Reklama

Pamięć zwycięża z niepamięcią

W 2010 r. Sejm jednogłośnie uchwalił, że katastrofa smoleńska jest „największą tragedią w powojennej historii Polski”. Dopiero jednak 6. rocznica miała naprawdę państwowy charakter

Niedziela Ogólnopolska 16/2016, str. 14

Artur Stelmasiak

Niewielką instalację, która jest namiastką upamiętnienia wszystkich ofiar katastrofy z 2010 r., postawiono na środku dziedzińca Pałacu Prezydenckiego, władze Warszawy nie wydały bowiem zgody na to, aby w tym miejscu powstał pomnik. Kancelaria Prezydenta ustawiła więc tymczasowe upamiętnienie. Pierwszym symbolicznym przełomem było odsłonięcie tablicy na Pałacu Prezydenckim. Po sześciu latach bojów na Krakowskim Przedmieściu udało się wreszcie upamiętnić śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

– Oni lecieli do Katynia z pielgrzymką, by zrealizować wielką misję patriotyczną. Jednak ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi – mówił podczas uroczystości odsłonięcia prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, tragiczne wydarzenie z 10 kwietnia 2010 r. spowodowało, że przestrzeń przy Pałacu Prezydenckim została uświęcona przez Polaków, którzy przyszli oddawać cześć ofiarom katastrofy, choć nikt im tego nie nakazywał. – To wielki dorobek polskich serc, bo wszyscy byliśmy wtedy zjednoczeni. Uczyniliście to miejsce miejscem pamięci i niech ono takim na zawsze zostanie, niech będzie tym miejscem wspomnienia i czci – zaapelował Prezydent RP.

Reklama

Nawiązał do skandalicznych sytuacji, które miały miejsce na Krakowskim Przedmieściu. – Wiecie wszyscy, że było tutaj wiele dramatycznych zdarzeń, wiele zdarzeń gorszących. To te wydarzenia wlały dodatkową gorycz, czasem wiele gniewu. Zwracam się z apelem, aby wybaczyć sobie gorszące słowa, momenty gniewu. Apeluję o wybaczenie, bo to Polsce jest ogromnie potrzebne, jest niezbędne – mówił Andrzej Duda.

Prezydent odsłonił wraz z Jarosławem Kaczyńskim oraz córką i wnuczkami Pary Prezydenckiej tablicę poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu. – Po sześciu latach mój ojciec w końcu doczekał się przełamania wymuszonej niepamięci, z którą mieliśmy do czynienia przez ostatnie lata – mówiła Marta Kaczyńska, córka Lecha i Marii Kaczyńskich.

Wieczorem została odprawiona Msza św. w archikatedrze warszawskiej. We wspólnej Eucharystii uczestniczyły rodziny ofiar, Pierwsza Para, rząd Beaty Szydło oraz dziesiątki tysięcy wiernych. Po Mszy św. przeszedł marsz pamięci pod Pałac Prezydencki, gdzie odmówiono Apel Jasnogórski oraz przemówił brat Lecha Kaczyńskiego. – To już sześć lat gromadzimy się z bólem na uroczystościach żałobnych. Wspominamy tych, którzy zginęli, ale jest w nas także nadzieja, że wysiłki tych, którzy nie chcieli zapomnieć, przyniosą wreszcie rezultaty – mówił Jarosław Kaczyński. – Tu, na Krakowskim Przedmieściu, musi stanąć pomnik smoleński! Naprawdę zbyt długo już czekamy.

2016-04-13 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję