Reklama

Niedziela Kielecka

Inicjatywy ze Skalbmierza

W rocznicę 1050-lecia chrztu Polski

Poświęcenie obelisku upamiętniającego jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, nabożeństwa przypominające tę rocznicę i postaci świętych, których wydał Kościół polski, zachęta do refleksji nad sakramentem chrztu i historycznym dziedzictwem, który symbolizuje kościelna chrzcielnica – tak m.in. parafia św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu odpowiada na wyzwania Roku Jubileuszowego

Niedziela kielecka 15/2016, str. 3

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

TD

Chrzcielnica w Skalbmierzu

Chrzcielnica
w Skalbmierzu

Wdzięczni za łaskę wiary w 1050. rocznicę Chrztu Polski – parafianie ze Skalbmierza”. Taki napis znalazł się na kamieniu – obelisku, który został poświęcony 28 lutego 2015 r., na zakończenie Drogi Krzyżowej ulicami Skalbmierza. Autorka rozważań – polonistka Krystyna Skorus przypomniała w nich postaci świętych i błogosławionych wyrosłych na polskiej ziemi w efekcie chrztu Mieszka I i jego dworu, od św. Wojciecha, św. Stanisław BiM czy św. Królowej Jadwigi. Mówi ks. kan. Marian Fatyga, proboszcz w Skalbmierzu: – Pamiętając ważne dla Polski wydarzenia z 966 r., wyrażamy wdzięczność za historyczny chrzest ojczyzny, przez który postawiony został na naszej ziemi krzyż – znak zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Mieszko I stojąc przy chrzcielnicy, usłyszał ważne pytania: najpierw zapytano go o to, czy wyrzeka się szatana i jego próżnej chwały. Następnie, czy wierzy w Boga Ojca Wszechmogącego, w Jego Jedynego Syna – Jezusa Chrystusa, wcielonego, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, w Ducha Świętego, w święty, katolicki i apostolski Kościół, w społeczność świętych i w zmartwychwstanie ciała. Na wszystkie te pytania Mieszko odpowiedział: „Wierzę!”. To samo wyznanie wiary powtarzamy i my 1050 lat później.

Przy skalbmierskiej chrzcielnicy

Chrzcielnice są świadectwem kilkusetletnich wydarzeń chrzcielnych w naszych kościołach, warto sięgnąć do kronik i akt parafialnych, aby poznawać dzieje wspólnoty przez historię chrzczonych tutaj ludzi, tym bardziej w przededniu najważniejszych wydarzeń upamiętniających 1050. rocznicę Chrztu Polski. Chrzcielnica jest miejscem świętym w kościele, najświętszym po ołtarzu i tabernakulum. – Chrzcielnica powinna być stała, pozostawać w optycznej więzi z wiernymi. Nie powinna znajdować się w prezbiterium, by zgodnie z Rytuałem mogła odbyć się procesja od chrzcielnicy do ołtarza – wyjaśnia ks. Fatyga. Chrzcielnica z kościoła w Skalbmierzu mieści się po lewej stronie ołtarza bocznego we wschodniej ścianie nawy północnej. Jest to ołtarz z obrazem św. Józefa na zasuwie i z obrazem św. Antoniego powyżej oraz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej pod zasuwą. W historycznych tekstach opartych na zapiskach wizytatorów skalbmierskiej świątyni z 1610, 1617 i 1785 r. pojawiają się pierwsze informacje na temat nieistniejącej już dzisiaj, historycznej chrzcielnicy. Z opisu wizytacyjnego z 1610 r. wynika, że stała ona na środku kościoła, a w niej umieszczone było naczynie ołowiane z wodą chrzcielną oraz dwa miedziane naczynia. Obecna chrzcielnica jest XVIII-wieczna, barokowa. Składa się z misy chrzcielnej ustawionej na profilowanym trzonie i trzech schodach o półkolistym kształcie. Czasza przykryta jest drewnianą pokrywą. Pokrywa ma kształt stożka. U dołu zdobi go szeroka listwa z rzeźbionym ornamentem. Na pokrywie znajduje się figura św. Jana Chrzciciela odzianego w płaszcz ze skóry, trzymającego krzyż z proporcem. U nóg świętego leży baranek. 15 stycznia 2010 r. chrzcielnica odzyskała dawny blask, po gruntownej renowacji. Warto dodać, że wśród wielu znanych osób pochodzących ze Skalbmierza, w tym kościele został ochrzczony Stanisław ze Skalbmierza – pierwszy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Reklama

Odnowili przyrzeczenia chrzcielne

Okazją ku temu stała się licząca 25 km Nocna Droga Krzyżowa z 18 na 19 marca, wzdłuż Małopolskiego Szlaku św. Jakuba, z udziałem ponad 400 osób. Pątnicy przeszli z Czarnocina przez Kobylniki, Skalbmierz, Tępoczów-Rędziny i Niezwojowice. Punktem docelowym był kościół św. Jakuba w Pałecznicy.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wierni ze Skalbmierza, liczne grupy m.in. z Kazimierzy Wielkiej, z Pałecznicy (w tym ze Stowarzyszenia św. Jakuba), Miechowa oraz mniejsze grupki z Kielc, Krakowa, Buska-Zdroju, Pińczowa, Krosna, Jasła. Rozpoczęto w piątek 18 marca o godz. 19 – Koronką do Miłosierdzia Bożego w kościele w Czarnocinie, a o północy była sprawowana Msza św. koncelebrowana w kolegiacie w Skalbmierzu. Właśnie tam miało miejsce odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i wspomnienie 1050-lecia Chrztu Polski. Poszczególne stacje Drogi Krzyżowej były rozlokowane wzdłuż przydrożnych krzyży i kapliczek, przy których zapalono znicze. Rozważania prowadzili pątnicy w oparciu o 14 uczynków miłosierdzia do duszy i do ciała. W gospodarstwie agroturystycznym w Niezwojowicach zatrzymano się przy makiecie Panoramy Racławickiej.

Organizatorami nabożeństwa byli: parafia św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, Urząd Gminy w Pałecznicy, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej, parafia Wniebowzięcia NMP w Czarnocinie. – To trzecia tego typu nocna Droga Krzyżowa zorganizowana w obrębie Małopolskiego Szlaku św. Jakuba – dopowiada ks. Fatyga, inicjator przedsięwzięcia. Punktem docelowym poprzednich były sanktuaria w Zielenicach i Pałecznicy. – Jubileusz Cchrztu Polski to wyzwanie i obowiązek duszpasterski na ten rok, zamierzamy wracać do tego historycznego i religijnego faktu przy wielu okazjach – mówi ks. Marian Fatyga.

2016-04-07 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przełom w naszych dziejach

Wydarzenie z 966 r. określiło życie późniejszych pokoleń Polaków. Debata na ten temat jest również ważną dyskusją o przyszłości Polski.

Deklaratywnie większość Polaków uznaje, że wierność chrześcijańskim wartościom jest dla nich ważna. Ale z jednej strony mamy coraz bardziej zlaicyzowany świat, jesteśmy bombardowani przez permisywistyczny przekaz Zachodu, a z drugiej – wypaczoną wizję wiary serwowaną przez oficjalną doktrynę Rosji. Odnalezienie właściwej drogi do wartości nie jest proste. – Debata na ten temat ma wielkie znaczenie przede wszystkim w dobie współczesnych wyzwań, współczesnego kryzysu w Europie oraz sytuacji geopolitycznej, w której aktualnie się znajdujemy – powiedział Bartosz Lewandowski, rektor warszawskiego Collegium Intermarium, w którego siedzibie 23 kwietnia zorganizowano konferencję popularno naukową pt. „Przyszłość Polski – wierność chrześcijańskiemu dziedzictwu”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Francuska bagietka wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO

2022-11-30 12:19

[ TEMATY ]

Francja

Adobe.Stock

Francuska bagietka została w środę wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Francuscy piekarze i media przyjęły tę wiadomość z euforią.

Komitet ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO z siedzibą w Paryżu, będącego częścią ONZ, wpisał bagietkę na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, uznając „rzemiosło i kulturę bagietki” za element światowego dziedzictwa niematerialnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję