Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Europejczycy z Pasją

Niedziela bielsko-żywiecka 16/2016, str. 6

[ TEMATY ]

kongres

Monika Jaworska

Kongres Europassion w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie

Kongres Europassion w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie

Jesteśmy dumni z przekazu Ewangelii. Członków Zespołu Teatralnego łączy jedna pasja – chcą szerzyć słowa Ewangelii z desek teatru dla licznej widowni – powiedziała elżbietanka cieszyńska s. Jadwiga Wyrozumska podczas 32. Międzynarodowego Kongresu Europassion 2016, jaki odbywał się w dniach od 31 marca do 3 kwietnia w Cieszynie.

Stowarzyszenie Zespół Teatralny działający przy parafii św. Elżbiety w Cieszynie pod kierunkiem s. Jadwigi Wyrozumskiej od ponad 30 lat wystawia regularnie co roku Pasję w Teatrze im. A. Mickiewicza. W tym roku, jako gospodarz kongresu Europassion, Zespół Teatralny gościł przedstawicieli z całej Europy, których łączy jedno – zrzeszeni w grupach teatralnych wykonują przedstawienia o tematyce pasyjnej.

Reklama

– Dlaczego gramy? Chcemy głosić Ewangelię o narodzinach, życiu, nauczaniu i śmierci Pana Jezusa oraz o różnych postawach ludzi wobec słowa Bożego. Ponadto kochamy teatr, bo chcemy dać sobie i ludziom chwilę prawdziwego przeżywania. Są wzruszenia, są łzy, jest uśmiech, jest zaduma, by choć przez chwilę poczuć się kimś innym, wartościowszym. Świadczy o tym liczna widownia oraz chęci naszych parafian, którzy chcą grać w spektaklach. Przez te 30 lat nieprzerwanego grania 3 sztuk w roku, stworzyliśmy teatr na miarę naszych możliwości. A historię potomni ocenią – powiedziała s. Jadwiga Wyrozumska, witając gości z Polski i zagranicy na kongresie w cieszyńskim Teatrze im. A. Mickiewicza. Wśród uczestników znaleźli się przedstawicieli Kościołów katolickiego i ewangelickiego oraz władze samorządowe i parlamentarne. Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura zauważył, że żadne budowle i inwestycje nie są większe, niż niesienie miłości bliźniemu. – W tym roku obchodzimy 1050-lecie Chrztu Polski. Pamiątką naszych tradycji jest Rotunda ku czci św. Mikołaja. Przez całe te wieki byliśmy wierni wartościom chrześcijańskim, które pobudzały nas do działania i tworzenia kultury miłości – podkreślił burmistrz Cieszyna. Obecny na kongresie bp Piotr Greger zaznaczył, że odgrywane w wielu miejscowościach Europy misteria Męki Pańskiej w sposób obrazowy prowadzą do spotkania z Bożą miłością, która ma rysy miłosierdzia. – Budynek cieszyńskiego teatru stał się miejscem spotkania i refleksji tych, którzy dzięki swoim zdolnościom aktorskim i ogromnej gorliwości przypominają współczesnemu człowiekowi o miłosierdziu Bożym – powiedział Biskup. Słowo do uczestników kongresu skierowali też: dyrektor teatru Andrzej Łyżbicki, sekretarz generalny Europassion Josef Lang, wiceminister Stanisław Szwed, który przekazał słowo od prezydenta Andrzeja Dudy, europosłanka Jadwiga Wiśniewska i prof. Idzi Panic.

Jak zaznaczyła s. Jadwiga Wyrozumska, istotnym punktem programu było pokazanie zagranicznym gościom życia religijnego i kulturalnego Polski i Cieszyna. Stąd takie punkty programu, jak zwiedzanie miasta, ale i wyjazdy na Jasną Górę, do Wadowic czy do Muzeum Auschwitz-Birkenau. – Sercem naszego spotkania była Eucharystia w sobotę wieczorem pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Odbyła się w kościele św. Elżbiety, gdzie wszystko się zaczęło, i gdzie św. Elżbieta nam patronuje – podkreśliła s. Jadwiga Wyrozumska. Nie mogło zabraknąć wystawienia Misterium Męki Pańskiej 2 kwietnia na deskach teatru. Ordynariusz podkreślił, że każde przedstawienie pasji Jezusa i głoszenie Jego zmartwychwstania to okazja, by ta prawda dotarła do serc tych, którzy przychodzą oglądać przedstawienia. Spotkaniom towarzyszyła figura Europasji, która pozostanie w Cieszynie przez rok, do następnego spotkania w kolejnym miejscu Europy.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda. Komitet honorowy stanowili: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, sekretarz stanu Stanisław Szwed, starosta powiatu cieszyńskiego Janusz Król i burmistrz Cieszyna Janusz Macura.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrześcijański Kongres Społeczny w Krakowie!

W dniu 18 listopada o godzinie 13.00 w Krakowie po raz trzeci zbierze się Chrześcijański Kongres Społeczny „Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Otwórzcie drzwi Jego zbawczej władzy! Chrześcijaństwo-Rzeczypospolita-Unia Europejska”. Forum organizacji, środowisk i inicjatyw katolickich.

Tym razem celem kongresu będzie duchowe i społeczne przygotowanie się do ogłoszenia intronizacyjnego Aktu Jubileuszowego. Uczestnicy oddadzą cześć Jezusowi Chrystusowi jako Królowi Polski, lokalnych społeczności i rodzin z przekonaniem, że taka zaangażowanie w Akt musi wyrażać się także w zaangażowaniu na rzecz ładu społecznego opartego na Ewangelii, Dekalogu i moralnym prawie natury.

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Wpatrując się w Prymasa

2021-09-17 08:16

[ TEMATY ]

Maryjne drogi kard. Wyszyńskiego

Wyszyński

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Przebaczenie jest kluczem, który otwiera nasze serca i umysły, tego dowiadujemy się oglądając najnowszy film o kard. Wyszyńskim. „Niedziela” patronuje temu wyjątkowemu obrazowi.

Pracownicy i przyjaciele „Niedzieli” mieli niezwykłą możliwość wzięcia udziału w przedpremierowym seansie filmu, który zapowiada się jako kinowe objawienie tego roku. Na obraz braci Syków „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” czekaliśmy wszyscy z wytęsknieniem; jest on zarazem oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz m. Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję