Uroczystość rozpoczęła się od modlitewnego oczekiwania na rynku przy Urzędzie Miasta. Licznie zgromadzeni mieszkańcy, młodzież, strażacy oraz przybyli kapłani wraz z Księdzem Arcybiskupem powitali Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikonę „Salus Populi Romani”. Znaki Światowych Dni Młodzieży do naszego miasta przybyły ze Skrzatusza. Przy ratuszu symbole ŚDM powitał na reskiej ziemi burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński. W słowach powitania wyraził radość i nadzieję, że serca wielu młodych napełni moc dobra i będą budować nowy, lepszy dom.
Następnie w uroczystej procesji z trzema stacjami udaliśmy się do sanktuarium. Każda stacja była okazją do uczczenia Krzyża i wysłuchania Ewangelii, przez którą Bóg dotykał naszych serc. Przez Bramę Roku Jubileuszu ze śpiewem hymnu „O Pani Reska” weszliśmy do sanktuarium, w którym ks. prob. Marian Kaptur, kustosz sanktuarium, powitał symbole w naszej parafii i dekanacie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Następnie słowa powitania skierowała młodzież. Młodzi przedstawiciele parafii – Marcin i Klaudia – wyrazili radość z tego, że jako pierwsi w archidiecezji możemy witać symbole ŚDM w tym szczególnym sanktuarium, które w Roku Jubileuszu jest kościołem stacyjnym. Wyrazili gotowość bycia ludźmi błogosławieństw, do czego wzywał młodych Jan Paweł II.
W homilii abp Andrzej Dzięga wezwał do wpatrywania się w Krzyż, który nosi na sobie ślady dłoni młodych ludzi z całego świata przez lata noszących go zgodnie z prośbą św. Jana Pawła II: „Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście wszystkim, że zbawienie i odkupienie jest tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym”. Ukazywał młodym, że także i oni – niosący ten znak wiary – wpisują się w rzesze tych, którzy modlili się przy tych symbolach. Odwołując się do wprowadzenia Krzyża do sanktuarium, zauważył, że wielokrotnie Krzyż niesiony na rękach młodych powstawał pionowo, by być dla wszystkich wyraźnym znakiem zwycięstwa i mocy Chrystusa. Zachęcał do takiego patrzenia na nasze powstawanie – ku Chrystusowi i dzięki Niemu. Ksiądz Arcybiskup mówił także o radości i entuzjazmie młodych, którzy idą za Jezusem w myśl błogosławieństw. Odniósł się także do śpiewanego w sanktuarium hymnu ŚDM „Błogosławieni miłosierni”, który ma radować serca i otwierać nas na miłosierdzie Boga.
Zaprosił także młodych, by pielgrzymowali za tymi symbolami, nasłuchując, gdzie aktualnie przebywają i gdzie można nabierać ducha w modlitwie, by to pierwsze spotkanie z symbolami ŚDM na terenie archidiecezji nie było ostatnim. Pod koniec uroczystej celebracji wierni uczcili symbole ŚDM i nastąpiło pożegnanie. Krzyż i Ikona Matki Bożej powędrowały do następnych wspólnot w naszej archidiecezji.