Reklama

Polska

Lednica ma już 20 lat

Spotkanie na Polach Lednickich w dniu 4 czerwca 2016 r. będzie wyjątkowe. Wprowadza nas i przygotowuje do Światowych Dni Młodzieży w lipcu w Krakowie. Ale zanim pojedziemy do Krakowa, spotkamy się na Polach Lednickich z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, 800-lecia istnienia Zakonu Dominikanów oraz 20-lecia spotkań nad Lednicą. Tak, to już dwudzieste spotkanie. Przez Bramę Rybę przeszło dużo ponad milion ludzi.

Wszyscy oni wybrali Chrystusa. Ten wybór znacząco odcisnął się na ich życiu.

Reklama

Lednica 2016 zapowiada się imponująco. Pragnę podarować wszystkim uczestnikom Pismo Święte Nowego Testamentu wielkości telefonu komórkowego oraz krzyż z jasnego drewna, na którym można będzie wypisać datę swojego chrztu św. Superokazja, aby się dowiedzieć, kiedy zostałem ochrzczony.

Jak zawsze przygotowujemy nowe pieśni i tańce, ażeby warto było do nas przyjechać po coś absolutnie świeżego, a nie po odgrzewaną zupę. Lednica bowiem jest zawsze dobrą i zawsze nowiną.

Część pierwszą, dotyczącą 1050. rocznicy Chrztu Polski, powierzymy do prowadzenia kard. Dominikowi Duce z Pragi, stamtąd bowiem przyjęliśmy chrzest. Będzie zatem odnowienie chrztu św., procesja z krzyżem lednickim i Bogarodzicą z Jasnej Góry.

Reklama

Druga część spotkania będzie dotyczyła 800-lecia Zakonu Dominikanów. Pragnąłbym, aby – tak jak to miało miejsce w Rzymie przed ok. 800 laty – biskup krakowski poprosił św. Dominika o braci do pracy apostolskiej w Polsce. Kiedy Dominik powiedział, że nie ma braci, wtedy Jacek i Czesław odpowiedzieli: poślij nas! Dominik przyoblekł ich w habity i zatrzymał przy sobie, aby niebawem odesłać ich do Polski jako apostołów. Na to spotkanie zaprosimy relikwie głowy świętych Dominika, Jacka i Czesława i powtórzymy to mistyczne spotkanie, a uczestnicy powtórzą: „poślij nas, poślij nas!”. I wszyscy przez chwilę staną się dominikanami gotowymi pójść głosić Chrystusa. To będzie istny cud!

Trzecia część spotkania będzie dotyczyła 20-lecia spotkań lednickich. Nie bawimy się jednak w jubileuszowe obchody. Patrzymy w przyszłość. Zaprosiliśmy kard. Christopha Schönborna z Wiednia, aby pomógł nam spojrzeć w przyszłość w duchu prorockim i podpowiedział zachowania czekające nas w nowym, nieznanym jeszcze świecie.

Oczywiście, że nad całością dominuje Eucharystia, wybór Chrystusa i przejście przez Bramę Rybę. Oczywiście, że idziemy wszyscy do spowiedzi.

Dawniej mówiło się, że dobre wakacje trzeba planować już od Bożego Narodzenia. Dobre spotkanie lednickie planujemy i przygotowujemy od świtu następnego dnia po spotkaniu, kiedy wyjadą ostatni pielgrzymi, a my zabieramy się do sprzątania pola po pobycie na nim 100 tys. ludzi. Na szczęście nasi pielgrzymi są super i śmieci zbierają po sobie na bieżąco. To właśnie jeden z wielu fenomenów lednickich spotkań. Bo kiedy odjadą ostatni pielgrzymi i ostatnie wozy ze śmieciami, Pola Lednickie są zielone, czyste.

Jak wiadomo, skarbem lednickich spotkań są kapłani, siostry zakonne oraz katecheci pracujący z młodzieżą. Zawsze myślę z ogromną miłością o tych osobach i zastanawiam się, w jaki sposób dać im do zrozumienia, jak bardzo są mi drogie. Myślę o prezencie dla sióstr. Dla kapłanów prezent już mam. Pragnę każdemu z kapłanów przybywających nad Lednicę ofiarować hostie do sprawowania Eucharystii i małą butelkę wina mszalnego. Naturalnie, to dar przyjaciół, ale niezwykle czytelny i mocny. No bo cóż ofiarować wspaniałym kapłanom na przyszłość? Cóż można wiedzieć o przyszłości i jak daleko można ją przewidzieć? Ofiarowując hostie, ofiarowujemy samych siebie i naszą przyszłość samemu Chrystusowi. Poprzez te hostie i wino wkładamy naszą przyszłość w ręce samego Chrystusa i Jemu się powierzamy. Chcemy być mocni mocą zawierzenia. Ktoś nas tego nauczył.

Lednica ma już 20 lat. Piękna dziewczyna, któż by się spodziewał. Radosna i pełna nadziei na przyszłość. Przez Pola Lednickie i lednicką Bramę Rybę przeszło ponad milion młodych Polaków. Lednica nie jest imprezą, koncertem, ale jest wydarzeniem kultury i wiary. Jest ważnym elementem naszej tożsamości jako Polaków. Lednica ma swój dorobek. Pieśń i taniec niosą jej przesłanie: wybór Chrystusa.

Aby uświadomić sobie ogrom pracy, zaangażowania, prosimy osoby, które były na pierwszej Lednicy, o kilka słów świadectwa. Ale prosimy również osoby, które urodziły się w roku 1997, aby do nas napisały o sobie. O tym, co ważnego wydarzyło się w ich życiu. Lednica „urodziła” wielu kapłanów i siostry zakonne, wiele małżeństw tam się odnalazło. Wcale pokaźny dorobek duchowy, inkubator łaski.

Polityka ostatnich dwudziestu lat ma swoją zapisaną historię. Lednicką historię musimy napisać sami. Zapraszam do jej redagowania. Napiszcie do nas: sekretariat@lednica2000.pl .

2016-01-05 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lednickie "Amen", czyli o przygotowaniach do XX Spotkania Młodych Lednica 2000

[ TEMATY ]

Lednica

Episkopat.pl

Trwają przygotowania do dwudziestego Spotkania Młodych na Polach Lednickich. Wszyscy zastanawiają się jak będzie wyglądać ten szczególny dzień bez Ojca Jana Góry - założyciela wspólnoty i pomysłodawcy tego corocznego, czerwcowego święta młodych u źródeł chrzcielnych Polski. Na to pytanie odpowiada pewnym głosem ojciec Wojciech Prus OP - duszpasterz Wspólnoty Lednickiej z Poznania: „Dlaczego bez ojca Jana? A kto powiedział, że będzie bez Ojca Jana?”

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję