Reklama

Niedziela Wrocławska

Dar dla Kościoła Wrocławskiego

Kilkunastu biskupów, księża, zakonnicy i zakonnice, władze Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów, rodzina, przyjaciele, władze miejskie, wojewódzkie, rektorzy wrocławskich uczelni, studenci PWT i wierni z archidiecezji – 19 marca, we wspomnienie św. Józefa, Wrocław otrzymał nowego biskupa pomocniczego. To 62. biskup pomocniczy w tysiącletniej historii archidiecezji i 11. w historii powojennej, 1. po wojnie zakonnik. Tuż po konsekracji nowy biskup klaretyn o. Jacek Kiciński mówił: – Wrocław był do tej pory moim mieszkaniem, od dzisiaj jest moim domem, a archidiecezja rodziną

Niedziela wrocławska 13/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

święcenia

Tomasz Lewandowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która przeszła z seminarium duchownego do katedry wrocławskiej. Głównym konsekratorem był metropolita wrocławski abp Józef Kupny – w tym dniu świętujący swoje imieniny – a współkonsekratorami abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce i kard. Henryk Gulbinowicz, który w 1995 r. udzielał o. Jackowi Kicińskiemu święceń kapłańskich.

Mąż doświadczony w działaniu

W odczytanej przez Nuncjusza nominacji apostolskiej Papież Franciszek zachęcał nowego biskupa, by z odwagą prowadził Lud Boży, szczególnie polecając mu osoby konsekrowane i chrześcijańskie rodziny. – Konieczne jest, by z należnym staraniem i powagą okazywać troskę życiu konsekrowanemu i rodzinie chrześcijańskiej. My zatem ustanowieni z woli Bożej namiestnikiem całego Kościoła szukamy na świecie odpowiednich mężów, którym moglibyśmy powierzyć to apostolskie zadanie. Gdy abp Józef Kupny poprosił o biskupa pomocniczego, chętnie przychylamy się do jego prośby i dla wypełniania tego zadania postanawiamy wyznaczyć ciebie, umiłowany synu, który odznaczasz się głębokim życiem duchowym, doświadczeniem w działaniu, zdrową nauką i miłością – napisał do nowego biskupa Ojciec Święty. – Zachęcamy cię, umiłowany synu, byś nie bał się prowadzić troskliwie Ludu Bożego po ścieżkach zbawienia, mając w pamięci wypowiedź św. Jana Pawła II: „Z pewnością Duch Pana jest pierwszym sprawcą naszego życia duchowego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Musisz siać, choć wiatr porywa ziarno

– Ciesz się, Kościele wrocławski, bo otrzymujesz nowego biskupa! Ciesz się, księże arcybiskupie metropolito, bo staje obok ciebie nowy i młody współpracownik winnicy Pańskiej, której na imię archidiecezja wrocławska. Radujcie się wszyscy wierni i przyjmijcie o. Jacka z radością i nadzieją! – mówił w homilii abp senior Marian Gołębiewski. Abp Gołębiewski przedstawił sylwetkę o. Kicińskiego i stojące przed nim nowe wyzwania: – Czeka cię praca trudna, ale zarazem wdzięczna i szlachetna. Trudna, bo człowiek współczesny jest często ogłuszony, nie słyszy Boga przemawiającego w sumieniu. Problemy te nie omijają mieszkańców Wrocławia, jest dużo rozbitych małżeństw, par żyjących bez ślubu, duża liczba mało praktykujących. A ty musisz siać, choć wiatr porywa ziarno. Musisz głosić Słowo Boże, które chcą zakrzyczeć współczesne publikatory, Prawdę, która nigdy nie zwietrzeje, mieć odwagę powiedzieć złu „nie”, wbrew wszelkiej poprawności i konformizmowi. Czeka cię również praca wdzięczna polegająca na wyciąganiu ludzi z sideł grzechu, zwątpienia i pesymizmu. Bądź dobry, bądź miłosierny, otwieraj serce swoje na wszystkich, których spotkasz!

Reklama

Pasterz, który pachnie owcami i Bogiem

Po homilii o. Jacek złożył uroczyste przyrzeczenie, po którym odbyło się odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych i obrzędy związane z przyjęciem przez o. Kicińskiego święceń biskupich: nałożenie rąk przez głównego konsekratora i współkonsekratorów, a następnie innych biskupów, modlitwa konsekracyjna, trzymanie nad głową o. Kicińskiego otwartego ewangeliarza, nałożenie pierścienia, mitry i przekazanie pastorału, a także pocałunek pokoju od wszystkich biskupów. Bp Jacek Kiciński udzielił wszystkim zgromadzonym w katedrze pierwszego biskupiego błogosławieństwa.

Nowy biskup, dziękując wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystości, ze wzruszeniem mówił o swoim bracie z żoną i córkami i rodzicach. – Dziękuję wam za wspaniały dom, za dar życia i dar wiary. Do dziś towarzyszycie mi modlitwą i cierpieniem, które tak dzielnie znosicie – dziękował rodzicom bp Jacek. Bp Kiciński zwrócił się m.in. do współbraci klaretynów, kapłanów, sióstr zakonnych, którym dziękował za postawę wierności oraz za modlitwę i życzliwość. – Wrocław był moim mieszkaniem, od dziś jest moim domem. Wszystkich was proszę o modlitwę – zakończył nowy biskup pomocniczy.

– Jesteś darem dla Kościoła Wrocławskiego – podkreślał abp Józef Kupny. Wśród życzeń i gratulacji był m.in. list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który odczytał wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Głos zabrał także o. Gonzalo Fernandez, wicegenerał Zgromadzenia Klaretynów, który życzył bp Jackowi, by miał „serce pasterza, który pachnie owcami, który pachnie Bogiem”.

2016-03-22 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedmiu kapłanów dla diecezji świdnickiej

Niedziela świdnicka 23/2016, str. 3

[ TEMATY ]

święcenia

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Podczas śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych

Podczas śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych

Bądźcie kapłanami konfesjonału i z cierpliwością czekajcie na tych, którzy pragną pojednać się z Bogiem w sakramencie pokuty – mówił w homilii bp Ignacy Dec, zwracając się do siedmiu nowo wyświęconych kapłanów, którzy 21 maja w świdnickiej katedrze przyjęli święcenia prezbiteratu.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Być oparciem dla innych

2024-04-23 12:35

Magdalena Lewandowska

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

Wspólna modlitwa w kościele św. Maurycego

W parafii św. Maurycego odbyło się ostatnie rejonowe spotkanie zespołów presynodalnych dla rejonu Wrocław-Śródmieście i Wrocław-Południe.

Konferencję na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił Tomasz Żmuda z Oławy. Nie zabrakło też wspólnej modlitwy i spotkania przy stole na dzielenie się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję