Reklama

Niedziela Rzeszowska

Przyjazna szkoła

Szukasz przyjaznej szkoły, w której uczeń nie będzie anonimowy i będzie mógł rozwijać swoje zdolności, przyjdź do nas. W dniach od 1 do 30 kwietnia 2016 r. rusza rekrutacja do Publicznego Gimnazjum im. Pauli Montal Sióstr Pijarek w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 13/2016, str. 7

[ TEMATY ]

szkoła

Zdjęcia: Archiwum szkoły

Gimnazjum im. Pauli Montal Sióstr Pijarek w Rzeszowie

Gimnazjum im. Pauli Montal Sióstr Pijarek w Rzeszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1990 r. na zaproszenie Ojców Pijarów do Polski przybyły Siostry Pijarki, których misją jest nauczanie i wychowanie dzieci i młodzieży w duchu św. Józefa Kalasancjusza i św. Pauli Montal. Głównym celem szkół pijarskich jest wzmacnianie wartości chrześcijańskich wśród dzieci i młodzieży, budowanie patriotyzmu i wzajemnego szacunku.

W 1996 r. otworzono pierwszą szkołę podstawową w Krakowie. W 2005 r. powstały dwie kolejne szkoły podstawowe im. Pauli Montal Sióstr Pijarek w Rzeszowie oraz w Krakowie-Olszanicy.

W 2011 r. Siostry podjęły inicjatywę otwarcia Publicznego Gimnazjum im. Pauli Montal i w tym roku obchodzi swoje małe święto 5-lecia istnienia. Uczą się w nim absolwenci rzeszowskich szkół podstawowych. Mimo niedługiej tradycji, gimnazjum może się pochwalić wieloma osiągnięciami, między innymi bardzo dobrymi wynikami uczniów na egzaminach, wysokimi lokatami w konkursach przedmiotowych oraz licznymi sukcesami sportowymi. Jest to mała, przyjazna szkoła, co niewątpliwie jest zaletą, gdyż żaden uczeń nie jest pozostawiony bez opieki, nie ma anonimowości, a uczniowie ze szczególnymi potrzebami mogą liczyć na zajęcia wyrównawcze i rozwijające, a także konsultacje z pedagogiem szkolnym. Uczeń i jego rodzice są traktowani przez nauczycieli jako równoprawni partnerzy na drodze do pełnego rozwoju osobowego młodego człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednak nie samą nauką żyje uczeń, o czym na co dzień przekonują się uczniowie Gimnazjum Sióstr Pijarek. W szkole odbywa się wiele zajęć pozalekcyjnych, rozwijających pasje i talenty, uczniowie mają możliwość angażować się w liczne akcje wolontariatu. Prężnie działa Szkole Koło Caritas oraz grupa zwana GPS-em, skupiająca młodzież pijarską, spotykającą się po lekcjach, organizującą liczne wycieczki i spotkania formacyjne. Każdego roku odbywają się również liczne wyjazdy zagraniczne w ramach programów tzw. wymiany młodzieży. Szkoła gościła między innymi uczniów z Francji, Sycylii, Cypru i Grecji, a ostatnio uczniowie Gimnazjum spędzili tydzień w Hiszpanii, gdzie Siostry Pijarki również prowadzą swoje szkoły.

Reklama

Szkoła zapewnia uczniom wysoki poziom nauczania, przyjazną atmosferę oraz formację duchową, opartą na wartościach chrześcijańskich. W swojej bogatej ofercie edukacyjnej placówka wychodzi naprzeciw potrzebom zarówno uczniów zdolnych, pragnących rozwijać swoje zainteresowania, jak i tych, którzy potrzebują różnych form wsparcia. Atutem szkoły są bardzo dobre warunki lokalowe, pełnowymiarowa hala sportowa oraz nowoczesna baza dydaktyczna. Placówka jest doskonale wyposażona w nowoczesny sprzęt, posiada przestronne sale komputerowe, dobrze zaopatrzoną bibliotekę i czytelnię z dostępem do Internetu, zewnętrzne boisko z profesjonalną bieżnią.

Kształcenie i wychowanie na wysokim poziomie są gwarancją dobrego startu w dorosłe życie – zapraszamy!

* * *

Nasz adres: Publiczne Gimnazjum im. Pauli Montal Sióstr Pijarek, 35-514 Rzeszów, ul. Sanocka 70.
Tel. (17) 859 20 83, e-mail: gim.pijarki@gmail.com
Informacje o zapisach na stronie internetowej: www.psp.rzeszow.pijarki.pl

2016-03-22 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mundurowi zapaleńcy

Niedziela Ogólnopolska 13/2016, str. 40-41

[ TEMATY ]

szkoła

Mateusz Wyrwich

Nie zamierzamy kształcić w liceum podoficerów czy oficerów (...). Chcemy tylko pokazać i ułatwić młodzieży wejście do tych służb – mówi dyr. Izabela Nowak-Piłka

Nie zamierzamy kształcić w liceum podoficerów czy oficerów (...). Chcemy tylko pokazać
i ułatwić młodzieży wejście do tych służb – mówi dyr. Izabela Nowak-Piłka

Biegają, strzelają, pokonują tory przeszkód, pływają, skaczą ze spadochronem, a na co dzień... uczą się w szkołach średnich. Nauki nie traktują jednak jako nużącej konieczności, lecz jako przygotowanie do pełnienia odpowiedzialnej pracy w służbach mundurowych

Kiedy przed kilkunastu laty byłem współtwórcą koncepcji klas mundurowych, uważałem, że powinny być budowane na wzór przedwojennego przysposobienia wojskowego – mówi profesor Akademii Obrony Narodowej dr hab. Romuald Szeremietiew, wiceminister obrony narodowej w rządzie Jerzego Buzka. – Uważałem i nadal uważam, że owo przysposobienie winno funkcjonować zarówno w szkołach średnich, jak i wyższych. Kiedy AWS przegrał, nasze propozycje zostały odrzucone. Tymczasem trzeba pamiętać, że do klas mundurowych idą pasjonaci wojskowości czy innych służb, co jest szczególnie cenne dla służby zawodowej. Bardzo dobrze więc, że one są, tylko powinny zyskać wyższą rangę.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję