Reklama

Niedziela Podlaska

Sokołów Podlaski

Święto Caritas

Niedziela podlaska 16/2016, str. 5

[ TEMATY ]

Caritas

Ks. Artur Płachno

Nagrodzeni statuetką „Pro Christo” z bp. Tadeuszem Pikusem i ks. Łukaszem Gołębiewskim

Nagrodzeni statuetką „Pro Christo” z bp. Tadeuszem Pikusem i ks. Łukaszem Gołębiewskim

W przeddzień Niedzieli Miłosierdzia Bożego oraz w 11. rocznicę odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II, 2 kwietnia br., reprezentanci księży z diecezji drohiczyńskiej i dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej, przedstawiciele Parlamentu, władz wojewódzkich, samorządowych różnych szczebli i instytucji współpracujących oraz wolontariuszy i wychowanków Caritas, przybyli do Sokołowa Podlaskiego na kolejne Święto Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Zaproszenie na nie wystosował dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Łukasz Gołębiewski. Patronatem objęli je: biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc oraz burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula.

Spotkanie rozpoczęła gala w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Odbyła się prezentacja dotychczasowej działalności Caritas, a także Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Świetlic Socjoterapeutycznych. Miały miejsce występy artystyczne skrzypka Marcela Marcyniuka, wolontariuszek z Rudki, wychowanków WTZ z Bielska Podlaskiego i Sokołowa Podlaskiego, podopiecznych świetlicy w Sokołowie Podlaskim oraz scholi „Sursum Corda” z parafii konkatedralnej w Sokołowie Podlaskim, która również towarzyszyła ks. Gołębiewskiemu w wykonanym przez niego utworze „Zostań na nami” ku czci św. Jana Pawła II.

Reklama

Po raz trzeci wręczono odznaczenia „Pro Christo” w postaci pękniętego Papieskiego Krzyża Drohiczyńskiego z symbolem Caritas, przyznawane za szczególne osiągnięcia na polu działalności dobroczynnej inspirowanej ewangelicznym duchem miłości bliźniego. Przypomniano laureatów, którzy otrzymali już to wyróżnienie: w 2014 r. – bp Antoni Pacyfik Dydycz za powołanie i opiekę pasterską nad Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, śp. siostra Barbara Konobrodzka za 18-letnią pracę w sekretariacie Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz Hanna i Konstanty Strus za wieloletnie wspieranie działalności charytatywnej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz w 2015 r. – ks. Krzysztof Kisielewicz, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim, który przez 7 lat sprawował funkcję dyrektora Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, wolontariuszka z 20-letnim stażem Agnieszka Olendzka, opiekującą się m.in. Szkolnym Kołem Caritas w Gimnazjum nr 2 i Parafialnym Zespołem Caritas przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach oraz Joanna i Andrzej Zajączkowscy, przedsiębiorcy z Brańska, od wielu lat zaangażowani we współpracę z Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, bezinteresownie służący swoim taborem samochodowym.

Tegoroczne odznaczenia wręczył kanclerz Kapituły bp Tadeusz Pikus i ks. Łukasz Gołębiewski. Otrzymali je Parafialny Zespół Caritas z Brańska, który działa od 2000 roku i prowadzi bardzo liczne akcje i działania w zakresie pomocy charytatywnej, Magdalena i Tomasz Sadowscy, którzy jako prawnicy wspierają działalność Caritas, dając również świadectwo katolickiej rodziny oraz Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z Warszawy, wspierająca czynnie akcje i programy realizowane przez Caritas.

Zabierając głos, bp Tadeusz Pikus powiedział, że Kościół jest drogą do osiągnięcia celu, jakim jest królestwo Boże, a działalność charytatywna na wielu polach pomaga w realizacji tego celu, czyli dążeniu do doskonałości. Przypomniał również szczególne wydarzenia, jakie w tym roku przeżywa Kościół w Polsce, zachęcając do uczestnictwa w nich.

Reklama

Były wystąpienie także innych gości w tym wicemarszałek Senatu RP Marii Koc, marszałek województwa mazowieckiego Janiny Ewy Orzełowskiej, posła Daniela Milewskiego w imieniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przedstawicieli samorządów i PFRON-u.

Galę prowadził Paweł Kryszczuk, który podziękował także za współpracę przy jej realizacji dyrektorowi Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcinowi Celińskiemu.

Ważnym punktem obchodów Święta Caritas Diecezji Drohiczyńskiej była Eucharystia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Tadeusz Pikus. Mówił on, że każdy powinien nie tylko nauczyć się nieść pomoc, ale ją także przyjmować. Powinien pomagać w dawaniu radości na ziemi i w osiągania szczęścia wiecznego. Odwołując się do wiersza drohiczyńskiego poety Lucjana Boruty, Ksiądz Biskup powiedział, że Caritas to wyzwanie do pomocy w przyjmowaniu Chrystusa oraz czynieniu ludzkich serc bramami Bożego Miłosierdzia.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płomień miłości

Chciałoby się zapytać, ile mają państwo świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dwie, pięć, dziesięć? Powinno ich być 26. Ale nie o zbieranie chodzi. Kolekcja świec Caritas to historia nie tyle akcji charytatywnej, co świadectwo pomocy udzielonej tysiącom osób.

Świeca, która tworzy polską Wigilię” – pod takim hasłem ruszyła 26. edycja jednej z najbardziej rozpoznawalnych kampanii prowadzonej przez Caritas, czyli Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Idea przedsięwzięcia jest bardzo prosta – w parafiach można nabyć świecę, która powinna zapłonąć podczas wigilijnej kolacji, jak i podczas całych świąt Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Anielskie rekolekcje na Skałce

2021-09-28 12:47

Zygmunt Put, wikicommons

Od czwartku 30 września do soboty 2 października w kościele na Skałce odbędą się anielskie rekolekcje.

Do udziału w rekolekcjach w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie zaprasza Bractwo Świętych Aniołów Stróżów. Nauki głosić będzie o. Paweł Przygodzki OSPPE w czasie Mszy św. o godz. 19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję