Reklama

Niedziela Małopolska

Naprotechnologia – jest nadzieja!

Niedziela małopolska 26/2015, str. 4

[ TEMATY ]

naprotechnologia

freepeoplea/fotolia.com

Niepłodność nie boli fizycznie, ale sprawia, że boli serce – mówiła Izabela Salata ze Stowarzyszenia Małżeństw Niepłodnych Abraham i Sara, jedna z prelegentek konferencji pt. „Naprotechnologia – jest nadzieja! Postaw na leczenie, a nie zapłodnienie in vitro”, która odbyła się 11 czerwca z inicjatywy studentów Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie i została zrealizowana w ramach projektu profilaktycznego.

Zadbać o płodność

Wśród prelegentów była Anna Misztal-Dwojak, ginekolog położnik, która poświęciła swój referat przedstawieniu profilaktyki niepłodności. Pani doktor w bardzo konkretnym wystąpieniu ukazała, że troska o płodność człowieka zaczyna się już w momencie jego poczęcia. To dbanie ciężarnej mamy o siebie, a potem odpowiednia pielęgnacja niemowląt i dzieci, a także odpowiedzialne wejście w okres dojrzewania. Na każdym z etapów rozwoju – tak chłopcy, jak i dziewczęta mogą troszczyć się o swój organizm tak, by był on przygotowany do przyjmowania i dawania życia. Dr Misztal-Dwojak zwróciła uwagę na fakt, że zbyt wczesne rozpoczynanie współżycia u nastolatek, kiedy ich organizm nie osiągnął jeszcze dojrzałości płciowej, również może skutkować późniejszą niepłodnością, ponieważ narażony jest na infekcje bardziej niż organizmy kobiet dojrzałych płciowo (ok. 20 lat). Także stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie tylko zaburza gospodarkę hormonalną organizmu, ale również powoduje konkretne zagrożenia, np. nowotworami piersi czy szyjki macicy oraz zatorami płuc, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Pani doktor podała również, że dzięki lekcjom wychowania do życia w rodzinie, podczas których promuje się wartości, a nie zachęca do wczesnej aktywności seksualnej i antykoncepcji, wśród polskich nastolatków odnotowano najniższy w Unii Europejskiej odsetek aktywnych seksualnie piętnastolatków, niską liczbę ciąż u nastolatków oraz najmniejszą liczbę aborcji wśród młodocianych. Dr Misztal-Dwojak mówiła, że bardzo ważna jest znajomość i akceptacja własnej płciowości i płodności, metod jej rozpoznawania i zachęcanie do obserwacji cyklu miesięcznego.

Dla zdrowia kobiety

Reklama

Bardzo ciekawy wykład przedstawiła dr Daria Mikuła-Wesołowska, lekarz naprotechnolog, która wyjaśniła zebranym, na czym polega leczenie niepłodności metodą naprotechnologii. Wiedza na ten temat wciąż jest znikoma, nawet w środowisku lekarskim nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem, choć korzysta ze zdobyczy nowoczesnej medycyny. Naprotechnologia opiera się na tych samych założeniach co metody naturalnego planowania rodziny, jednak dysponuje standardami, ośrodkami i wyszkolonymi pracownikami, a także wyspecjalizowanymi ośrodkami klinicznymi i edukacyjnymi. – Nowość naprotechnologii polega na indywidualizacji monitorowania cyklu, diagnostyki i leczenia oraz oceny terapii, opartej na współpracy z naturalnym cyklem kobiety – mówiła pani doktor. – Jednocześnie naprotechnologia korzysta z najnowszych farmakologicznych i zabiegowych osiągnięć współczesnej medycyny, stanowiąc alternatywę dla in vitro, a zarazem ma także wiele innych zastosowań, mających na celu troskę o zdrowie kobiety. To pierwszy system łączący planowanie rodziny z monitorowaniem zdrowia kobiet w wieku prokreacyjnym – podkreślała pani doktor.

By nikt nie został sam

Małżeństwa zmagające się z problemem niepłodności często doświadczają goryczy rozczarowania. Mówiła o tym Izabela Salata ze Stowarzyszenia Małżeństw Niepłodnych Abraham i Sara. – Po rozpoczęciu leczenia nadzieja rośnie z dnia na dzień – mówiła prelegentka. – Ale zdarza się, że przychodzi rozczarowanie, bo to długotrwałe leczenie nie przynosi rezultatów. Małżeństwa bezdzietne często spotykają się z presją społeczną, nawet wśród najbliższych wiele osób nie rozumie tego problemu. Nie będąc gorszymi, czują się gorsi – zauważyła I. Salata, wyjaśniając przyczyny powstania stowarzyszenia, którego działalność skierowana jest do małżeństw zmagających się z problemem niepłodności. – Chodzi o to – mówiła – by nikt z problemem niepłodności nie pozostał sam. Opowiedziała m.in. o licznych działaniach stowarzyszenia w kierunku pomocy duchowej i psychologicznej dla małżeństw niepłodnych, organizacji prelekcji dla duchownych, by mogli skuteczniej pomagać takim parom, a także o powstałym półtora toku temu telefonie wsparcia dla niepłodnych małżeństw (881-206-661).

Odpowiedź na zapotrzebowanie

Renata Laszko, jedna z organizatorek konferencji mówi, że wciąż trudno jest dostrzec wymierne działania rządu i społeczeństwa, mające na celu popularyzację wiedzy o rzeczywistych możliwościach leczenia niepłodności, jakie oferuje naprotechnologia. P. Renata dostrzega, że inicjatywy podejmowane oddolnie mogą przynieść wymierny rezultat i dlatego cieszy się, że zorganizowana przez studentów konferencja stała się odpowiedzią na zapotrzebowanie konkretnej wiedzy o profilaktyce zdrowia prokreacyjnego.

2015-06-25 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dr Nyc: naprotechnologia to rzetelna diagnostyka i leczenie

[ TEMATY ]

naprotechnologia

henriethaan/pixabay.com

O skuteczności leczenia niepłodności metodą naprotechnologii dyskutowano w Centrum Wolontariatu Międzynarodowego w Radomiu. Gośćmi spotkania byli: ks. dr Jarosław Wojtkun - teolog i moralista oraz dr Grzegorz Nyc - ginekolog. Prelegenci przedstawili medyczne, moralne i teologiczne aspekty leczenia niepłodności, w szczególności zajęli się naprotechnologią.

Dr Grzegorz Nyc w pracy położnika - ginekologa kieruje się zasadami etyki chrześcijańskiej i troską o drugiego człowieka. Z przykrością stwierdził, że dzisiaj w leczeniu niepłodności odchodzi się od stosowania diagnostyki na rzecz in-vitro. - W Polsce i innych krajach, kiedy para zgłasza się do kliniki, na pierwszej wizycie proponuje się in-vitro. W USA jest to wielki biznes. Obok takich klinik znajdują się poradnie, które sprawdzają, czy pary mają zdolność kredytową – mówił prelegent.

Z danych Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) wynika, że skuteczność urodzenia zdrowego dziecka z jednej procedury in-vitro wynosi ok. 18,3%. - Wliczamy w to również poronienia. Poczęć jest ok. 30%. Natomiast profesor Thomas Hilgers w swoich badaniach podaje skuteczność naprotechnologii na poziomie 50% w przeciągu 2 lat diagnostyki leczenia i jeśli dodamy do tego leczenie operacyjne ta skuteczność sięga już 80% - powiedział lekarz ginekolog.

Dr Nyc przekonywał, że naprotechnologia to rzetelna diagnostyka i leczenie. - W toku pracy lekarskiej spieszymy się w kontakcie z pacjentem. Tracimy zainteresowanie osobą, wizyty trwają krótko, zapominamy o diagnostyce, czyli o wszystkim tym, czego uczyliśmy się na studiach. A dzisiaj kolosalne znaczenie ma dieta, tryb życia. Niepłodność to nie choroba, lecz skutek wielu chorób np. cukrzycy. To proste rzeczy, o których zapominamy. W mojej praktyce rzetelna diagnostyka powoduje, że dochodzi do poczęcia – powiedział dr Grzegorz Nyc.

Jego zdaniem w Polsce nie do końca jest prowadzona tzw. czysta naprotechnologia. - Nie da się zastosować tych samych leków naszym kraju, co w USA, czy robotyki. Nasi lekarze mają różny warsztat. To naprotechnologia, która ewaluowała – zauważył prelegent.

- Mam pary, które były po nieudanym in-vitro. Wiele z nich nie kryje zdziwienia, że zaproponowano im tę metodę za 15 tys. złotych za jeden cykl, a teraz doszło do poczęcia dziecka w sposób naturalny. O czym to świadczy? Nie do końca zdiagnozowano pacjentów. Gdybym nie miał efektów w leczeniu naprotechnologią, nie zajmowałbym się tą metodą – stwierdził lekarz.

Ks. dr Jarosław Wojtkun, teolog, moralista mówił, że dzisiaj mamy do czynienia z pewnym paradoksem, czyli seksem bez dziecka a potem z rozpaczliwym szukaniem dziecka bez seksu. - W tym wszystkim jest w pewnym sensie schizofrenia kulturowa. - zauważył ks. Wojtkun.

- Każdy z nas chce, by lekarz poświęcił nam dużo czasu. Naprotechnologia to gwarantuje. Dzisiaj w medycynie duże znaczenie ma unikanie chorób, czyli zdrowy tryb życia. Naprotechnologia to leczenie niepłodności wszelkimi możliwymi metodami znanymi dotychczas w medycynie. Jest bardzo wysoka skuteczność tego leczenia – mówił dalej rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Organizatorem spotkania było stowarzyszenie "Młyńska" Verum Bonum Pulchrum.

CZYTAJ DALEJ

Przed podróżą sprawdź aktualną sytuację epidemiczną w krajach turystycznych

2020-09-26 09:44

[ TEMATY ]

turystyka

PAP

Można sprawdzić aktualną sytuację epidemiczną w krajach popularnych wśród polskich turystów - informuje w komunikacie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, powołując się na wyjaśnienia resortu rozwoju.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformował o możliwościach sprawdzenia aktualnej sytuacji epidemicznej i obostrzeń w poszczególnych krajach, będących popularnymi kierunkami wyjazdów polskich turystów.

Jak przypomniał Rzecznik, 28 lipca 2020 r., mając na uwadze głosy przedstawicieli branży turystyki, zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju z prośbą o informację, czy Ministerstwo to rozważało (w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych) stworzenie portalu internetowego, informującego o aktualnej sytuacji epidemicznej i obostrzeniach w krajach tzw. turystyki wyjazdowej. Zdaniem przedsiębiorców przedmiotowy portal mógłby stanowić istotne narzędzie w przeciwdziałaniu ewentualnemu chaosowi informacyjnemu wśród ich klientów.

Rzecznik MŚP przytacza odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju, które wskazało m.in., że MSZ na swoich stronach umieszcza informacje o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w krajach będących popularnymi kierunkami wyjazdów zagranicznych Polaków.

"Ponadto, Komisja Europejska uruchomiła platformę internetową ,+Re-open EU+, która zawiera podstawowe informacje umożliwiające bezpieczne wznowienie swobodnego przepływu osób i turystyki w całej Europie. Platforma ,+Re-open+ będzie funkcjonować jako główny punkt odniesienia dla osób podróżujących w UE, ponieważ gromadzi w jednym miejscu aktualne informacje od Komisji i państw członkowskich" - wyjaśnia MR cytowany w komunikacie Rzecznika MŚP.

Według ministerstwa narzędzie to umożliwi przeglądanie informacji dotyczących poszczególnych państw członkowskich UE za pomocą interaktywnej mapy, zawierającej aktualne informacje na temat obowiązujących środków krajowych, a także praktyczne porady dla osób odwiedzających dany kraj.

"Platforma jest łatwo dostępna na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych poprzez następujący link +Re-open EU+: https://reopen.europa.eu/pl. Platforma +Re-open EU+ i zawarte na niej informacje dostępne są w 24 językach urzędowych EU" - dodano. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ par/

CZYTAJ DALEJ

Na drodze do świętości

2020-09-26 22:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św.Ojciec Pio

Grupy Modlitwy

Przeprośna Górka

Beata Pieczykura/Niedziela

Grupy Modlitwy św. Ojca Pio z całej Polski czuwają na modlitwie w dniach 26-27 września. Pierwsza część spotkania odbyła się na Górce Przeprośnej (Koronka do Bożego Miłosierdzia, Droga Krzyżowa, Różaniec, Msza św.). Teraz na Jasnej Górze trwa nocne czuwanie. Po Apelu Jasnogórskim pielgrzymi przeżywają konferencje i o godz. 24 Mszę św.

Spotkali się, aby pogłębić więź z Bogiem i realizować swoje powołanie. Pragną bowiem upodobnić się do Ukrzyżowanego przez miłosierdzie i modlitwę. Dlatego wpatrują się w św. Ojca Pio i pamiętają jego słowa: „Niech Serce Jezusa będzie centrum wszystkich twoich inspiracji”.

– Życie św. Ojca Pio było czytelnym znakiem obecności Boga w świecie – mówił ks. prał. Włodzimierz Kowalik, proboszcz bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, do członków Grup Modlitwy św. Ojca Pio 26 września w sanktuarium św. Ojca Pio na Górce Przeprośnej. Kapłan przewodniczył Mszy św. i wygłosił słowo Boże w miejscu, gdzie jest czczony święty stygmatyk. Przypomniał istotne rysy św. Ojca Pio na jego drodze do świętości, takie jak: modlitwa, pokora, przebaczenie, zgłębianie tajemnicy krzyża i cierpienia, umiłowanie Eucharystii i konfesjonału – miejsca leczenia dusz z ran grzechu, troska o zbawienie ludzi oraz świadczenie miłosierdzia. Kaznodzieja przypomniał, że święty kochał Maryję, a u kresu życia apelował: „Miłujcie Maryję, szerzcie miłość do Niej, odmawiajcie zawsze Różaniec”. Ks. prał. Kowalik zwrócił uwagę na cechy charakterystyczne grup modlitwy, którymi są miłosierdzie i modlitwa. Dlatego ich członkowie mają świadomość, że królestwo Boże buduje nieustanna, pokorna i oddana modlitwa, „modlitwa, która jest obecnością przed Panem, staje się też drogą, sposobem uprasza nawrócenia, uzdrawiania wnętrza ludzkiego”. Z modlitwy rodzą się potrzeba miłości i dobroci. Na zakończenie kaznodzieja pytał: – Co by powiedział dziś św. Ojciec Pio, czy tej modlitwy, fundamentu życia, jest wystarczająco dużo?

O. Eugeniusz Maria Lorek, kustosz sanktuarium św. Ojca Pio, zachęca pielgrzymów, by na wzór św. Ojca Pio rozważnie używali darów Bożych, charyzmatów. W tym duchy wyjaśnia: – Staramy się ukazać, że święty to nie ten, który nie ma problemów, ale ten, którego Bóg powołuje i umacnia do pokonywania trudności.

Mówią pielgrzymi

Członkowie grup jednogłośnie twierdzą, że św. Ojciec Pio pomaga im w życiu i jest bardzo skuteczny, o czym nie raz mogli się przekonać.

Danuta i Władysław z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie, który przybyli do sanktuarium św. Ojca Pio na Górce Przeprośnej, uważają, że „Ojciec Pio był tak dobry i kochany. I prowadzi nas. Idziemy jego drogą, drogą prawdy, miłości. To jest coś pięknego.

– Wielu z nas ufa i zawierza Miłości, która nas powołała do życia, zawierza troski, ufając, że może odwrócić zło i nauczyć miłości podobnej to tej, którą nasz Stworzyciel i Ojciec nas obdarza, i przekazywać ją dalej. Kiedy człowiek spojrzy na życiorys Ojca Pio, to zauważy trochę podobieństw. W jego życiu były takie chwile, kiedy przeżywał ciemne noce, wątpił, a część osób z naszej grupy jest po różnych przeżyciach, przejściach, pokiereszowanych przez życie, ale, jak to mówią, upaść siedem razy, a powstać osiem i tego mnie nauczył święty – powiedziała „Niedzieli” Aleksandra z parafii Chrystusa Króla w Gliwicach, której towarzyszyły Elżbieta i Barbara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję