Reklama

Nominacja papieska

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Tadeusz Lityński nowym biskupem zielonogórsko-gorzowskim

Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem tej diecezji. Zastąpił bp. Stefana Regmunta, który złożył rezygnację z urzędu ze względu na stan zdrowia. Poniżej komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce:
Ojciec Święty Franciszek:
1. Przyjął rezygnację księdza biskupa Stefana Regmunta z posługi biskupa zielonogórsko-gorzowskiego, złożoną zgodnie z kan. 401 pkt 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
2. Mianował biskupem zielonogórsko-gorzowskim dotychczasowego biskupa pomocniczego tej diecezji Tadeusza Lityńskiego.

Abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce
Warszawa, 23 listopada 2015 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Otwierajmy bramy Panu, który puka do drzwi

Reklama

Do otwarcia bram Panu, który puka do drzwi naszych serc, zachęcił Ojciec Święty 18 listopada br. podczas audiencji generalnej. Nawiązując do niedawno zakończonego synodu biskupów i bliskiej już perspektywy Jubileuszu Miłosierdzia, Papież zachęcił Kościół, by pomimo trudnych czasów wyszedł na spotkanie pielgrzymującym synom i córkom. Zauważył, że są takie miejsca na świecie, gdzie bram nie zamyka się na klucz, ale jest też wiele takich, gdzie normą stały się bramy opancerzone. Zaznaczył, że w życiu rodzinnym, politycznym i społecznym konieczne są otwartość i zaufanie. Dotyczy to również Kościoła, bo „Kościół niegościnny, podobnie jak rodzina zamknięta w sobie, zawstydza Ewangelię i wyjaławia świat”.
Franciszek zwrócił uwagę na znaczenie właściwego administrowania progami, przejściami, granicami, które powinny strzec, ale nie odpychać. Następnie zauważył, że my sami jesteśmy strażnikami i sługami Bramy Boga, którą jest Jezus, i wskazał, że Kościół jest dozorcą domu Pana, ale nie panem tego domu. Na zakończenie swej katechezy Papież zachęcił: – Niech rodziny chrześcijańskie uczynią z progu swego domu mały znak wspaniałej bramy miłosierdzia i gościnności Boga. Właśnie w ten sposób powinien być rozpoznawany Kościół w każdym zakątku ziemi: jako strażnik Boga, który puka, jako gościnność Boga, który nie zamyka ci bramy przed nosem, pod pretekstem, że nie jesteś domownikiem.

RV

Zadania dla związkowców Solidarności

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Pozdrawiam szczególnie przedstawicieli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Od 35 lat wasz związek angażuje się na rzecz świata pracy, zarówno fizycznej, jak i intelektualnej, jak również na rzecz obrony podstawowych praw osoby i społeczeństw. Bądźcie wierni temu zaangażowaniu, aby interesy polityczne albo ekonomiczne nie były ważniejsze od wartości, które stanowią istotę ludzkiej solidarności. Zawierzam was i wszystkich członków związku opiece waszego patrona, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, i z serca wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

RV
Audiencja generalna, 18 listopada 2015 r.

Kiążka Biblioteki „Niedzieli” w Bibliotece im. Josepha Ratzingera

Biblioteka im. Josepha Ratzingera w Collegium Teutonicum, znajdującym się między Bazyliką św. Piotra a Aulą Pawła VI w Watykanie, 18 listopada br. rozpoczęła swoją działalność. Zgromadzono tam tysiące dzieł teologicznych autorstwa kardynała, których egzemplarze w większości podarował on sam, już jako papież Benedykt XVI. Są tam także książki fundacji jego imienia i Watykańskiej Księgarni Wydawniczej (Libreria Editrice Vaticana). W zbiorach znalazła się książka wydana przez Bibliotekę „Niedzieli” pt. „Święty Jan Paweł II. Droga na ołtarze”.
Gdy w 2012 r. powstała idea zebrania wszystkich dzieł obecnego Papieża seniora, pomysłodawcy wybrali miejsce szczególnie mu bliskie. Właśnie w Collegium Teutonicum przez wiele lat kard. Ratzinger spędzał czas na modlitwie i studiowaniu w ciszy. Dzięki wsparciu wielu dobroczyńców udało się dostosować aule do przyjęcia tysięcy woluminów. O bibliotece obszernie pisaliśmy w poprzednim numerze „Niedzieli”. RV

2015-11-25 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kobieta pokieruje komisją opiekującą się watykańskimi zabytkami

2025-04-10 12:43

[ TEMATY ]

Watykan

Vatican News

Prof. Elvira Cajano

Prof. Elvira Cajano

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej mianował prof. Elvirę Cajano na stanowisko przewodniczącej Stałej Komisji ds. Ochrony Zabytków Historycznych i Artystycznych Stolicy Apostolskiej.

Prof. Elvira Cajano pochodzi z Parmy. Uzyskała tytuł magistra architektury oraz stopień doktora nauk w zakresie historii, rysunku i restauracji architektury na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie. Zajmowała się nadzorem archeologicznym i krajobrazowym w regionie Umbria. Była też wykładowczynią teorii restauracji i konserwacji na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jest autorką licznych publikacji.
CZYTAJ DALEJ

Szefernaker na spotkaniu w TVP ws. debaty; nie wpuszczono Republiki i wPolsce24

2025-04-10 14:50

[ TEMATY ]

spotkanie

debata

Rafał Trzaskowski

wPolsce24

Karol Nawrocki

TV Republika

red/um.warszawy/Karol Porwich

Szef sztabu Karola Nawrockiego Paweł Szefernaker pojawił się w czwartek w siedzibie TVP, gdzie zgodnie z deklaracjami spotkali się także sztabowcy Rafała Trzaskowskiego oraz przedstawiciele TVP, TVN24 oraz Polsat News. Spotkanie dotyczyło debaty Trzaskowskiego i Nawrockiego, do której miałoby dojść w Końskich.

Do spotkania ws. debaty bezskutecznie próbowali dołączyć przedstawiciele Telewizji Republika oraz wPolsce24.
CZYTAJ DALEJ

Wierna kopia krzyża ŚDM

2025-04-11 05:55

Paweł Wysoki

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej otrzymało wierną kopię krzyża Światowych Dni Młodzieży.

Niemal 4-metrowy krzyż, który od ponad 40 lat towarzyszy Światowym Dniom Młodzieży, to dar św. Jana Pawła II. Papież przekazał go młodemu pokoleniu na zakończenie Jubileuszu Odkupienia, obchodzonego w 1983 roku. Powiedział wówczas: - „Powierzam wam krzyż Chrystusa. Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. Zgodnie z wolą Ojca Świętego, krzyż towarzyszy młodym podczas ich spotkań oraz pielgrzymuje przez ziemię. W naszej diecezji gościliśmy ten znak podczas Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie w 2021 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję