Reklama

Niedziela Lubelska

Żywa Brama Miłosierdzia

Niedziela lubelska 10/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

Caritas

Paweł Wysoki

Centrum Charytatywne Caritas w Krasnymstawie

Centrum Charytatywne Caritas w Krasnymstawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Budowa ośrodka Caritas w Krasnymstawie rozpoczęła się w 2008 r., jednak po 3 latach prace zostały wstrzymane ze względu na brak środków finansowych. Dzięki determinacji ks. Wiesława Kosickiego, dyrektora Caritas Archidiecezji Lubelskiej, w grudniu 2014 r. została podpisana umowa dofinansowująca projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-13, współfinansowanego ze środków europejskich.

Wszystko jest możliwe

– Centrum Charytatywne Caritas w Krasnymstawie powstało dzięki ogromnej wierze, że słuszny społecznie cel musi znaleźć życzliwość i źródła finansowania, co nie było łatwe – mówi Monika Kowalczyk, kierownik najnowszej placówki Caritas. – Mimo istotnego udziału środków z RPO (1,5 mln zł), nadal do sfinansowania pozostawało blisko 2 mln zł (całkowity koszt projektu to ok. 3,5 mln zł). Pieniądze zostały pozyskane od darczyńców, m.in. poprzez inicjatywę biegów Caritas organizowanych w kilku miastach Lubelszczyzny, w tym w Krasnymstawie, a także z zaciągniętego kredytu (1 mln zł) – dodaje Pani Kierownik. W rezultacie w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy udało się dokończyć budowę, wyposażyć ośrodek i rozpocząć w nim zaplanowaną działalność. Dwukondygnacyjny budynek, w całości dostosowany do osób niepełnosprawnych, ma łączną powierzchnię 640 m2. – Pan Bóg ma ogromną moc – podkreśla ks. Wiesław Kosicki. – Z Bożą pomocą wszystko jest możliwe – zapewnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyjazne dzieciom

Jako pierwsze w centrum przy ul. Szkolnej 9 znalazły się dzieci. – Zimowisko, które rozpoczęło się wraz z feriami szkolnymi, zostało dofinansowane przez Urząd Miasta w Krasnymstawie. Podczas ferii aż 60 dzieci w wieku od 7 do 13 lat uczestniczyło w codziennych warsztatach pobudzających wyobraźnię i kreatywność. Wolontariusze Caritas oraz członkowie grupy teatralnej PaT z krasnostawskiego Młodzieżowego Domu Kultury prowadzili zajęcia teatralne, scenograficzne, taneczne i plastyczne – mówi Monika Kowalczyk. – Dzięki informacjom przekazywanym w mieście m.in. za pośrednictwem parafii, kilkudziesięciu uczniów mogło spędzić czas z kolegami na twórczych działaniach, a nie przed ekranem telewizora lub komputera – dodaje. W osiągnięciu zamierzonych celów nieocenioną pomocą byli wolontariusze. Emilia, tegoroczna maturzystka, i jej młodsza o rok koleżanka Julia, same zgłosiły chęć poprowadzenia warsztatów teatralnych dla dzieci. W organizację zimowiska włączyli się także darczyńcy: Urząd Miasta Krasnystaw, Centrum Integracji Społecznej w Krasnymstawie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie oraz Barbara Piwko, Marzena Wieleba, Robert Kawa, Marian Mataczyński, Tadeusz Matwiej, Ryszard Miścior, Stanisław Łaska, Wiesław Włoch i Piotr Żołnacz.

Reklama

Po feriach w centrum będzie działać świetlica dla dzieci i młodzieży, gdzie po lekcjach uczniowie będą mogli nie tylko spotkać się z kolegami czy odrobić zadania domowe, ale też wziąć udział w serii zajęć warsztatowych, pobudzających wrażliwość artystyczną. W przebudowanych salach dawnej szkoły swoje miejsce znajdą też osoby wspomagające działania charytatywne Caritas, dla których powstaje centrum wolontariatu. – Bez wątpienia krasnostawskie centrum znajdzie swoje miejsce w systemie opieki nad osobami potrzebującymi, a także w kształtowaniu charakterów i postaw młodych zaangażowanych w wolontariat – mówi Monika Kowalczyk. – Caritas opiera swoją działalność na wartościach chrześcijańskich, prowadzi zajęcia w duchu wzajemnego szacunku, chrześcijańskiej miłości i bezinteresownej pomocy – podkreśla Pani Kierownik.

Dla seniorów i chorych

Planując działania, Caritas duży nacisk położyło na pomoc osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym. W perspektywie kilku tygodni rozpocznie pracę ośrodek terapii i rehabilitacji, a także świetlica środowiskowa dla seniorów. Nieco później uruchomione zostanie hospicjum domowe. Specjalistyczny sprzęt, niezbędny w rehabilitacji, w większości jest już na miejscu. Nie ma dnia, żeby do centrum ktoś nie przyszedł czy nie zadzwonił z pytaniem, kiedy rozpoczną się zajęcia, kiedy można zapisać się na wizytę do psychologa czy rehabilitanta. Jednak najwięcej pytań dotyczy działalności hospicjum domowego, które zapewni opiekę medyczną obłożnie chorym w ich domach. – Nasza placówka, oprócz specjalistycznej pomocy medycznej i opieki dla obłożnie chorych, zapewni wsparcie psychologiczne (psychoterapia dzieci, młodzieży i dorosłych), rehabilitacyjne i duchowe dla każdego, kto będzie tego potrzebował – zapewnia ks. Wiesław Kosicki.

Reklama

Mimo formalnego zakończenia budowy, wciąż potrzebne są pieniądze na zakup wyposażenia i bieżącą działalność centrum. Każda osoba, której leży na sercu dobro drugiego człowieka, może przekazać środki finansowe na funkcjonowanie krasnostawskiego centrum, jak i na prowadzenie statutowej działalności Caritas. Pieniądze można przekazywać za pomocą aplikacji na stronie internetowej: www.lublin.caritas.pl. Ponadto w centrum przy ul. Szkolnej 9 w Krasnymstawie można nabyć cegiełki, a ze strony Caritas pobrać program do bezpłatnego rozliczenia PIT. Środki zgromadzone z tytułu przekazania 1% podatku na działalność lubelskiej Caritas zostaną przeznaczone na realizację programów wspierających osoby potrzebujące pomocy.

* * *

W Rok Święty Miłosierdzia wpisuje się harmonijnie srebrny jubileusz naszej archidiecezjalnej Caritas (Caritas Archidiecezji Lubelskiej została powołana do istnienia dekretem biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka z dnia 24 maja 1991 r.). 25 lat temu udało się przywrócić jej dobroczynną działalność, przerwaną w roku 1950 na skutek likwidacji przez władze komunistyczne. Jubileuszowym darem naszej Caritas dla społeczeństwa jest centrum charytatywne w Krasnymstawie. Pragniemy, aby ta nowa placówka była „żywą bramą” Bożego Miłosierdzia. Niech ci, którzy będą ją przekraczać, jak i wszyscy wspierający dzieło naszej Caritas, doświadczają czułej troski Boga pochylającego się zawsze nad słabością człowieka. Zachęcamy do wspierania dzieła jałmużny wielkopostnej. Niech nie zabraknie w czasie świąt wielkanocnych na naszych stołach „Chlebków Dobroci”, będących wyrazem pomocy dla ludzi cierpiących i okaleczonych przez biedę i niedostatek.

Abp Stanisław Budzik

* * *

220 tys. zł to kwota, jaką lubelska Caritas pozyskała z wpływów z 1% podatku w ubiegłym roku. Te pieniądze w znaczniej mierze przyczyniły się do zakończenia prac w Centrum Charytatywnym Caritas w Krasnymstawie. Serdecznie proszę, by przy wypełnianiu deklaracji podatkowych wskazywać lubelską Caritas (KRS 0000204819). Przekazane nam środki finansowe przeznaczymy na organizację wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin.

Ks. Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2016-03-03 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalna Caritas rozpoczęła akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

[ TEMATY ]

Caritas

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Karolina Krasowska

Sylwia Grzyb zachęca do nabywania świec i wspierania akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

Sylwia Grzyb zachęca do nabywania świec i wspierania akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

Diecezjalna Caritas rozpoczęła akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W tym roku ze względu na pandemię, akcja rozpoczęła się wcześniej, a nie jak to bywało dotychczas - w Pierwszą Niedzielę Adwentu.

W tej chwili w kościołach diecezji można już zobaczyć małe i duże świece, które są do nabycia. Akcja od ponad dwóch dekad służy potrzebującym dzieciom zapewniając im m.in. wyjazd na wakacje, wypoczynek letni, zimowy, posiłki, pobyt w placówkach wsparcia dziennego, a także leczenie i rehabilitacje.

CZYTAJ DALEJ

64. rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie

2024-04-28 09:40

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Dokładnie teraz mija rocznica wydarzeń które przed laty poruszyły katolicką Polskę . Chodzi o obronę krzyża, którego mieszkańcy nowej, przemysłowej dzielnicy Krakowa postawili na miejscu budowy przyszłego kościoła. Zgoda na jego powstanie została wymuszona na komunistach w wyniku dwóch petycji , podpisanych w sumie przez 19 tysięcy osób.

Gdy rządy „komuny” trochę chwilowo zelżały nowy „gensek” kompartii Gomułka obiecał delegacji z Nowej Huty, że kościół powstanie. Jednak komuniści , jak zwykle nie dotrzymali słowa : cofnięto pozwolenie na budowę, a pieniądze ze składek mieszkańców Nowej Huty (a właściwie Krakowa bo dawali pieniądze również ludzie spoza nowego „industrialnego"osiedla”) zostały skonfiskowane.

CZYTAJ DALEJ

Ks. dr hab. Sławomir Zych - zasłużony dla Powiatu Kolbuszowskiego

2024-04-28 22:10

Bartosz Walicki

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Przyznaje się je osobom fizycznym lub prawnym, a także instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego oraz organizacjom społecznym i zawodowym, które poprzez swoją działalność zawodową i społeczną przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju powiatu kolbuszowskiego. Zaznaczyć należy, że wzór odznaki został zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną działającą przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz uzyskał zgodę Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jednym z wyróżnionych odznaką został kapłan diecezji rzeszowskiej, ks. dr hab. Sławomir Zych, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Komisję Odznaki Honorowej Powiatu Kolbuszowskiego postanowienie o przyznaniu odznaki podjął w dniu 27 marca br. Zarząd Powiatu w Kolbuszowej. Razem z ks. S. Zychem uhonorowani zostali: Józef Kardyś, Zbigniew Chmielowiec, Władysław Ortyl, Maciej Szymański, Zbigniew Strzelczyk i Andrzej Jagodziński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję