Reklama

Niedziela Podlaska

Różne oblicza cierpienia

Niedziela podlaska 16/2016, str. 4

[ TEMATY ]

koncert

Joanna Omieciuch

Wykonawcy koncertu pasyjnego

Wykonawcy koncertu pasyjnego

W związku ze Świętami Zmartwychwstania Pańskiego, a także w nawiązaniu do Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, ogłoszonego w Kościele przez papieża Franciszka, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim w Niedzielę Palmową 20 marca 2016 r. odbył się koncert pasyjny pt. „Otworzyłeś przede mną okno...”. Montaż słowno-muzyczny ukazujący różne oblicza cierpienia, cierpienie Matki Bożej, zbawcze cierpienie Chrystusa i wreszcie Boże Miłosierdzie, wprowadził zebraną publiczność w nastrój refleksji i zadumy. W niezwykle przejmującym programie, który rozpoczął się w Godzinie Miłosierdzia wystąpili: Hanna Ratyńska, Joanna Omieciuch, Irena Rytel, Marzena Radomska-Wujek, Witold Radomski i Mateusz Doliński.

Hanna Ratyńska przeczytała swoje autorskie wiersze: „Nie wiadomo”, „Bądź moim światłem”, „Jakże nie kochać Cię, Panie”, „Oto jestem”, „W Bogu siła”, „Spod cierni korony” i „Otworzyłeś przede mną okno...”. Utwory muzyczne zaśpiewała Irena Rytel („Byłem sam”, „Zamiast”), Marzena Radomska-Wujek („Scena to dziwna”, „Mario czy już wiesz”) i Witold Radomski („Dobro i Zło”– własny utwór; „Modlitwa”). Wokaliści wspólnie wykonali pieśń „Fundamentem jest miłość”, a wszystkie utwory muzyczne zaśpiewano z akompaniamentem Mateusza Dolińskiego.

Reklama

Joanna Omieciuch, Witold Radomski i Mateusz Doliński przeczytali wybrane fragmenty z książki pod tytułem „Litania do Miłosierdzia Bożego według bł. ks. Michała Sopoćki”. Historia powstania tej książki sięga korzeniami objawień Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej, która zapisała w „Dzienniczku” poszczególne wezwania Litanii, przeplatając je wspomnieniami i różnymi opisami. Dopiero bł. ks. Michał Sopoćko zebrał wezwania i do każdego z nich napisał komentarz teologiczno-biblijny. Przeczytane na koncercie fragmenty dotyczyły miłosierdzia, wiary, grzechu, pokuty, ufności, Maryi i odkupienia oraz stworzyły jedną całość z wierszami i utworami muzycznymi.

Efekt końcowy autorskiego projektu, nad którym grupa wykonawców pracowała miesiąc, spodobał się wszystkim i został nagrodzony brawami na stojąco. Na zakończenie głos zabrał ks. Tomasz Pełszyk, który nawiązując do słów aktu strzelistego z obrazu Jezusa Miłosiernego, „Jezu ufam Tobie”, podsumował koncert. Ksiądz Proboszcz podkreślił doniosłość ufności w naszym życiu, bo wszyscy jesteśmy grzeszni, ale jeśli wiemy komu mamy ufać, to nasze życiowe wysiłki nabierają znaczenia. Po czym na bis artyści zaśpiewali pieśń, która rozpoczynała program słowno-muzyczny w MGOK-u.

Bardzo dużo osób znalazło czas, by w skupieniu przeżyć szeroki wachlarz różnorodnych emocji podczas tak niecodziennego wydarzenia. Koncert pasyjny swoim przesłaniem współgrał z rekolekcjami wielkopostnymi głoszonymi przez ks. Łukasza Gołębiewskiego w kosowskiej parafii, w których Ojciec Rekolekcjonista mówił o Bożym Miłosierdziu.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pieśń pasyjna w kolegiacie wieluńskiej

[ TEMATY ]

koncert

Zofia Białas

Niedziela rozważań Męki Pańskiej zgromadziła w kościele kolegiackim w Wieluniu słuchaczy chcących wysłuchać koncertu pieśni pasyjnej. Koncert przygotował Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury i Sportu w Wieluniu. Jego wykonawcami był Chór Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu oraz Zespół Muzyki Dawnej pod kierunkiem Jakuba Jurdzińskiego.

Jako akompaniator wystąpił Szymon Blajer, organista parafii św. Józefa. Koncert poprowadził dr Włodzimierz Sygulski. Słowa prowadzącego okazały się wspaniałym rozważaniem na temat krzyża Chrystusa i Jego znaczenia w życiu każdego człowieka. Zgromadzeni na koncercie usłyszeli m.in.: krzyż jest księgą, której nigdy nie powinno się przestać poznawać, ale ciągle rozważać i próbować zrozumieć jak miłość zwycięża przez cierpienie; zrozumieć tajemnicę krzyża pomoże nam Matka Bolesna, której poświęcone zostały trzy pierwsze utwory koncertu: Ave Regina, O Matko miłościwa, Stabat Mater Dolorosa. Kontynuując, konferansjer mówił: Bóg tak umiłował świat, że Syna swego jedynego dał, aby ci, co w Niego wierzą mieli życie wieczne, a na drogę do wieczności pozostawił im światło Ewangelii. A co na to wszystko człowiek? Odpowiedzią były kolejne pieśni: Ludu mój ludu, Krzyżu święty, Judasz Jezusa przedał, Na Górze Oliwnej, De profundis, Ach mój Jezu, Kantyk o Męce Pańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję