Reklama

Z Polski

Nowa akcja Caritas

Mleko dla Kurdystanu

Caritas Polska rozpoczęła nową akcję humanitarną – „Mleko dla Kurdystanu”. Jej celem jest sfinansowanie zakupu mleka modyfikowanego w proszku dla niemowląt i małych dzieci przebywających w obozach dla uchodźców w Kurdystanie Irackim. W ok. 30 takich obozach mieszka ponad 300 tys. osób, wśród nich rodziny z małymi dziećmi. Wiele matek nie ma pokarmu, by wyżywić swoje dzieci.

Od 2010 r. do Kurdystanu Irackiego przybywają uchodźcy z Syrii oraz Iraku, by chronić się przed prześladowaniami ze strony tzw. Państwa Islamskiego. Obecnie, jak poinformował Ziyad Raoof, pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce, na terenie tego autonomicznego regionu przebywa ok. 1,8 mln uchodźców.

Reklama

Aby wspomóc akcję „Mleko dla Kurdystanu”, wystarczy wysłać SMS z hasłem „MLEKO” pod nr 72052 (koszt – 2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konta Caritas z dopiskiem: „MLEKO”.

Caritas Polska oprócz rozpoczęcia zbiórki postanowiła przekazać na natychmiastowe wsparcie dla dzieci kwotę 100 tys. zł. Środki te pochodzą z akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2015”.

Inicjatywa „Mleko dla Kurdystanu” prowadzona jest we współpracy z Wyższą Szkołą Opieki Zdrowotnej i Pracy Społecznej im. św. Elżbiety w Bratysławie, która prowadzi w Iraku mobilne kliniki.

KAI

Czuwanie Rodziny Arnoldowej

Pierwsza edycja Nagrody im. o. Mariana Żelazka

Reklama

Poraz pierwszy ogłoszono laureatów Nagrody im. o. Mariana Żelazka. Księża werbiści pragną uhonorować nią osoby bądź instytucje, które w wybitny sposób wspierają lub propagują działalność misyjną tego zgromadzenia. Laureatami pierwszej edycji nagrody zostali: Anna Pietraszek – autorka filmów dokumentalnych i dziennikarka, Zygmunt Cholewa – prezes koła misyjnego w Koluszkach oraz Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” z Poznania. Różnorodny charakter zaangażowania laureatów wskazuje na wielość możliwości wspierania misji.

Patronem nagrody jest o. Marian Żelazek (1918 – 2006) – najbardziej znany polski werbista, który 56 lat pracował w Indiach, z czego większość czasu spędził wśród trędowatych. Był kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla, a Senat RP ogłosił go Człowiekiem Roku 2006. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 1 kwietnia br. na Jasnej Górze w trakcie czuwania Rodziny Arnoldowej, które przypadło w 10. rocznicę śmierci o. Żelazka.

Autorką statuetki z sylwetką patrona nagrody jest artystka rzeźbiarka Dorota Dziekiewicz-Pilich.

Andrzej Danilewicz SVD, Sekretarz Kapituły Nagrody im. o. Mariana Żelazka

Warszawa

Protest przeciwko domom publicznym

Pod ratuszem prezydenta Warszawy 2 kwietnia br. odbyła się pikieta przeciw profanacji ulicy noszącej imię św. Jana Pawła II. Protest został zorganizowany przez Krąg Przyjaciół Prymasa Tysiąclecia. Protestujący domagali się od władz natychmiastowej decyzji wypowiedzenia umów wynajmu znajdującym się przy tej ulicy domom publicznym.

Prezes Kręgu i dyrektor Teatru Fijewskich – znakomita reżyser i aktorka Barbara Dobrzyńska podkreśliła, że być Polakiem to znaczy znać i rozumieć swoją historię i kulturę, która jest kulturą chrześcijańską od momentu przyjęcia chrztu. Godzenie się na istnienie domów publicznych przy al. Jana Pawła II jest sprawą kompromitującą nas jako Polaków, a szczególnie warszawiaków, którzy winni szanować każdy centymetr warszawskiej ziemi, tak obficie przesiąkniętej krwią.

Adam Polski

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nie wystarczy mieć serce, trzeba mieć ład serca.

Krótko

• Aplikacja Faustyna.pl na smartfony i tablety – mobilna wersja strony: www.faustyna.pl jest już dostępna w sklepie Google Play. Powstała, by ułatwić pielgrzymom z różnych stron świata – zwłaszcza podczas ŚDM – dostęp do najistotniejszych treści związanych z orędziem miłosierdzia i łagiewnickim sanktuarium.

• Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata otrzymały pośmiertnie s. Celina Kędzierska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi oraz Józefa Zychora i Zenobia Owczarowa. Ceremonia odbyła się w ramach konferencji „«Inny» w żydowskiej i katolickiej tradycji: Uchodźcy w dzisiejszym świecie”.

• Adoptuj Życie to pierwsza na świecie interaktywna aplikacja pro-life, autorstwa Fundacji Małych Stópek. Mobilnego asystenta Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego od 4 kwietnia br. może mieć każdy posiadacz telefonu z systemem Android.

• Prof. Zyta Gilowska – była wicepremier w rządzie PiS, minister finansów i członkini Rady Polityki Pieniężnej, od października 2015 r. członkini Narodowej Rady Rozwoju, powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę – zmarła 5 kwietnia br. Miała 66 lat.

• Rząd przyjął projekt ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego. Zakłada on zwolnienie z podatku VAT, wybór między CIT a zryczałtowanym 1-procentowym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji oraz możliwość włączenia stoczni do Specjalnych Stref Ekonomicznych.

• Alina Petrowa-Wasilewicz – dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej została laureatką tegorocznej nagrody „Ślad”. Wyróżnienie to jest przyznawane przez dziennikarzy dziennikarzom oraz innym ludziom mediów i upamiętnia zmarłego w 2001 r. bp. Jana Chrapka, którego dewizą były słowa: „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię!”.

2016-04-13 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Granica

2021-09-28 09:40

[ TEMATY ]

komentarz

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Najłagodniej mówiąc, z zażenowaniem i niedowierzaniem obserwuję zachowanie części polityków partii opozycyjnych, którzy wobec zaistniałego kryzysu na granicy z Białorusią, włączyli się jawnie, w słowie i czynie w wymierzony przeciwko Polsce scenariusz drugiej strony.

Państwo, niezależnie od posiadanych prerogatyw, cech, przywilejów czy monopoli, jest konstruktem prawnym. Działa wewnątrz w zakresie swoich systemów, norm, ustaw oraz nadrzędnej nad nimi konstytucji. W środowisku zewnętrznym działa według prawa międzynarodowego, które nie tylko reguluje relacje z innymi państwami, ale - co pierwotne - sankcjonuje byt państwa, właśnie jako podmiotu w tym środowisku prawnym. Aby to było możliwe, państwo musi spełniać kilka podstawowych kryteriów wyznaczonych w międzynarodowych normach: mieć stałą ludność, suwerenną władzę, zdolność wchodzenia w stosunki międzynarodowe, co materializuje uznanie z drugiej strony oraz - co ważne szczególnie dla tego komentarza - określone terytorium, oddzielone od innych granicą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję