Reklama

Polityka

To nie jest krytyka dla krytyki

O bilansie 8 lat rządów PO i PSL, o greckiej tragedii i porównywalnym z nią polskim długiem z Janem Januszem Szewczakiem – głównym ekonomistą SKOK-ów – rozmawia ks. Łukasz Jaksik

Niedziela Ogólnopolska 42/2015, str. 25

[ TEMATY ]

polityka

SKOK

januszszewczak.wordpress.com

Dr Janusz Szewczak - główny ekonomista SKOK

Dr Janusz Szewczak - główny ekonomista SKOK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. ŁUKASZ JAKSIK: – Często w mediach występuje Pan w roli krytyka poczynań Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dziś, z perspektywy 8 lat rządów tej koalicji, ciężko jest mówić o sukcesach, łatwiej o porażkach...

JAN JANUSZ SZEWCZAK: – Od dawna twierdzę, że największą aferą 25-lecia było 8 lat rządów PO i PSL-u. W dużej mierze dlatego, że kłamstwo i obietnice rzucane na wiatr stały się formą rządzenia. Do tego doszła ekonomiczna forma wojny z własnym narodem, przejawiająca się w podwyższaniu opodatkowania, wieku emerytalnego, czy choćby ostatnia decyzja dotycząca imigrantów, podjęta wbrew woli większości narodu. Dodajmy, że podjęta pod dyktando Niemiec decyzja spotyka się z olbrzymim sprzeciwem lokalnej społeczności. Ludzie się nie zgadzają, boją się tego i mają ku temu swoje podstawy. Polska nie jest przecież przygotowana logistycznie, finansowo i sanitarnie na przyjęcie tak wielkiej liczby uchodźców. To się przecież nie skończy na 7 tys. Ci ludzie w ramach programu łączenia rodzin będą przyjmować wkrótce po 5, 6 i więcej osób, bo przecież mają bardzo liczne potomstwo

– Wiadomo już dziś, że imigranci z Syrii i Erytrei, których Polska ma zacząć przyjmować w przyszłym roku, w pierwszej kolejności będą kierowani do ośrodków w Białej Podlaskiej i Podkowie Leśnej k. Warszawy. Wiem, że razem z senatorem Grzegorzem Biereckim zaangażował się Pan bardzo mocno w próbę powstrzymania tych decyzji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Rząd postanowił wcisnąć do ośrodka w Białej Podlaskiej liczną grupę imigrantów ekonomicznych, bo przecież niewielu z nich to prawdziwi uchodźcy, tymczasem społeczeństwo nie ma pełnej wiedzy dotyczącej tego procesu. Bez rozmowy, bez konsultacji z przedstawicielami lokalnych władz i samorządów nie można przeprowadzać tej procedury. Nikt nie gwarantuje mieszkańcom bezpieczeństwa, tymczasem mamy już przecież przykłady chorób przenoszonych przez imigrantów do Grecji czy Austrii.

– Greccy urzędnicy sugerowali nawet, że istnieją obawy, iż na wyspie Kos wybuchnie epidemia cholery.

– No właśnie. Sprawa wygląda tak, jakby rząd kolejny raz chciał karać nasz region. Na terenie woj. lubelskiego znajdują się aż 4 z 11 ośrodków, które mają przyjąć imigrantów. Aż 4 ośrodki w małych miejscowościach! To może być zabójcze dla tych społeczności. Dlatego ludzie protestują, nie zgadzają się, ale niestety – wszystko jest narzucane z góry. To, oczywiście, kolejny przykład, jak Platforma i PSL traktują Polskę Wschodnią.

Reklama

– Kolejny przykład polityki zdefiniowanej przez byłego już ministra Włodzimierza Karpińskiego?

– Zdecydowanie tak. Przecież tutaj nie ma wielkich inwestycji, nawet drogowych. Nie lokalizuje się tu żadnego większego przedsięwzięcia. Może to wynika z tego, że chce się w jakiś sposób ukarać Polskę Wschodnią, w której jest bardzo dużo postaw niezrozumiałych dla obecnej władzy. Takiego zwykłego i naturalnego patriotyzmu, więzi, kultywowania tradycji i przywiązania do Kościoła. To się tej władzy nie podoba, ta władza tego nienawidzi. Ustawa o wyborze płci czy kwestie dotyczące in vitro, które próbuje przepychać obecna władza, to nie są problemy Polski Wschodniej. Tutaj realnym problemem jest bezrobocie, w niektórych powiatach sięgające dwudziestu kilku procent. I za to systematyczne niszczenie części naszego kraju winę ponoszą właśnie rządy PO i PSL-u.

– Zwolennicy Platformy twierdzą, że ta narracja jest nieprawomocna, że Polska kwitnie i nie jest w żadnej ruinie.

– Pokazywanie fasad oświetlonych domów i biurowców nie ma sensu. W Grecji też są pięknie wyglądające elewacje czy frontony banków. A nikt nie twierdzi dzisiaj przecież, że Grecja jest przykładem ekonomicznego sukcesu. Tymczasem zadłużenie Greków jest porównywalne z zadłużeniem naszego państwa. Grecy mają ok. 330 mld euro długu zagranicznego, a Polska – niemal 380 mld dolarów. Dlatego to nie jest krytyka dla krytyki. Jeśli patrzy się na podstawowe wskaźniki ekonomiczne Polski, można odnieść wrażenie, że nasze państwo naprawdę istnieje już tylko teoretycznie. Problemem jest np. gigantyczne zadłużenie, prawie 1 bln zł długu publicznego. To kwota trudna do wyobrażenia. Ponad 900 mld długu publicznego. Prawie 400 mld dolarów długu zagranicznego i 3 bln długu ukrytego. Do tego dochodzą zadłużona służba zdrowia, szpitale, transport, szkolnictwo... I jeszcze ten pogłębiający się nieustannie podział kraju, wynikający w dużej mierze z nierównomiernego inwestowania.

– Pesymistyczna wizja. Zwłaszcza gdy skonfrontuje się ją z oczekiwaniami społecznymi. Szczególnie w tych nieco zapomnianych przez polityków częściach naszego kraju. Czego oczekują i potrzebują mieszkańcy Polski Wschodniej?

– Po pierwsze potrzebują szacunku dla ich wielkiego wysiłku. Tymczasem władza okazuje im głównie pogardę. Po drugie domagają się poczucia sprawiedliwości. W kontaktach z urzędnikami, przedstawicielami państwa czy właśnie z wymiarem sprawiedliwości. Oczywiście, potrzebują także inwestycji. Chcą, aby politycy pamiętali nie tylko o Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu czy Gdańsku, ale żeby przypomnieli sobie też o tym, że kluczowe inwestycje mogą powstawać w Polsce Wschodniej. Tego typu inwestycje muszą być decyzją władz centralnych i dlatego w strukturach państwa potrzebni są ludzie z Podlasia, którzy muszą pilnować tego, aby projekty, pieniądze na drogi i inwestycje trafiały też na te tereny. Na razie władza wysyła tu tylko imigrantów ekonomicznych z Afryki i Bliskiego Wschodu.

– Imigrantów ekonomicznych, z których zdecydowana większość to przecież muzułmanie. Na ile to może być groźne dla chrześcijańskiej tożsamości Podlasia? Czy będziemy wkrótce świadkami erozji tego społeczeństwa i ważnych dla niego zasad i wartości?

– Gdy podróżuję po Podlasiu, uczestniczę razem z senatorem Biereckim w pokazach filmu „Błogosławiona wina”, który wyświetlany jest w kościołach w wielu gminach. Film przyciąga autentyczne tłumy i podczas spotkań często słyszę opinie ludzi, że swoimi decyzjami politycy Platformy próbują „niszczyć ich wiarę”. Także w przypadku imigrantów ludzie boją się, że w dłuższej perspektywie oznacza to niekorzystne zmiany kulturowe. To jest o tyle smutne, że mówią to ludzie bardzo prostolinijni, otwarci na tradycję, kulturę i charakter tego regionu. W nich naprawdę widać prawdziwą wiarę i głęboki patriotyzm. Tu ludzie z wielkim szacunkiem odnoszą się do Kościoła, wielką estymą darzą Żołnierzy Wyklętych, którzy na Podlasiu złożyli wielką daninę krwi. Dlatego powstają liczne murale, które upamiętniają żołnierzy WiN-u i innych formacji podziemia zbrojnego. Z pewnością społeczność południowego Podlasia daje obraz prawdziwej Polski – tradycyjnej, niezmanierowanej, niegoniącej za nowinkami, pragnącej zachować tradycyjny model rodziny.

2015-10-14 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mówię: „A nie mówiłem?”

WIESŁAWA LEWANDOWSKA: – Od pewnego czasu obserwujemy coraz to nowe odsłony kryzysu finansowego, zwłaszcza wielkiego dramatu strefy euro. Czy jako wybitny specjalista w zakresie nadzoru nad finansami – jako twórca i uczestnik wielu polskich i europejskich instytucji oraz komitetów nadzorczych – mógłby Pan dziś powiedzieć, że to nadzór nad rynkami finansowymi zawiódł?

CZYTAJ DALEJ

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

homilia

ks. Popiełuszko

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Publikujemy tekst rozważań:

CZYTAJ DALEJ

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję