Reklama

Niedziela w Warszawie

Ojciec Papczyński – wkrótce święty

Niedawna decyzja papieża Franciszka w sprawie kanonizacji bł. o. Stanisława Papczyńskiego wielkim zaskoczeniem nie była. Ale dzięki niej wielu dowiedziało się o istnieniu o. Papczyńskiego

Słaba znajomość założyciela Zgromadzenia Księży Marianów wynika z kilku faktów. Żył dawno: w XVII wieku, zgromadzenie czas zaborów przetrwało niemal cudem, a księży marianów, którzy należą do najstarszego męskiego zgromadzenia zakonnego, istniejącego do dziś, powstałego na ziemiach polskich, nie jest zbyt wielu. Konkretnie ok. pięciuset, w większości w Polsce, choć także w kilkunastu innych krajach, gdzie pełnią różne posługi: od pracy parafialnej i misyjnej po posługi w sanktuariach. Nic dziwnego, że kilka tygodni przed kanonizacją, księża marianie chcą przybliżyć postać swojego założyciela szerszej publiczności.

Patron... polityków

Jest to o tyle proste, że wiele jego przesłań jest nadal aktualnych – twierdzą marianie. – Aktualne jest przesłanie o godności życia od poczęcia do naturalnej śmierci – mówił ks. Paweł Naumowicz, prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów, w czasie specjalnej konferencji zapowiadającej program uroczystości kanonizacyjnych. Gdy coraz więcej młodych ludzi słyszy od swojej matki „nie chciałam Cię” lub nie zna swojego ojca, warto pamiętać, że o. Papczyński uczył, że nie ma ludzi niechcianych, niegodnych życia, bo każdy jest powołany i kochany przez Boga.

Reklama

Ks. Naumowicz uważa, że kanonizacja bł. o. Papczyńskiego nawiązuje do ważnych wydarzeń społecznych, które obecnie przeżywamy. – Mówił, że każdy jest świątynią Boga, a jej poświęcenie dokonuje się przez chrzest i spowiedź. O. Papczyński, autor podręcznika duchowości dla świeckich „Mistyczna świątynia Boga”, jeszcze przed św. Faustyną i św. Janem Pawłem II zwracał uwagę na znaczenie Bożego Miłosierdzia i zachęcał do uczynków miłosierdzia.

Dzieła miłosierdzia

Dla księży marianów przygotowanie do kanonizacji jest odkrywaniem na nowo charyzmatów Zgromadzenia: kultu Niepokalanego Poczęcia, ewangelizacji, modlitwy za zmarłych, a także nowego spojrzenia na dzieła, jakie prowadzą. A prowadzą: ośrodki, hospicja, grupy i centra formacyjne, Wydawnictwo PROMIC czy poradnię naprotechnologiczną, jedną z niewielu w Polsce.

Dwa przypadki cudów, które przyczyniły się najpierw do beatyfikacji, później do kanonizacji o. Papczyńskiego, wydarzyły się w jednej z parafii – Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ełku. – Były owocem nowenny do o. Stanisława – ocenia ks. Jerzy Owsianka, proboszcz tej parafii. O pierwszym cudzie za przyczyną o. Papczyńskiego informowała rodzina kobiety, która jesienią 2001 r. urodziła zdrowego chłopca, mimo wcześniejszego stwierdzenia obumarcia płodu. Po modlitwach parafialnej wspólnoty za jego wstawiennictwem do Boga, USG wykazało, że płód urósł, a jego serce normalnie bije. Chłopiec urodził się zdrowy.

Reklama

Obecny na konferencji przełożony Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Marianów podkreślał, że kanonizacja o. Papczyńskiego wpisuje się w Rok Święty Miłosierdzia. Za życia prowadził wiele dzieł miłosierdzia, jednak nawoływał do okazywania go nie tylko żyjącym.

Cuda Błogosławionego

Drugi cud dotyczył 20-letniej kobiety, która za kilka miesięcy miała wyjść za mąż. Ozdrowiała tak szybko, jak zapadła na wielokierunkową chorobę, m.in. zapalenie płuc. Rodzina nie miała wątpliwości, że cudowne uzdrowienie 20-latki zawdzięcza wstawiennictwu bł. o. Papczyńskiego. Jesienią ub.r. konsulta lekarska w Rzymie uznała jej uzdrowienie za pełne, trwałe i niewytłumaczalne według współczesnego stanu wiedzy…

Wizerunek o. Papczyńskiego, który posłużył do stworzenia portretu beatyfikacyjnego, odtworzono dzięki specjalistom z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie w 2007 r. poddano badaniom jego czaszkę. Na obrazie trzyma „Regułę życia”, którą spisał dla zgromadzenia, i krzyż z pasyjką. Obraz przygotowywany na kanonizację jest zmodyfikowany. Eksponuje krzyż z pasyjką i Koronkę Dziesięciu Cnót Najświętszej Maryi Panny.

Mszy św. kanonizacyjnej 5 czerwca br. na Placu św. Piotra w Rzymie będzie przewodniczył papież Franciszek. Najpewniej weźmie w niej udział prezydent Andrzej Duda. Uczestnicy kanonizacji będą też mogli modlić się podczas Mszy św. dziękczynnej za kanonizację, którą odprawi dzień później w rzymskiej bazylice Santa Maria na Zatybrzu kard. Stanisław Dziwisz. Dziękczynne Msze św. odprawione zostaną w mariańskich parafiach w całej Polsce. W podwarszawskiej Górze Kalwarii dziękczynieniu 11 czerwca br. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tyś naszą Hetmanką”: międzynarodowa konferencja o jasnogórskich drogach do niepodległości

[ TEMATY ]

konferencja

UJD

Magda Nowak/Niedziela

„Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie drogi do niepodległości” – to temat międzynarodowej konferencji naukowej, która w dniach 6-8 grudnia odbywa się na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie oraz na Jasnej Górze. Celem konferencji jest m. in. przypomnienie wkładu narodowego sanktuarium w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz przypomnienie misji wykonywanej przez często zapomnianych artystów, pisarzy, nauczycieli, a także duchownych i siostry zakonne, którzy troszczyli się o zachowanie narodowej tradycji.

Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W liście wystosowanym na to wydarzenie prezydent podziękował „za cenną inicjatywę ukazania doniosłej roli częstochowskiego sanktuarium – miejsca, gdzie zawsze byliśmy wolni - oraz kultu Matki Bożej Jasnogórskiej w historii Rzeczypospolitej oraz wyraził przekonanie, że przypomnienie bogactwa dziejów Jasnej Góry, ściśle związanej z losami Polski, przyczyni się do przypomnienia i ożywienia wartości, na jakich wzrastały nasza Ojczyzna i naród".

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję