Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Majowe święto rodzin

Niedziela sosnowiecka 16/2016, str. 8

[ TEMATY ]

rodzina

dni

Archiwum organizatorów

Jedyne w diecezji sosnowieckiej Dni Życia i Rodziny wystartują po raz trzeci w Będzinie, a ich ukoronowaniem będzie Marsz dla Życia i Rodziny, który już po raz szósty organizowany jest w tym mieście. Tegoroczne rodzinne świętowanie odbędzie się w dniach 6 i 7 maja. Obie inicjatywy pokazują, że życie to największy skarb, który nie tylko można, ale i trzeba przeżywać we wspaniały sposób. Preludium obu imprez stanowi trwająca do końca kwietnia br. zbiórka „Paczuszka dla Maluszka”, która odbywa się w kościołach Będzina, a także ogólnopolski konkurs fotograficzny „Życie jest CUDowne”. Wcześniej, bo 31 marca organizatorki będzińskiego Marszu i Dni Życia i Rodziny oraz wielu innych przedsięwzięć prorodzinnych – Katarzyna Maciejewska i Anna Koczur uczestniczyły w III Kongresie Życia i Rodziny, który odbył się w Warszawie pod hasłem „Wychowanie – Wehikuł Cywilizacji Życia”.

Reklama

Zarówno Marsze dla Życia i Rodziny, jak i Dni Życia i Rodziny są manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego. To święto rodzin, stanowiące okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny. To również sposobność, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości. Uczestniczą w nim przede wszystkim rodziny z dziećmi, ale także członkowie ruchów i stowarzyszeń. Organizatorami będzińskich Dni i Marszu są: Akcja Katolicka z Będzina, Diecezjalna Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, a partnerem Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny z Warszawy. Patronatem honorowym objęli świętowanie bp Grzegorz Kaszak, dziekan będziński ks. kan. Andrzej Stępień oraz starosta będziński Arkadiusz Watoła. Medialnie imprezy wspierają „Niedziela Sosnowiecka” i „Wydarzenia Powiatu Będzińskiego”.

Każde życie jest bezcenne

Pomysł zorganizowania w Będzinie marszów zrodził się kilka lat temu, podczas jednego ze spotkań dekanalnych parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej zorganizowanego w parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Członkowie tych oddziałów opowiadali o działaniach podejmowanych w swoich parafiach. – Zaproponowałam, że dobrze byłoby zorganizować coś wspólnie, bardziej spektakularnie, żeby to miało wymiar publicznej ewangelizacji, a nie tylko parafialnej. Wtedy jedna z członkiń Akcji Katolickiej z parafii św. Jana Chrzciciela – Anna Koczur zaproponowała, żeby to był Marsz dla Życia. – I rzeczywiście udało się zorganizować jego pierwszą edycję. Potem nawiązałam współpracę z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny z Warszawy (organizatorami i koordynatorami marszów w całej Polsce). Mogliśmy wtedy poszerzyć formułę tego wydarzenia i od tamtego czasu świętujemy jako uczestnicy Marszów dla Życia i Rodziny. Nasza współpraca z Pawłem Kwaśniakiem i Jarosławem Kniołkiem z Centrum znakomicie się układa. Ich pomoc jest bardzo duża, za co jestem im bardzo wdzięczna – mówi Katarzyna Maciejewska. Tegorocznemu Marszowi w Będzinie będzie patronowało hasło „Każde Życie jest Bezcenne”. VI Marsz wyruszy w sobotę 7 maja o godz. 15.00 z sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu (osiedle Syberka) i zakończy się jak zawsze Józefiadą przy kościele św. Jana Chrzciciela. Św. Józef to opiekun Świętej Rodziny uznany m.in. za patrona chrześcijańskich małżeństw i rodzin. Dlatego też finał odbywa się w tej Józefowej parafii.

Radość rodzinnego świętowania

Marsz jest okazją do świętowania, niestety dość krótkiego, radości z życia i posiadania rodziny oraz z satysfakcji przebywania z ludźmi. Natomiast Dni Życia i Rodziny dają okazję do dłuższego wspólnego świętowania. Dlatego też organizatorzy Marszu 3 lata temu zaproponowali uczestnikom dłuższe, bo dwudniowe świętowanie. Projekcja kinowa filmu prorodzinnego albo z gatunku pro-life stanowi doskonałe wprowadzenie w ideę marszów, które są zwieńczeniem działań prorodzinnych i pro-life. – Nasze Marsze oraz Dni zawsze poprzedzają zbiórki dobroczynne na rzecz rodziców i samotnych matek czy ojców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej – mówi Anna Koczur. Dni Życia i Rodziny mają każdego roku podobny schemat: finał ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Życie jest CUDowne”, projekcja w kinie Nowość z krótkim wprowadzeniem. A drugi dzień to oczywiście Marsz dla Życia i Rodziny poprzedzony Koronką do Miłosierdzia Bożego i wspólne zabawy podczas Józefiady, m.in. konkursy z nagrodami, prezentacja prac w Galerii pod Niebem, słodki poczęstunek, możliwość zbadania poziomu cukru itp oraz wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych. W tym roku organizatorzy przewidzieli dla uczestników jeszcze atrakcyjniejsze marszowe gadżety, które ucieszą zwłaszcza najmłodszych.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15. Dni Tischnerowskie w Krakowie

[ TEMATY ]

dni

Maria Fortuna- Sudor

Ks. prof. Michał Heller

Ks. prof. Michał Heller

Wykład „Człowiek sceny, człowiek dramatu” ks. prof. Michała Hellera był punktem kulminacyjnym 15. Dni Tischnerowskich. Colloquia Tischneriana w piątkowy wieczór szczelnie zapełniły Auditorium Maximum UJ.

„Józek dosyć zdecydowanie sklasyfikował moje poglądy. Twierdził, że ja zajmuję się filozofią sceny, podczas gdy on filozofią dramatu, jaki rozgrywa się na tej scenie” – rozpoczął swój wykład pt. „Człowiek sceny, człowiek dramatu” ks. prof. Michał Heller. Podkreślił, że scena dla ks. Tischnera była metaforą nauk przyrodniczych i miejscem koniecznym do rozwijania się ludzkiego dramatu. „Stwierdzenie, że sceną jest wszechświat, takim jakim go badają nauki empiryczne, nie wnosiłoby niczego istotnego do dyskusji. Ważne jest to, jak człowiek jest wkomponowany w tę scenę” – polemizował z ks. prof. Tischnerem twórca krakowskiego Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz

2021-09-16 18:19

[ TEMATY ]

zmarły

rzeźbiarz

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Nie żyje rzeźbiarz i pedagog prof. Jan Kucz, twórca m.in. pomników kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. Wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odszedł w wieku 85 lat.

Informację o śmierci prof. Jana Kucza opublikował Wydział Rzeźby warszawskiej ASP. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy.

CZYTAJ DALEJ

Słubice. W oczekiwaniu na „Iskrę do Miłosierdzia Bożego”.

2021-09-17 11:31

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Koronka na ulicach miast

Dorota Sobocińska

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

W parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach wolontariusze ze wspólnoty Przyjaciół Paradyża rozpoczęli cykl przygotowań do corocznego wydarzenia modlitewnego „Międzynarodowej Koronki na ulicach miast świata 2021”.

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia. Zaplanowano także dla parafian projekcje filmu dokumentalnego przybliżającego postać bł. ks. Michała Sopoćki, którego 13. rocznica beatyfikacji przypada 28. września. Organizatorzy planują również naukę pieśni w celu wzbogacenia uroczystości i szerzenia kultu do Miłosierdzia Bożego. Wolontariusze postawili sobie za cel propagowanie postaci wielkiego orędownika Miłosierdzia Bożego bł. ks. Michał Sopoćki. Inicjatorom akcji przyświecają i motywują do działania słowa pieśni „Teraz jest czas Miłosierdzia…”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję