Reklama

Niedziela Przemyska

Najpiękniejsza droga świata

Niedzielne pielgrzymowanie, chociaż kryje w sobie wiele wartości, nie doprowadza do finalnego celu, jakim jest nawiedzenie grobu św. Jakuba Starszego Apostoła. Dlatego pozostawia pewien niedosyt i rozbudza pragnienie przejścia jakiegoś odcinka drogi bezpośrednio doprowadzającej do Santiago de Compostela. Pragnienie to podsycają ci, którzy odbyli już pielgrzymkę do grobu św. Jakuba i otrzymali tzw. Compostelkę, czyli certyfikat potwierdzający odbycie tejże pielgrzymki. Warunkiem otrzymania Compostelki jest przejście pieszo albo przejazd konno lub na wózku inwalidzkim ostatnich 100 km dzielących od Santiago. W przypadku jazdy rowerem trzeba przejechać ostatnie 200 km.

Piesze pielgrzymowanie do Santiago nabiera rozpędu. Rocznie przychodzi tam kilkaset tysięcy pątników. Coraz liczniej wędrują także Polacy. W 2013 r. Compostelkę otrzymało 2515 osób z Polski. Niektórzy wybierają długie trasy. Na przykład od granicy francuskiej w Pirenejach przez całą Hiszpanię (ok. 800 km). Mieszkaniec Przemyśla Jerzy Piejko przeszedł jeszcze dłuższą trasę, rozpoczynając wędrówkę od Lourdes we Francji. Natomiast Marek Okoń w 1987 r. pielgrzymował pieszo z Częstochowy przez Santiago do Fatimy (ok. 4000 km). Niektórzy członkowie Bractwa św. Jakuba w Przeworsku wyjeżdżali do Francji i Hiszpanii już kilka razy, aby stosownie do możliwości czasowych pielgrzymować po kolejnych odcinkach trasy. Oni również w miarę możliwości wyjeżdżają na Śląsk w celu przejścia dalszych odcinków Via Regia. Pieszą pielgrzymkę do Santiago de Compostela odbył przed kilku laty także bp Stanisław Jamrozek.

Reklama

Przez Hiszpanię przebiega do Santiago de Compostela kilka tras pielgrzymkowych. Najliczniej uczęszczana jest tzw. Droga Francuska. Zaczyna się ona od przełęczy Roncesvalles w Pirenejach. Biegnie niemal równoleżnikowo przez północną część kraju. Ma najsilniej rozwiniętą infrastrukturę pielgrzymkową (miejsca noclegowe, jadłodajnie, kościoły, klasztory itp.). Ale bywa też dość mocno zatłoczona, zwłaszcza na odcinku ostatnich 100 km.

Inną trasą jest tzw. Droga Srebrna, która zaczyna się na południu Hiszpanii, w Sewilli, ok. 1000 km od Santiago. Należy do trudnych tras, przebiega przez górzyste i najbardziej upalne tereny Hiszpanii.

Łatwiejszą zaś jest Droga Portugalska. Pątnicy zaczynają wędrówkę najczęściej od portugalskiego miasta Porto.

Reklama

Po dojściu do granic miasta Santiago pątników opanowuje radość. Wchodzą do miasta przez jedną z siedmiu bram, kierują się do katedry, nawiedzają modlitewnie grób św. Jakuba, uczestniczą we Mszy św. Po wyjściu z katedry niektórzy zatrzymują się kilka dni w mieście, a następnie wyruszają pieszo lub wyjeżdżają autobusami do przylądka Finisterre nad Oceanem Atlantyckim, który w świadomości ludzi średniowiecza był końcem Ziemi.

* * *

Ósmy, ostatni etap niedzielnego pielgrzymowania Drogą Jakubową odbędzie się 11 października br. na trasie Medyka – Przemyśl. Rozpocznie się Mszą św. w kościele parafialnym w Medyce o godz. 7.30. Będzie przebiegał historyczną Drogą Fortową, a w samym Przemyślu przez Kopiec Tatarski do Krzyża Zawierzenia, a następnie do bazyliki archikatedralnej.

Osoby chcące uczestniczyć w tym etapie niedzielnego pielgrzymowania są proszone o uprzednie zgłoszenie swego udziału drogą internetową – na e-mail: bractwo.przeworsk@gmail.pl albo telefonicznie pod nr: 696 747 913.

Uwaga: Dzień wcześniej, w sobotę 10 października br., odbędzie się przejście Drogą św. Jakuba z Mościsk na Ukrainie do granicy ukraińsko-polskiej w Szeginiach. Zgłoszenia na to sobotnie pielgrzymowanie przyjmuje Oddział PTTK w Przemyślu.

2015-10-01 11:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: setki pielgrzymów u św. Jakuba

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

Hiszpania

św. Jakub Apostoł

Anna Wyrzykowska

Setki pielgrzymów przybyło dzisiaj do Santiago de Compostela do grobu Apostoła Jakuba, patrona Hiszpanii i Galicji. Ponieważ w katedrze prowadzone są prace resteuratorskie, główna Msza miała miejsce w kościele San Martín Pinario. Przewodniczył jej abp Julián Barrio.

Już w średniowieczu uważano św. Jakuba za patrona Hiszpanii. Do jego grobu w Santiago de Compostela przybywali pielgrzymi z najdalszych zakątków Europy. Również i dzisiaj miasto wypełnili pielgrzymi, w tym także z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję