Reklama

Wiadomości

Gorące sprawy czasu przełomu

Medialna obsługa wizyty Ojca Świętego w Polsce i ŚDM w Krakowie, przygotowania do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, stan radiofonii katolickiej w Polsce oraz problemy ośrodków regionalnych TVP – te tematy poruszono podczas spotkania Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, które odbyło się 7 października br. w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wacława Depo

Niedziela Ogólnopolska 42/2015, str. 35

[ TEMATY ]

chrzest

Chrzest Polski

Ludmiła Pilecka/www.wikipedia.org

W odniesieniu do sytuacji ośrodków regionalnych TVP zwrócono uwagę, że tylko w części realizowana jest umowa zawarta między TVP a Sekretariatem Konferencji Episkopatu Polski, dotycząca czasu przeznaczonego na emisję programów o tematyce religijnej. Zwracano uwagę, że w zdecydowanej większości regionalnych ośrodków TVP można zaobserwować proces stopniowej ich eliminacji, co uzasadniane jest przez TVP brakiem środków finansowych. Abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że TVP w ośrodkach regionalnych traktuje obecność programów religijnych jako rodzaj łaski, a nie obowiązek wynikający z ustawy o radiofonii i telewizji oraz z umowy z Episkopatem. Przyznał, że jedynym ośrodkiem regionalnym TVP, w którym audycje o charakterze religijnym nie są wycofywane, jest Białystok, a to dzięki silnej obecności na tym terenie wyznawców prawosławia. TVP w pełni respektuje tam zawarte umowy jedynie dlatego, że obawia się, iż zostanie oskarżona o ograniczanie praw mniejszości narodowych. O wewnętrznej sytuacji TVP i korupcji w tej instytucji mówiła Anna Pietraszko z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Według dokonanej przez nią analizy, olbrzymie środki są marnotrawione przez korupcyjny układ wewnątrz TVP, a ludzie, którzy chcieliby uzdrowić tę sytuację, są wyrzucani bądź marginalizowani. Celowi temu służy m.in. przeniesienie dużej części dziennikarzy i twórców telewizyjnych do zewnętrznej spółki Leasing Team, co stanowi tylko formę opóźnionego ich usunięcia.

Ks. Tomasz Olszewski, dyrektor Radia Nadzieja z Łomży, stojący na czele Forum Niezależnych Stacji Katolickich, poinformował, że obecnie do sieci należą już 23 rozgłośnie diecezjalne. Swym zasięgiem stacje obejmują niemal trzy czwarte terytorium Polski. Jak zauważył, dobiegają już końca prace nad uruchomieniem wspólnego systemu wymiany informacji pomiędzy stacjami.

Reklama

Adam Hlebowicz, dyrektor Radia PLUS w Gdańsku, mówił z kolei o roli, jaką odgrywa sieć radia PLUS, która zrzesza 21 stacji.

Marcin Przeciszewski z KAI, odpowiedzialny ze strony Episkopatu za organizację obsługi medialnej wizyty Ojca Świętego w Polsce w 2016 r., zapowiedział, że spodziewana jest obecność w tym czasie ponad 6 tys. dziennikarzy z całego świata oraz ok. 200 stacji telewizyjnych, które będą bezpośrednio transmitować Światowe Dni Młodzieży. Do organizacji obsługi prasowej wizyty Papieża oraz ŚDM w Krakowie zostały powołane 2 agencje: PAP ze strony rządowej oraz KAI ze strony Kościoła.

Marcin Przeciszewski poinformował, że jedynym oficjalnym producentem obrazu transmisyjnego z uroczystości będzie Telewizja Polska SA, a jedynym oficjalnym producentem dźwięku – Polskie Radio SA. Wszystkie stacje świata będą mogły dokonywać transmisji, wykorzystując do tego obraz TVP i dźwięk Polskiego Radia. Innym polskim stacjom, w tym TV TRWAM, obraz i dźwięk będą przekazywane gratis, natomiast stacjom zagranicznym – w zależności od umów, jakie zawarły z TVP i z Polskim Radiem.

Reklama

Ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji poznańskiej, poinformował o programie ogólnopolskich obchodów 1050-lecia chrztu Polski, które odbywać się będą w dniach 14-16 kwietnia 2016 r. w Gnieźnie i Poznaniu. Obchody jubileuszu poprzedzi X Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się w dniach 11-13 marca 2016 r. pod hasłem: „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”.

Prof. Andrzej Drzycimski zaprezentował refleksję związaną ze zbliżającym się jubileuszem chrztu Polski. Podkreślił, że czas poprzedzający ten fakt, czyli przełom IX i X wieku, był w Europie wyjątkowy. Przez wielu historyków określany jest on jako okres kształtowania się europejskiej „Republica christiana” (Rzeczypospolitej chrześcijańskiej), która wiąże się także z czasem niezwykłego rozwoju cywilizacyjnego, w tym kultury i nauki. Zdaniem prof. Drzycimskiego, czas obecny – który symbolicznie wyznacza jubileusz 1050-lecia chrztu Polski – jest czasem równie głębokiego przełomu w Europie. Zwrócił on uwagę, że w ciągu 26 lat wolności nie został wypracowany model państwa polskiego, z którym do końca identyfikowałoby się społeczeństwo. Państwo polskie wciąż oczekuje reformy w wielu najbardziej podstawowych sektorach. A społeczeństwo podzieliło się w takim stopniu, jak nigdy wcześniej w historii. Jednym z ubocznych skutków jest brak zainteresowania dużej części obywateli tym, co wspólne, w tym polityką. Najbardziej widoczne jest to wśród młodego pokolenia, które emigruje za granicę bądź dokonuje częstej „emigracji wewnętrznej”. Są to zjawiska niepokojące dla dalszego bytu narodu i państwa oraz kształtu polskiej demokracji.

2015-10-14 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo o znaczeniu 1050. rocznicy Chrztu Polski

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Chrzest Polski

Marian Sztajner

Na znaczenie jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz na konkretne zadania Roku Miłosierdzia wskazuje metropolita częstochowski abp Wacław Depo w liście pasterskim na Niedzielę Miłosierdzia Bożego. List ten zostanie odczytany 3 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego we wszystkich kościołach i kaplicach w archidiecezji częstochowskiej.

„W błogosławieństwie Chrystusa Zmartwychwstałego możemy się odnaleźć jako wspólnota Kościoła pielgrzymującego przez czas i granice geograficzne. Zwłaszcza w tym roku, gdy dziękujemy Bogu za łaskę Chrztu Narodu Polskiego od 1050 lat” – pisze abp Depo i podkreśla, że rocznica Chrztu Polski „nie tylko przypomina o odwadze wiary Mieszka I, który najprawdopodobniej przyjął chrzest w samą Wigilię Wielkanocną 966 roku”. - Skłania nas także do dziękczynienia za wszystkie „zanurzenia chrzcielne w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa” naszych przodków, a na końcu i nas samych – dodaje abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz odwiedził diecezję zielonogórsko-gorzowską

2021-09-22 11:40

[ TEMATY ]

nuncjusz

Głogów

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Jakubów

ks. Adrian Put

Msza św. w Jakubowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce

Msza św. w Jakubowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce

We wtorek 21 września pierwszy raz przybył do naszej diecezji abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Polsce. Podczas swej krótkiej wizyty odwiedził sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie oraz Głogów.

Arcybiskup Pennacchio odwiedził sanktuarium w Jakubowie w szczególnym czasie jubileuszowego Roku św. Jakuba. Po odprawieniu Mszy św. i poświęceniu pamiątkowego krzyża i rzeźby abp Pennacchio wraz z biskupami Lityńskim, Siemieniewskim i Sochą udali się do Głogowa. Tu po przywitaniu przez władze samorządowe odbyło się otwarcie nowego odcinka Jakubowego Szlaku wiodącego przez Głogów do Hiszpanii, do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. W kościele pw. Bożego Ciała nuncjusz poświęcił tablicę pamiątkową oraz kamienną płytę chodnikową ze znakiem muszli pielgrzymiej. Płyty te wmurowane zostaną na głogowskim alternatywnym odcinku Szlaku św. Jakuba wiodącym przez głogowskie Stare Miasto. Spotkanie w Jakubowie i w Głogowie było pierwszą oficjalną wizytą arcybiskupa nuncjusza w naszej diecezji. Swoją misję w Polsce pełni od 2016 roku. Z racji swego urzędu jest także dziekanem korpusu dyplomatycznego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję