Reklama

Niedziela Rzeszowska

Inauguracja Jubileuszu Chrztu Polski

Niedziela rzeszowska 50/2015, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

Chrzest Polski

Ks. Tomasz Nowak

Bp Jan Wątroba wręczył zapalone świece dwudziestu pięciu księżom dziekanom

Bp Jan Wątroba wręczył zapalone świece dwudziestu pięciu księżom dziekanom

Kościół przyniósł Polsce Chrystusa – to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek” – te słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Warszawie w 1979 r. zostały umieszczone na jubileuszowych świecach 1050-lecia Chrztu Polski, które znajdują się w każdej parafii diecezji rzeszowskiej. Otwarcie roku jubileuszowego odbyło się 28 listopada w katedrze rzeszowskiej podczas uroczystych nieszporów.

Chrześcijańska kreatywność

Reklama

Zanim rozpoczęły się nieszpory, księża z wszystkich parafii w diecezji rzeszowskiej wysłuchali konferencji na temat kapłańskiej drogi do dojrzałej wiary, którą wygłosił diecezjalny ojciec duchowny – ks. Wiesław Rafacz. Wyraził nadzieję, że jubileusz ożywi pragnienie doświadczenia owoców chrztu. Przypomniał, że w czasach, kiedy chrzest znajdował się w centrum życia chrześcijańskiego, chrześcijanie byli niezwykle kreatywni i pełni życia, gdyż głęboko pojmowali znaczenie łaski, która się w nich pojawiła. Jako wspólnota Kościoła powinniśmy zadbać o pogłębienie chrześcijańskiej tożsamości, ponowne odkrycie wartości chrztu oraz świadome przeżywanie chrześcijańskiego powołania. Po konferencji ks. Artur Progorowicz, również diecezjalny ojciec duchowny, przewodniczył adoracji Najświętszego Sakramentu. W czasie modlitwy zebrani odnowili przyrzeczenia chrzcielne.

Duchowość chrzcielna

Nieszporom, które rozpoczęły się punktualnie o godz. 15, przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W modlitwie uczestniczyli również biskupi: Kazimierz Górny i Edward Białogłowski. Razem z duchownymi modliły się osoby konsekrowane oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Na początku nabożeństwa Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej uroczyście zapalił świecę, którą razem z wszystkimi biskupami z Polski otrzymał z rąk przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podczas Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze 25 listopada. Po odśpiewaniu psalmów i odczytaniu słowa Bożego Biskup Rzeszowski wygłosił homilię. Zwrócił uwagę na hasło jubileuszowego roku: „Nowe życie w Chrystusie”. Kaznodzieja przypomniał, że oparty na tych słowach program zachęca między innymi do ożywiania duszpasterstwa, prowadzenia rozszerzonej i pogłębionej katechezy, dążenia do dojrzałości w wierze przez nawrócenie w wymiarze osobistym i społecznym. Celem podstawowym programu jest podjęcie działań zmierzających do ukształtowania w wiernych duchowości chrzcielnej, która winna dojrzewać przez całe życie.

Chrzest a nowa ewangelizacja

Po modlitwie „Ojcze nasz” bp Jan Wątroba wręczył zapalone świece dwudziestu pięciu księżom dziekanom. Następnie do dziekanów podchodzili księża proboszczowie, zapalając wcześniej otrzymane świece. Od jednego płomienia zostało zapalonych blisko 250 świec. Przekazywanie światła przypominało o związku rocznicy chrztu Polski z nową ewangelizacją. Odkrywanie chrześcijańskich korzeni, z których wyrastamy, wzywa do dzielenia się wiarą. Wielkim wyzwaniem jest taki jej przekaz, który będzie zrozumiały dla współczesnych ludzi. Jak przekazać dzisiejszemu człowiekowi to, o czym mówił Jan Paweł II w 1979 r.: „Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa”?

2015-12-10 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z mroku dziejów do jubileuszu 1050-lecia Chrztu

Niedziela sandomierska 45/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

chrzest

Chrzest Polski

Archiwum

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Przykościelne bilbordy od dłuższego już czasu zapowiadają Światowe Dni Młodzieży (ŚDM), organizowane z woli Papieża Franciszka w Krakowie pod koniec lipca 2016 r. Także Internet na różnych stronach i forach bogaty jest z zwiastuny tego wydarzenia. Mają one osadzenie także w realiach naszej diecezji. Dzieje się to za sprawą m.in. Patrycji Bartochowskiej z parafii Pniów, której powierzono odpowiedzialność za sekcję medialną przygotowań do ŚDM. – Współpracujemy z wieloma portalami społecznościowymi – mówi Patrycja. – Staramy się publikować materiały formacyjne i informacje, aby każdy z łatwością mógł włączyć się w przygotowania i przeżycie tego wielkiego święta wiary w rówieśniczym środowisku. Ważna jest aktywność nie tylko w wirtualnej przestrzeni, ale przede wszystkim w życiu wielu wspólnot religijnych w diecezji i w parafii, zarówno w pracy formacyjnej, jak i w praktycznym działaniu ukierunkowanym na przygotowanie ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję