Reklama

Niedziela w Warszawie

Inny w tradycji

Zakończona w Warszawie konferencja „Inny w żydowskiej i katolickiej tradycji: uchodźcy w obecnym świecie” była pierwszym w Polsce spotkaniem katolicko-żydowskich gremiów konsultacyjnych

Dwudzieste trzecie już posiedzenie Międzynarodowego Katolicko-Żydowskiego Komitetu Łączności w Warszawie zgromadziło reprezentantów Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Międzyreligijnych (IJCIC), watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem oraz Międzynarodowego Katolicko-Żydowskiego Komitetu Łączności. Obradom współprzewodniczyli: kard. Kurt Koch, stojący na czele Komisji watykańskiej i Martin Budd, szef IJCIC.

Dyskutowano o uchodźcach, prześladowaniu chrześcijan, odradzaniu się antysemityzmu i o wolności religijnej. Uczestnicy z całego świata – jak podkreślił abp Henryk Muszyński – poświęcili się refleksji nad kryzysem uchodźstwa, jaki obecnie przeżywamy.

Reklama

– Zastanawialiśmy się, co my, co żydzi i chrześcijanie, wspólnie możemy wnieść, aby uporać się z tą trudną sytuacją, przyjść z pomocą tym, którzy cierpią z powodu wojen, prześladowań i wypędzenia. Nasze religie wymagają od nas zaangażowania i działań, nie możemy być obojętni – mówił abp Muszyński. Praktycznym efektem konferencji jest postulat utworzenia stałego katolicko-żydowskiego gremium ds. uchodźców.

Miłuj bliźniego

Problem uchodźców to jedno z największych wyzwań, przed którym stoi współczesny świat. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, uczestniczący w konferencji, wskazał na starotestamentowy nakaz pomocy bliźniemu i przykazanie: „Miłuj bliźniego jak siebie samego”.

– Pokój i współistnienie nigdy nie będą proste, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto pokój odrzuci lub zechce go zburzyć. Dlatego ostatni papieże tak bardzo angażowali się i angażują w rozwijanie dialogu międzyreligijnego, szczególnie chrześcijan i żydów. Oprócz nauczania, w tych pontyfikatach było wiele wymownych gestów otwartości i przyjaźni dla „innego” – ocenił abp Gądecki.

Reklama

Wśród uczestników konferencji byli także m.in.: kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, kard. Kazimierz Nycz, Martin Budd, szef Międzynarodowej Komisji Żydowskiej ds. Konsultacji Międzyreligijnych i Michael Schudrich, naczelny rabin Polski.

Ramię w ramię

Zdaniem kard. Kurta Kocha, fundamentalne znaczenie dla relacji katolicko-żydowskich ma soborowa deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate”. Wiele dobrego dla dialogu robi papież Franciszek. W grudniu ub.r. dokument Komisji ds. Stosunków Religijnych pt. „Bo dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne”, w styczniu br. wizytował rzymską synagogę. W czasie tej wizyty – jak przypomniał – papież Franciszek mówił o konieczności wspólnego dbania przez katolików i żydów o swoją tożsamość, której podstawy leżą w religii. Na wspólnym dziedzictwie trzeba budować przyszłość – mówił wtedy Papież.

Zdaniem Kardynała należy pogłębiać dialog społeczno-polityczny, ale także teologiczny. Obecny kryzys uchodźczy w Europie bowiem przypomina o nienawiści i wojnie, która trwa na świecie. I katolicy, i żydzi powinni działać na rzecz pokoju, przyjaźni i zapewnienia pomocy uchodźcom. – Musimy ramię w ramię działać z błogosławieństwem Boga – mówił kard. Koch.

Jak podkreślił kard. Koch, celem warszawskiej konferencji było wzmocnienie przyjaźni między żydami i katolikami. Jak przypomniał, chrześcijan i wyznawców judaizmu łączą wieki wspólnej historii i dziedzictwa religijnego, ale także współczesne wyzwania, w tym postępująca laicyzacja i trudność w postępowaniu zgodnym z nakazami Boga.

Martin Budd, szef IJCIC, przypomniał słowa Jana Pawła II, który w 50. rocznicę powstania w getcie warszawskim napisał, że żydzi i katolicy powinni być wzajemnie dla siebie i dla świata błogosławieństwem. W historii były momenty, kiedy i żydzi, i chrześcijanie byli uchodźcami. Dlatego teraz – jak podkreślił Budd – powinniśmy być wrażliwi na potrzeby innych, wspólnie wyciągnąć do obecnych „innych” rękę, tak by obcy stali się nam bratem i siostrą.

Praktycznym postulatem, jaki zgłoszono, jest utworzenie dla kwestii uchodźców stałej podkomisji w ramach Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem i Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Międzyreligijnych.

W czasie inauguracji obrad dyplomy i medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata otrzymały pośmiertnie: s. Celina Kędzierska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, Józefa Zychora i Zenobia Owczarowa.

2016-04-14 09:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja w Krakowie: uczmy się na błędach krajów

[ TEMATY ]

konferencja

pedofilia

Ulrica (@Ullie) / Foter.com / CC BY-SA

Uczmy się na podstawie tego, co się już wydarzyło w Irlandii czy Stanach Zjednoczonych. Tam chcieliby cofnąć czas, ale nie jest to możliwe – mówiła w części popołudniowej międzynarodowej konferencji na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich autorka wielu programów profilaktycznych dr Monica Applewhite z USA. Dyskutowano też o tym jak Kościół w różnych krajach reagował na skandal nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży a także o różnych uwarunkowaniach instytucjonalnych m.in. kulturze klerykalnej, które, mogą sprzyjać ich wystąpieniu.

W popołudniowym bloku prof. Jörg Fegert przybliżył doświadczenia Kościoła rzymskokatolickiego w Niemczech po skandalu seksualnym w 2010 r. Spontanicznymi reakcjami Kościoła w Niemczech na nadużycia seksualne duchownych były: szok i przerażenie, poczucie bezradności, „kontrataki”, zaprzeczenie i minimalizowanie zjawiska, próby usprawiedliwienia, przytłoczenie dyskusją publiczną, poczucie wstydu i winy, poczucie bezradności – wyliczał. Dopiero potem, przy okrągłym stole, był czas na wypracowanie konkretnych działań.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Hubert Hurkacz triumfował w tenisowym turnieju ATP w Metz

2021-09-26 19:04

[ TEMATY ]

tenis

Krzysztof Tadej

Huber Hurkacz

Huber Hurkacz

Hubert Hurkacz triumfował w halowym turnieju tenisowym ATP w Metz. W finale pokonał Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2) 6:3.

To czwarty w karierze 24-letniego wrocławianina tytuł w singlu. Wszystkie poprzednie wywalczył w USA. Wcześniej w tym sezonie zwyciężył w Delray Beach i prestiżowej imprezie w Miami, a w 2019 roku wygrał w Winston-Salem. W trwającym sezonie osiągnął także półfinał wielkoszlemowego Wimbledonu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję