Reklama

Niedziela Częstochowska

Papież Franciszek o „Niedzieli”

W środę 6 kwietnia br. na audiencji generalnej u papieża Franciszka byli pielgrzymi „Niedzieli” w związku z 90-leciem naszego tygodnika. Ojciec Święty w swojej wypowiedzi do Polaków poświęcił im wiele uwagi, witając ich bardzo serdecznie. Powiedział, że dzisiaj to „wielki dar Bożej Opatrzności dla naszego narodu, który w tym czasopiśmie od lat znajduje rzetelny przekaz informacji o Kościele i oparcie w trudnych momentach naszej historii”.

Rzeczywiście „Niedziela” jest darem Bożej Opatrzności, przede wszystkim dla Częstochowy. Niewiele jest bowiem miejsc w Polsce, które mogą się poszczycić sanktuarium o międzynarodowej randze, jaką ma Jasna Góra i rodzącym się tu co tydzień dużym opiniotwórczym tygodnikiem katolickim, jakim jest „Niedziela”, której szyld mieści w sobie także wiele innych dzieł – wydawniczych, kulturalnych, polonijnych, wychowawczych itd. Wszystko to tworzy się tu, w Częstochowie, tu jest centrala całej naszej działalności.

Reklama

Gdy świętujemy jubileusz „Niedzieli”, chciałbym powiedzieć tylko, że jest ona ważnym przyczynkiem wielkości Częstochowy, jej prestiżu wśród innych miast, gościnności i wychodzenia naprzeciw pielgrzymom tak licznie tu przybywającym. Przysłużyliśmy się na pewno wielu inicjatywom, które miały na celu dobro mieszkańców tego terenu – wspomnę tylko troskę o kulturę, która ma przecież korzenie chrześcijańskie, o sprawy społeczne, o poszczególnych ludzi, którym się źle dzieje, o wychowanie młodego pokolenia. Wszystko to służy chwale naszego miasta, które – trzeba to wciąż mieć przed oczami – poza sprawami ludzi tu mieszkających ma także swoją wyjątkową misję wobec Polski i Polaków.

Bardzo cenił i popierał nasz tygodnik św. Jan Paweł II – cieszyłem się tym na naszych łamach wielokrotnie. Z wielką radością słuchaliśmy teraz wypowiedzi Ojca Świętego Franciszka, tak pięknie mówiącego o naszej „Niedzieli”. To wyraz uznania Kościoła dla katolickiego pisma – podkreślam: wychodzącego w Częstochowie.

Z okazji 75-lecia „Niedzieli” wydaliśmy okolicznościowy album pt.: „Czas milczenia, czas mówienia”, opowiadający o wczoraj i ówczesnym dziś tygodnika oraz o jego dziełach. W tym roku, po 15 latach od wydania tamtej księgi, wydany zostanie kolejny, rejestrujący ostatnie lata zmagań „Niedzieli” na polu medialnym.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykli rodzice

Niedziela warszawska 16/2016, str. 1

[ TEMATY ]

edytorial

Za każdym razem, kiedy wraz z Rodzicami Prezydenta biorę udział w spotkaniu autorskim z Czytelnikami, widzę, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się te rozmowy. I jak bardzo Państwo Dudowie zaskakują. Tak było i tym razem, na Targach Wydawców Katolickich na Zamku Królewskim w Warszawie. Najpierw – gdy sala nie mogła zmieścić wszystkich uczestników spotkania, a potem gdy ludzie przez kilka godzin stali w długiej kolejce, by otrzymać autograf Rodziców Prezydenta na książce pod takim samym tytułem, stanowiącej wywiad-rzekę z nimi.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję