Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Siekierki – poemat o forsowaniu Odry

Nakładem Fundacji Wspierania Kultury, ze wstępem i pod honorowym patronatem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi, wydana została wyjątkowa pozycja książkowa pt. Siekierki – poemat o forsowaniu Odry”

Podejmuje ona tematykę bohaterskiego etosu żołnierzy polskich, których kilka tysięcy oddało swoje życie podczas sławetnego forsowania Odry w Siekierkach podczas II wojny światowej, w 1945 r.

Publikacja ma charakter poematu podejmującego tematykę tragicznych losów żołnierzy I Armii Wojska Polskiego na podstawie kilku wywiadów, których autorce udzielili uczestnicy tamtych wydarzeń, przywołując pamięć poległych towarzyszy broni. Jego autorką jest znana poetka szczecińska Barbara Teresa Dominiczak.

Reklama

Poemat powstał z inspiracji ks. kan. Januarego Żelawskiego, twórcy i budowniczego Sanktuarium Maryjnego w Siekierkach nad Odrą, erygowanego przez więźnia hitlerowskich obozów zagłady abp. Kazimierza Majdańskiego „dla upamiętnienia trudu i poświęcenia polskich żołnierzy oraz by właśnie tutaj nieustannie trwała modlitwa o pokój” (z aktu erekcyjnego).

Jest to okazja do przypomnienia bezprzykładnego heroizmu i bohaterskiej ofiary tak wielu żołnierzy polskich, którzy w tamtych tragicznych czasach w różny sposób próbowali walczyć o wolną Ojczyznę, a których tak liczna ofiara w tym miejscu wydaje się być zapomniana. Jest to także przyczynek do zrozumienia zawiłych dróg frontowych polskiego żołnierza.

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej za pomocą poetyckiej formy czytelnik przemierza tragiczne drogi życia młodych Polaków, którzy poprzez deportacje, Sybir i szlak bojowy I Armii oddali swoje życie na siekierkowskich rozlewiskach, ale także zapoznaje się z etosem powstania i budowy Siekierkowskiego Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Pokoju. W drugiej części czytelnik odnajdzie w epickim przekazie wnikliwą analizę siekierkowskiej bitwy i emocjonalny apel autora – twórcy siekierkowskiego sanktuarium, ks. Januarego Żelawskiego, o pamięć dla poległych i historyczną sprawiedliwość.

Reklama

Wyjątkową, estetyczną ucztą, obok samej treści poematu, jest wstęp Arcybiskupa Metropolity, ujawniający bardzo szczególny stosunek naszego Pasterza do powierzonego sobie ludu, jego historii i tradycji. Jest to jednocześnie bardzo wyjątkowe zaproszenie do lektury, która będzie nie tylko zapoznawaniem z najnowszą, dość okrutną historią, ale przede wszystkim spotkaniem z prawdą o daninie krwi, która jest dla każdego patrioty taką samą ofiarą za wolność i niepodległość Ojczyzny.

Nie sposób nie posłużyć się tym tekstem na zakończenie tej krótkiej recenzji, ponieważ w niezwykle prosty, a jednocześnie bardzo wyrazisty sposób Ksiądz Arcybiskup zachęca do lektury:

„Weź do ręki, Drogi Czytelniku, ten Siekierkowski Poemat.
Medytuj. Pojedź na cmentarz w Siekierkach.
Przejdź Drogę Męczenników. Medytuj Tajemnice Różańca.
Poczuj potrzebę Pamiętania. Z niej rodzi się potrzeba Pokoju.
Proś o Pokój. I czyń Pokój.
Po Siekierkowskich Drogach Pokoju niech Cię prowadzi Maryja – Nadodrzańska Królowa Pokoju.
A Pan – Dawca Pokoju niech Ci błogosławi” (Głos tej ziemi – abp Andrzej Dzięga).

Książka jest do nabycia w Fundacji (skokorzycki@gmail.com lub adres pocztowy: 73-210 Recz, ul. Choszczeńska 49/1).

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Wojna o Boże Narodzenie" - w poniedziałek spotkanie autorskie z ks. prof. Naumowiczem

[ TEMATY ]

książka

Boże Narodzenie

Archiwum

Ks. prof. Józef Naumowicz

Ks. prof. Józef Naumowicz

Nowe fakty o powstaniu jednego z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych świąt chrześcijańskich ujawnia w swojej najnowszej książce "Narodziny Bożego Narodzenia" ks. Józef Naumowicz. Spotkanie z autorem najnowszej książki odbędzie się w poniedziałek, 28 listopada w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich. W spotkaniu udział weźmie także m.in. kardynał Kazimierz Nycz, publicysta Szymon Hołownia oraz Aneta Liberacka, red. naczelna Stacji7.

W trakcie konferencji "Wojna o Boże Narodzenie" zostaną przedstawione odpowiedzi na pytania: dlaczego wojny z Bożym Narodzeniem? Jakie są początki Święta i dlaczego obchodzimy je 25 grudnia? Po co Mikołaj, opłatek i żłóbek? Zaplanowano również dyskusję wokół książki.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Słubice. W oczekiwaniu na „Iskrę do Miłosierdzia Bożego”.

2021-09-17 11:31

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Koronka na ulicach miast

Dorota Sobocińska

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

W parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach wolontariusze ze wspólnoty Przyjaciół Paradyża rozpoczęli cykl przygotowań do corocznego wydarzenia modlitewnego „Międzynarodowej Koronki na ulicach miast świata 2021”.

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia. Zaplanowano także dla parafian projekcje filmu dokumentalnego przybliżającego postać bł. ks. Michała Sopoćki, którego 13. rocznica beatyfikacji przypada 28. września. Organizatorzy planują również naukę pieśni w celu wzbogacenia uroczystości i szerzenia kultu do Miłosierdzia Bożego. Wolontariusze postawili sobie za cel propagowanie postaci wielkiego orędownika Miłosierdzia Bożego bł. ks. Michał Sopoćki. Inicjatorom akcji przyświecają i motywują do działania słowa pieśni „Teraz jest czas Miłosierdzia…”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję