Reklama

Absolwent Roku 2015 Politechniki Częstochowskiej

Mamy wyjątkową okazję, by bliżej przedstawić Czytelnikom „Niedzieli” naszego watykańskiego współpracownika – Włodzimierza Rędziocha, który od 25 lat systematycznie publikuje na łamach „Niedzieli” wywiady z najwyższymi hierarchami Kościoła, relacje z watykańskich uroczystości i reportaże z ciekawych miejsc we Włoszech

Niedziela Ogólnopolska 16/2016, str. 56

Marian Sztajner

Okazją do bliższego poznania rzymskiego korespondenta „Niedzieli” jest nadanie mu tytułu Absolwenta Ambasadora Politechniki Częstochowskiej 2015. Uroczyste ogłoszenie nazwisk laureatów i wręczenie statuetek odbyło się 8 kwietnia br. podczas gali w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

Tegoroczny Absolwent Ambasador – Włodzimierz Rędzioch ukończył Wydział Elektryczny PCz w 1974 r. Od 1980 r. mieszka we Włoszech. Dziękując za nadanie mu tytułu, przyznał, że długo zastanawiał się nad decyzją o wyjeździe z Polski. Można go jednak zaliczyć do licznego grona osób, na których życie w sposób zdecydowany wpłynął Jan Paweł II, na decyzji o wyjeździe zaważyły bowiem ostatecznie słowa nieżyjącego już ks. prał. Ksawerego Sokołowskiego, który powiedział: – Wiedz, że historia Polski dzieje się teraz także tutaj, w Watykanie.

Reklama

Włodzimierz Rędzioch początkowo pracował w Centrum dla Pielgrzymów Polskich „Corda Cordi” w Rzymie. – Polacy zaczęli przyjeżdżać na spotkania z Janem Pawłem II, nic nie wiedząc o Watykanie – wspominał. – Pomagaliśmy im odkrywać to wielkie dziedzictwo i wielkie bogactwo, jakim jest Rzym i Watykan.

We współpracy ze znanym artystą fotografikiem Adamem Bujakiem Włodzimierz Rędzioch wydał kilka albumów o Watykanie i Castel Gandolfo. Przez 32 lata pracował w watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano”, natomiast stałą współpracę z „Niedzielą” podjął w 1990 r. Podczas uroczystości podkreślił: – Przez wszystkie lata spędzone poza Częstochową nie wykonywałem co prawda swojej profesji, ale nigdy nie zdradziłem mojej uczelni. W każdej sytuacji podkreślam, że jestem absolwentem Politechniki Częstochowskiej. Dzięki „Niedzieli”, będąc tak daleko od Częstochowy, jestem w jakiś sposób obecny w moim rodzinnym mieście. Mam nadzieję, że mieszkając 1600 km od tego miejsca, będę nadal godnie reprezentował moje miasto i moją uczelnię.

Tegoroczni laureaci tytułu Absolwenta Roku to: Mariusz Puto – prezes Zarządu Grupy SGP zrzeszającej spółki w 10 krajach, który otrzymał złotą statuetkę; Maciej Orzechowski – laureat srebrnej statuetki, który pracował w kilku firmach jako informatyk, a od 2013 r. jest właścicielem firmy Konsulting IT oraz prezesem zarządu firmy mPay; odznaczony statuetką brązową Zbisław Janikowski – inżynier włókiennik, który po przejściu na emeryturę zajął się publicystyką i twórczością pisarską. Do tej pory wydał 20 książek, współpracował też z lokalnymi redakcjami oraz z Radiem Jasna Góra i Radiem Fiat.

Reklama

Tradycja nadawania tytułu Absolwenta Roku oraz Absolwenta Ambasadora narodziła się na Politechnice Częstochowskiej przed 15 laty, zainicjowało ją i konsekwentnie kontynuuje Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Częstochowskiej. Kandydatów do nagrody, którzy po ukończeniu studiów na PCz osiągnęli spektakularny zawodowy sukces, mogą zgłaszać studenci, absolwenci i pracownicy uczelni. Z grona zgłoszonych Kapituła nominuje 10 osób, a następnie w tajnym głosowaniu wybiera laureatów. Tytuł Absolwenta Ambasadora jest szczególnie zaszczytny, ponieważ nie jest nadawany co roku. Na 15 dotychczasowych edycji przyznano go dziewięciokrotnie.

Prof. Maria Nowicka-Skowron – rektor Politechniki Częstochowskiej pogratulowała laureatom i wszystkim nominowanym oraz podziękowała za umacnianie prestiżu uczelni w kraju i za granicą. Podkreśliła, że nadanie tytułu Absolwenta Roku oraz Absolwenta Ambasadora jest dużym wyróżnieniem. Tytuły te otrzymują bowiem osoby wybrane z grona blisko 77 tys. absolwentów, których wykształciła uczelnia.

W części artystycznej wystąpił Częstochowski Teatr Tańca ze spektaklem „Orfeusz” w reżyserii Włodzimierza Kucy.

2016-04-13 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Zbliża się kolejny Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

2021-09-17 10:17

Katarzyna Dobrowolska

Na Święty Krzyż pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają od 20 lat. Tegoroczna edycja Rajdu odbędzie się pod hasłem: „Przez Krzyż do chwały”. Zwieńczeniem rajdu będzie Msza święta na zakończenie sprawowana w Bazylice świętokrzyskiego sanktuarium o godz. 14.30.

Rajd łączy idee krajoznawstwa i pielgrzymowania. To jedna z największych jednodniowych imprez turystycznych w Polsce. Co roku brało w nim udział od 4 do 5 tys. osób, głównie były to dzieci i młodzież szkolna, ale szły w nim również całe rodziny, klerycy, siostry zakonne, wychowawcy nauczyciele, miłośnicy regionu. Uczestników prowadzi grupa wykwalifikowanych przewodników świętokrzyskich. Pandemia ograniczyła możliwości organizacji wydarzenia. W ubiegłym roku na Święty Krzyż dotarły tylko delegacje, które modliły się w intencjach pątników. W tym roku rajd będzie miał już szerszą formułę. Organizatorzy przygotowali 6 tras pielgrzymkowych: 1) ze Świętej Katarzyny – trasa „Puszczańska”, 2) z Bielin – trasa „Zbójecka”, 3) z Huty Nowej – trasa „Benedyktyńska”, 4) spod Trzech Krzyży (przełęcz Hucka) – trasa „Rodzinna”, 5) z Chybic – trasa „Akademicka”, 6) z kościoła pw. św. Wojciecha w Kielcach – „Mocarny szlak”. Obowiązuje na nich limit 300 uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję