Reklama

Niedziela Świdnicka

Gdzie chrzest, tam nadzieja

Niedziela świdnicka 12/2016, str. 3

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W sobotę 16 kwietnia na poznańskim stadionie INEA odbędzie się całodniowe spotkanie modlitewno-artystyczne „Gdzie chrzest, tam nadzieja”. Odprawiona zostanie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego z udziałem polskiego Episkopatu, Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, przedstawicieli rządu, Sejmu i Senatu RP. Wieczorem przedstawiony zostanie musical „Jesus Christ Superstar”. Obecni będą m.in. delegaci Polonii oraz przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, których zaproszono do czynnego uczestnictwa w spotkaniu ewangelizacyjnym.

W wydarzeniach na stadionie weźmie udział ok. 42 tys. wiernych – tyle osób może bowiem pomieścić poznański stadion. Siłą rzeczy liczba miejscówek jest ograniczona. Warto zatem wcześniej zarezerwować sobie możliwość udziału w uroczystościach, kontaktując się z Wydziałem Duszpasterskim Świdnickiej Kurii Biskupiej – tel. 609-830-588.

Wyjazd ze Świdnicy o godz. 5, powrót w godzinach nocnych.

Przygotowania do centralnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski trwają już od wielu miesięcy. 25 listopada 2015 r. biskupom diecezjalnym, uczestniczącym w rekolekcjach adwentowych na Jasnej Górze, zostały przekazane jubileuszowe świece, które cztery dni później zostały zapalone i pobłogosławione, a następnie przekazane do poszczególnych parafii. Znalazły się one we wszystkich polskich świątyniach, stając się znakiem obchodzonego jubileuszu. Od tego czasu w ramach lokalnych przygotowań do obchodów rocznicowych duszpasterze w homiliach i konferencjach bardzo często eksponują tematykę sakramentu chrztu. Jak wcześniej zapowiedział Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski: „Obchody tego historycznego jubileuszu muszą być przede wszystkim okazją do odnowy i pogłębienia świadomości chrzcielnej wszystkich wiernych w Polsce”.

W całym kraju przygotowywany jest cykl konferencji naukowych, debat i działań popularnonaukowych, które mają przybliżyć polityczny, społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I w 966 r., a także ukazać mają świadomość chrztu naszego kraju we współczesnym społeczeństwie polskim. Zorganizowane mają być także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne związane z rocznicą chrztu, m.in. koncerty i wystawy, które mają zwiększyć świadomość Polaków na temat roli i znaczenia Chrztu Polski jako jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego państwa oraz wpływu tego faktu na kształt współczesnej Polski.

Reklama

Niespełna miesiąc po kwietniowych uroczystościach centralnych, 3 maja 2016 r., na Jasnej Górze zostanie odnowiony Akt oddania Polski Matce Bożej, a w październiku 2016 r. planowana jest jubileuszowa Pielgrzymka Narodowa z Polski do Rzymu.

* * *

Program świętowania – Poznań, 16 kwietnia 2016 r.

Część I
godz. 10.00 – Świętowanie jubileuszowe „Gdzie chrzest, tam nadzieja”
godz. 10.50 – Oficjalne rozpoczęcie świętowania jubileuszowego
godz. 14.00 – Eucharystia z chrztem dorosłych i posłaniem

Część II
godz. 19.00 – Koncert jubileuszowy – musical „Jesus Christ Superstar”

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1050. rocznica chrztu Polski – przygotowania, program, znaczenie

[ TEMATY ]

historia

rocznica

chrzest

Chrzest Polski

korom / Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Liturgie na Ostrowie Lednickim k. Gniezna i w katedrze w Poznaniu, spotkanie ewangelizacyjne na stadionie Lecha, uroczyste posiedzenia Episkopatu oraz Sejmu i Senatu w Poznaniu – to niektóre elementy przyszłorocznych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Centralne uroczystości odbędą się 14-16 kwietnia 2016 r.: pierwszego dnia w Gnieźnie, a w następnych – w Poznaniu.

Biskupi zwracają uwagę, że głównym owocem rocznicy powinno stać się pogłębienie przez wiernych świadomości własnego chrztu i zobowiązań, jakie z tego faktu wynikają dla obecnych i przyszłych pokoleń polskich chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję