Reklama

Niedziela Świdnicka

Skarbami ludzkości są Ewangelia i Eucharystia

Biskup świdnicki Ignacy Dec przewodniczył 8 kwietnia uroczystej Eucharystii podczas III Diecezjalnej Pielgrzymki do Sanktuarium św. Jana Pawła II i Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach

Niedziela świdnicka 16/2016, str. 8

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W pielgrzymce uczestniczyło ponad tysiąc wiernych wraz bp. Adamem Bałabuchem i 50 kapłanami. W homilii hierarcha wezwał pątników, aby na co dzień żyli Ewangelią życia, Ewangelią miłosierdzia i Ewangelią Eucharystii.

W homilii bp Dec, nawiązując do odczytanego fragmentu Dziejów Apostolskich (Dz 5, 28-29), zwrócił uwagę, że treść Ewangelii Chrystusowej stanowi niezastąpiony punkt oparcia dla wszystkich najszlachetniejszych porywów i tęsknot ludzkiej duszy. Wskazywał także na Boskie pochodzenie Ewangelii, mówiąc, że dzięki niej ukształtowała się potężna kultura. – Dzięki Ewangelii powstał system etyczny, oświata, sztuka, dzieła dobroczynne, a nawet cywilizacja materialna. Jednym słowem to, co nazywamy cywilizacją chrześcijańską. Do dziś Ewangelia fascynuje nawet niechrześcijan i niewierzących – podkreślał Biskup Świdnicki.

Reklama

Wskazując na Ewangelię jako księgę, która ma najwięcej przekładów na świecie, bp Dec pytał, co może stanowi o tej atrakcyjnej sile nauki Chrystusa i gdzie znajduje się jej źródło? Odpowiadając, stwierdził: – Ewangelia odpowiada najgłębszym pragnieniom i najwznioślejszym ideałom ludzkości, gdyż głosi możliwość zjednoczenia się z Bogiem, wezwanie do osobistej doskonałości i świętości, wezwanie do powszechnej miłości i powszechnego braterstwa, zmartwychwstanie i wspaniałą wieczność z Bogiem. Źródłem Ewangelii jest sam Bóg. Syn Boży przyniósł ją na ziemię i nam ją ogłosił – mówił celebrans.

Następnie kaznodzieja stwierdził, że w oparciu o dzieje chrześcijaństwa i świata można mówić, że Ewangelia jest najsilniejszą myślą, jaką mamy na ziemi. – Mimo że czasem przez niektórych jest lekceważona, a nawet ośmieszana, pozostaje ona prawdziwym skarbem ludzkości, tak jak skarbem ludzkości jest Eucharystia – zaznaczył bp Dec.

Mówiąc o Eucharystii jako pokarmie i mocy dla ziemskich pielgrzymów, hierarcha porównał cud rozmnożenia chleba na pustyni z pokusą, z którą także na pustyni przyszedł do Chrystusa szatan. – Podstęp szatana polegał na tym, że próbował on nie dopuścić do tego, żeby ludzie myśleli o życiu wiecznym, i żeby nie starali się o wzajemną miłość, która niekiedy wymaga ofiary i poświęcenia. Strategia szatana polegała więc na tym, żeby budowanie raju na ziemi dokonywało się bez miłości i bez nadziei na życie wieczne. To była propozycja zbudowania kwadratowego koła, bowiem nikt z ludzi jeszcze nie znalazł szczęścia poza prawdziwą ofiarną, bezinteresowną miłością i bez nadziei na życie wieczne – podkreślał kaznodzieja. W dalszej części homilii bp Dec przypomniał przesłanie św. Jana Pawła II o Ewangelii i Eucharystii, wskazując, że był on nadzwyczajnym głosicielem Ewangelii. – Ewangelię głosił na wszystkich kontynentach świata. Jako papież odbył 104 pielgrzymki poza Włochy. Napisał czternaście encyklik i tyleż innych dokumentów o charakterze teologicznym i duszpasterskim. Pozostawił po sobie wielkie dziedzictwo nauczania i świadectwo autentycznego ewangelicznego życia – stwierdził kaznodzieja.

Reklama

– Przeżywając obecny rok jako Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, jako rok 1050. rocznicy Chrztu naszego narodu i jako rok XXXI Światowych Dni Modzieży w Krakowie, należy często powracać do potrójnej Ewangelii, jaką głosił święty Papież, a była nią: Ewangelia życia, Ewangelia miłosierdzia, Ewangelia Eucharystii. Należy do niej wracać, ale w sposób szczególny, także nią na co dzień żyć – podkreślał bp Dec.

Na zakończenie hierarcha zachęcił wszystkich zgromadzonych w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie do wdrażania w codzienne życie Ewangelii życia, Ewangelii miłosierdzia i Ewangelii Eucharystii, zawierzając wszystkich pielgrzymów i całą diecezję świdnicką św. Janowi Pawłowi II.

Po Eucharystii pielgrzymi zgromadzili się przed Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, aby wspólnie razem przejść przez Bramę Miłosierdzia, a tym samym uzyskać odpust zupełny. Następnie w Godzinie Miłosierdzia przy obrazie Jezusa Miłosiernego pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha wszyscy pątnicy modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepełnosprawni u tronu Łaskawej Pani

Niedziela legnicka 38/2019, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

niepełnosprawni

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski

Uroczysta Eucharystia w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

Uroczysta Eucharystia w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

W pierwszą sobotę września do krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przybyło blisko 1,5 tys. osób wraz z opiekunami i przyjaciółmi

Spotkanie rozpoczęło się od katechezy wygłoszonej przez ks. Artura Trelę, dotychczasowego duszpasterza osób niepełnosprawnych, którego obowiązki przejął ks. Marcin Uryga. – W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy, odbyła się bowiem po raz 20., a towarzyszyło jej hasło: „Maryja Oblubienica Ducha Świętego” – zaznaczył dyrektor legnickiej Caritas ks. Robert Serafin.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Jerzego Gawłowskiego

2021-09-28 11:05

[ TEMATY ]

5 pytań do...

pl.wikipedia.org

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Jak bitwa nad Bzurą zrodziła pasję do historii, jak dbać o swoją małą Ojczyznę i co robić, aby młodzież szanowała przeszłość swojego kraju? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” – Jerzego Gawłowskiego, historyka z zamiłowania, społecznika z wyboru.

Piotr Grzybowski: Kiedy zaczęła się Pańska pasja do historii?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję