Reklama

Niedziela Wrocławska

Instytut Duchowości Karmel

Dla wszystkich, którzy interesują się duchowością karmelitańską i chcą pogłębić swoją wiarę, we Wrocławiu powstaje Instytut Duchowości Karmel. Swoją działalność zainauguruje 15 października, w uroczystość św. Teresy od Jezusa i na zakończenie jubileuszu 500. rocznicy urodzin świętej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jego główną motywacją jest chęć dostarczenia słuchaczom dobrej wiedzy, na której możliwe jest kształtowanie zdrowego ducha Ewangelii. Instytut funkcjonował już kiedyś we Wrocławiu, a wznowienie jego działalności w roku 500. rocznicy urodzin św. Teresy od Jezusa stało się możliwe w dużej mierze dzięki prośbom osób zainteresowanych, chcących ubogacić swoją wiarę – podkreślają karmelici bosi.

Reklama

Instytut proponuje słuchaczom 2-letnią formację, zajęcia odbywać się będą co dwa tygodnie w czwartki, od 17.00 do 20.10, w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Ołbińskiej we Wrocławiu. W pierwszym semestrze będą to wykłady w ramach czterech przedmiotów: osoba i dzieło św. Teresy od Jezusa, filozofia, Biblia oraz historia z perspektywy świętych. Zapisy trwają do 25 września. Szczegóły dotyczące dokumentów można znaleźć na stronie www.walkaduchowa.pl, wśród wymagań dotyczących kandydatów jest świadectwo ukończenia szkoły średniej i odbycie rozmowy wstępnej w klasztorze karmelitów bosych. Terminy rozmów: 28 września, 2 października oraz 8 października – w każdy z tych dni od 17.00 do 20.00. Dokumenty można przesyłać w formie elektronicznej na e-mail: walkaduchowa@gmail.com lub pocztą pod adresem Stowarzyszenie Walka Duchowa, ul. Ołbińska 1, 50-259 Wrocław z dopiskiem: Instytut Duchowości Karmel oraz osobiście w klasztorze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród wykładowców na I roku uczyć będą dr Adam Workowski, filozof, uczeń ks. Tischnera, Gabriel Maciejewski zajmujący się tematyką historyczną, o. Antoni Rachmajda, karmelita bosy, koordynator Instytutu, będzie mówił o św. Teresie, a ks. dr Ryszard Kempiak o Piśmie Świętym. Z czasem wprowadzone zostaną zajęcia praktyczne, seminaria i ćwiczenia, np. z prowadzenia rachunku sumienia czy efektywnego korzystania z internetu.

Podobne instytuty karmelitańskie działają już w Krakowie, Poznaniu i Sopocie. Dla wrocławskiego wzorem będzie św. Teresa od Jezusa – nazywana doktorem Kościoła od modlitwy – i to ona „podpowiada” tematykę. Oczywiście na wykładach nie braknie miejsca także dla innych ważnych postaci Karmelu. Jak mówią ojcowie karmelici, wykłady będą miały jeden podstawowy cel: dążenie do prawdy o Bogu, o sobie, o świecie.

2015-09-10 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak zadbać o szczęście w klasztorze karmelitanek w Częstochowie?

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkaplerz

Karmel

Beata Pieczykura/Niedziela

Matka Boża noszącym szkaplerz obiecała, że zostaną wyzwoleni z czyśćca w pierwszą sobotę po śmierci oraz to, że nie zaznają ognia piekielnego. Okazja do zatroszczenia o własne szczęście na wieki już niedługo, ponieważ 16 lipca w klasztorze pw. Miłosierdzia Bożego w Częstochowie przy ul. św. Jadwigi 83.

Tego dnia siostry karmelitanki świętują uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej z Góry Karmel.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja radomska: rozpoczęto przygotowania do wymarszu największej pielgrzymki w Polsce!

2026-02-24 13:15

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej

Ruszyły przygotowania do 48. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Dyskutowano o tym w trakcie spotkania, które odbyło się w Kurii Diecezjalnej w Radomiu. Ks. Damian Janiszewski został mianowany przez bpa Marka Solarczyka, kierownikiem V Kolumny Opoczyńskiej, która wchodzi w skład pielgrzymki diecezjalnej.

Ks. Krzysztof Bochniak, dyrektor radomskiej pielgrzymki przypomniał, że duchowe przygotowania do wymarszu, rozpoczęły się 4 stycznia na Jasnej Górze, kiedy celebrowana była Msza święta z udziałem biskupa radomskiego. - To był czas dziękczynienia za ubiegłoroczny trud pątniczy, ale prośba, aby sierpniowe pielgrzymowanie przyniosło, jak najwięcej duchowych owoców. Dlatego na pierwsze spotkanie organizacyjne zaprosiliśmy kierowników poszczególnych grup, aby opracować plan przygotowań do kolejnej pielgrzymki - powiedział ks. Bochniak. Dotyczy to m.in. takich działań jak zapewnienie sanitariatów, służb medialnych, ekologicznych, czy porządkowych. Ustalono, że każda ze służb będzie miała swoje kolorowe kamizelki odblaskowe. Na przykład kwatermistrzowie będą mieli kamizelki w kolorze białym.
CZYTAJ DALEJ

Bp Heiner Wilmer nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec

2026-02-24 18:15

[ TEMATY ]

Bp Heiner Wilmer

Deutsche Bischofskonferenz

Niemieccy biskupi mają nowego przewodniczącego. Został nim Heiner Wilmer SCJ, biskup diecezji Hildesheim, wybrany przez Konferencję Niemieckiego Episkopatu na trwającej właśnie w Würzburgu wiosennej sesji plenarnej. Przez ostatnie pięć lat przewodniczącym niemieckiego episkopatu był bp Georg Bätzing.

Bp Heiner Wilmer ma prawie 65 lat i pochodzi z północnych Niemiec. W wieku 19 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, czyli sercanów. Od 2007 do 2015 roku był niemieckim prowincjałem, a następne pięć lat przełożonym generalnym tego zgromadzenia. Heiner Wilmer studiował teologię i romanistykę we Freiburgu, Paryżu i Rzymie, uzyskując doktorat z teologii a przez rok pracował także jako nauczyciel niemieckiego i historii w Jesuit High School w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję