Reklama

Niedziela Rzeszowska

Życie to dar

„Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać – oto zadanie, które Bóg powierza każdemu człowiekowi...”
Św. Jan Paweł II

Niedziela rzeszowska 16/2016, str. 1

[ TEMATY ]

życie

Bożena Sztajner/Niedziela

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w tym roku 4 kwietnia, obchodziliśmy Dzień Świętości Życia, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II. Ten dzień ma budzić wrażliwość na sens i wartość ludzkiego życia, od poczęcia do naturalnej śmierci. Działalność na rzecz obrony życia ma wiele wymiarów. Świadomy tego był Jan Paweł II. Zwracał uwagę, że nie można obronić życia, jeśli nie obroni się rodziny. Wiele razy w swoim nauczaniu mówił o wartości rodziny. Bp Jan Wątroba stojący na czele Rady ds. Rodziny przy Episkopacie Polski zachęca, aby każdy na swoją miarę przeciwstawiał się kulturze podważającej znaczenie małżeństwa i rodziny. Do pełnej ochrony życia wzywa również Prezydium Episkopatu Polski. Od lat Kościół w Polsce upomina się też, aby tworzyć w kraju takie programy, które zapewniałyby konkretną pomoc dla rodzin.

Reklama

W parafiach naszej diecezji, w Dniu Świętości Życia, miały miejsce specjalne nabożeństwa i modlitwy w intencji życia. Uroczysta Msza św. odprawiona została m.in.: w rzeszowskiej katedrze. Wspólnej modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba. „Modlitwą naszą ogarniamy dziś wszystkie poczęte dzieci, prosząc dla nich o łaskę narodzin i szczęśliwego rozwoju w rodzinie. Przepraszamy jednocześnie za wszystkie grzechy dzieciobójstwa” – mówił Ordynariusz Rzeszowski. Wierni mieli możliwość podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. To modlitwa trwająca dziewięć miesięcy za dziecko, którego życie jest zagrożone, a także w intencji jego rodziców. Inne inicjatywy podjęte w ramach obchodów XII Narodowego Dnia Życia to m.in.: 5 kwietnia koncert Młodzi – Młodym: „Nowe życie w Chrystusie” w rzeszowskim WDK, modlitwa różańcowa w intencji Ojczyzny oraz Msza św. w bazylice Ojców Bernardynów. Z kolei w Domu Diecezjalnym Tabor 9 kwietnia zaplanowano konferencję pod hasłem „Piękno cywilizacji życia”. W programie znalazły się wykłady oraz świadectwa czołowych obrońców życia z naszego kraju.

1 kwietnia obrońcy życia z naszej diecezji uczestniczyli w Drodze Krzyżowej wynagradzającej za grzechy przeciwko życiu, na Starym Cmentarzu w Rzeszowie. „Chcemy przeprosić za grzechy, który miały miejsce w naszej Ojczyźnie i w tym duchu przyszliśmy tutaj rozważać Drogę Krzyżową. Modlimy się także za ludzi młodych, żeby umieli się cieszyć życiem i pięknie je przekazywać”– powiedziała Anna Dzika z Ruchu Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zwieńczeniem wspólnej modlitwy była Msza św. sprawowana w kaplicy Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 przy ul. Chopina w Rzeszowie.

Stałym elementem przygotowania do Dnia Świętości Życia jest także Pielgrzymka Obrońców Życia na Jasną Górę. W tym roku, 2 kwietnia, przed tronem Jasnogórskiej Pani pątnicy spotkali się już po raz 36. Wśród ponad tysiąca obrońców życia z całej Polski znaleźli się także przedstawiciele diecezji rzeszowskiej. „Prosiliśmy Matkę Bożą o wstawiennictwo w różnych sprawach obrony życia”– podkreślała Władysława Sowa z Diakonii Życia. Jeden z organizatorów pielgrzymki, dr inż. Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka powiedział, że na przestrzeni lat widać wzrost świadomości Polek i Polaków względem ochrony życia dzieci poczętych i ludzi starszych. Wśród wielu ruchów i inicjatyw ratujących życie człowieka wymienił dzieło modlitwy, zainspirowane przez św. Jana Pawła II. Przedstawiciele ruchów obrony życia z całej Polski, zgromadzeni na Jasnej Górze, przyjęli przez aklamację treść „Apelu do polskich parlamentarzystów o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka i ochronę macierzyństwa”.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: zmarł Joseph M. Scheidler – "ojciec chrzestny" obrońców życia

[ TEMATY ]

USA

życie

śmierć

Pixabay.com

W wieku 93 lat zmarł 18 stycznia w Chicago Joseph M. Scheidler – jeden z twórców amerykańskiego ruchu obrony życia, a konkretnie organizacji Pro-Life Action League. Nazywano go "ojcem chrzestnym ruchu pro-life". Jego niezwykle barwne życie przypomniał w obszernym artykule dziennik "New York Times".

Urodzony w rodzinie katolickiej 7 września 1927 w Hartfordzie (stan Indiana) przyszły obrońca życia najpierw zaciągnął się pod koniec II wojny światowej do marynarki wojennej, by następnie ukończyć studia na katolickim Uniwersytecie Notre Dame. Przez pewien czas pracował jako dziennikarz, po czym zainteresował się teologią, chciał wstąpić do zakonu benedyktynów i nawet ukończył seminarium duchowne św. Meinrada w swym rodzinnym stanie, ale na kilka tygodni przed święceniami doszedł do wniosku, że jednak ma inne powołanie.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję