im postępować w zgodzie z sumieniem. I dodaje: – Jestem przekonany, że na tych spotkaniach uzyskam odpowiedź na moje wątpliwości. Może nie od razu, ale modląc się, rozmawiając, słuchając innych dzielących się swym doświadczeniem, znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Przykład

Zapytany o przykład uzyskania takiej odpowiedzi w jego życiu, po chwili zamyślenia prezes firmy Chomik wspomina: – Pamiętam, jak w Koszycach dzieliliśmy się rozmaitymi doświadczeniami. Byłem wtedy początkującym przedsiębiorcą z niedużym kapitałem. Działałem m.in. w ten sposób, że odbierałem od kontrahenta towar, a płaciłem – gdy go sprzedałem. I tam usłyszałem historię o przedsiębiorcy, który zawsze uczciwie płaci. Wtedy zrozumiałem, że moje dotychczasowe postępowanie nie wprowadzało ładu w moją działalność. Postanowiłem to zmienić. Realizacja tej decyzji, nawet za cenę wzięcia pożyczki z banku, aby móc kontrahentowi zapłacić w terminie, wprowadziła w moje życie ład. Marek Świeży podkreśla, że od tego czasu nie musiał się już zajmować tłumaczeniem opóźnień zapłaty: – I to powoduje spokój nie tylko w mojej duszy, ale i w firmie. Ponadto moi kontrahenci widzą we mnie solidnego przedsiębiorcę, któremu można śmiało zostawić towar, bo na pewno nie oszuka – przekonuje.

Reklama

Sumienie

Ks. Przemysław Król zauważa, że przedsiębiorcy mają wiele dylematów moralnych, jak się w danej sytuacji zachować, nie ma bowiem uniwersalnej metody radzenia sobie ze wszystkimi problemami. Pojawia się więc potrzeba indywidualnego prowadzenia. Ks. Król wyjaśnia, że zadaniem duszpasterstwa nie jest udzielanie konkretnych, gotowych odpowiedzi: – Przedsiębiorca powinien sam w swojej decyzji, w swoim sumieniu dojrzeć do konkretnych działań, z jednej strony wykorzystywać swoją mądrość, a z drugiej – zaufać Bożej Opatrzności.

Ks. Grzegorz Piątek dodaje: – To istotne, by przedsiębiorca był człowiekiem, który ma uformowane sumienie. Wtedy będzie mógł podejmować właściwe decyzje w złożonych okolicznościach i znajdzie rozwiązanie konkretnego problemu, np.: handlować czy nie handlować w niedzielę, jakie produkty wprowadzać na rynek, jak dokonywać trudnych wyborów przy zwalnianiu pracowników. Kluczem dla osoby wierzącej jest odpowiednio uformowane sumienie.

Marek Świeży modli się, aby istniejące od ponad 15 lat dzieło, które już się rozrosło i przynosi wiele dobrych owoców, nadal się rozwijało. Zauważa: – W naszym państwie możliwości działalności takiego duszpasterstwa są zdecydowanie większe. Jestem więc głęboko przekonany, że wszystko, co dobre, jest przed nami!

2015-05-26 13:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka przyszła do swoich dzieci

– Mamy w parafii piękne rodziny. One są naszą radością – powiedział Niedzieli ks. Witold Bil, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Kurowie.

Parafia, 21 kwietnia przeżyła Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

"Ja jestem z Wami" - w diecezji gliwickiej trwa Kongres Eucharystyczny

2024-04-22 15:25

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

kongres eucharystyczny

Abp Adrian Galbas

Kard. Grzegorz Ryś

kardynał Ryś

Diecezja Gliwicka

Odnowie i pogłębieniu wiary oraz zrozumieniu centralnej roli Eucharystii w życiu człowieka wierzącego służy zwołany w diecezji gliwickiej przez bp. Sławomira Odera Kongres Eucharystyczny. Wydarzenie pod hasłem "Ja jestem z Wami" zainicjowane w Niedzielę Palmową potrwa do uroczystości Bożego Ciała 30 maja. Gośćmi poszczególnych spotkań skierowanych do wszystkich wiernych są m.in. abp Rino Fisichella, kard. Gerhard Müller, abp Adrian Galbas i kard. Grzegorz Ryś.

Zorganizowanie Kongresu Eucharystycznego zapowiedział w ub. roku podczas Mszy świętej Krzyżma biskup gliwicki Sławomir Oder a przygotowania do niego trwały od kilku miesięcy. Hierarcha podkreślił wtedy przekonanie, że wydarzenie to pomoże miejcowemu duchowieństwu i świeckim "umocnić naszą wiarę, odnowi radość spotkania z Chrystusem oraz będzie okazją do doświadczenia Jego bliskości, obecności - obecności Chrystusa, źródła prawdziwej radości człowieka, fundamentu nadziei, która nie może zawieść”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję