Reklama

Tort w kształcie... bryły kościoła? W Jeleniej Górze to nie nowość

Słodkie zmagania

Nikogo nie dziwi już w Jeleniej Górze tort w kształcie... kościoła. Takie niezwykłe słodkości wykonywane są z okazji odpustów na zamówienia księży i Rad Parafialnych w cukierni Stanisława Mrugały, a ich wykonawcami jego synowie - Rafał i Robert. Niezwykły tort jest zwykle podarunkiem dla całej wspólnoty parafialnej, radość zaś tym większa, jeśli kościół jest w budowie i można dzięki takiej niezwykłej makiecie zobaczyć, jak będzie wyglądał po zakończeniu prac.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rafał i Robert pierwsze szlify cukiernicze otrzymali w zakładzie ojca, potem szkolili się we Wrocławiu i w Warszawie. Obecnie są wzorem dla niewiele młodszych kolegów, którzy od kilku lat przyjeżdżają w styczniu do Jeleniej Góry na dolnośląski etap Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Ciastkarz. Tak było także w tym roku.
Część praktyczną przeprowadzono w zakładzie Piotra Liebersbacha w podjeleniogórskim Siedlęcinie. Po podliczeniu punktów z części teoretycznej i praktycznej okazało się, że wygrała Magdalena Karniej z Sobótki, odbywająca praktykę w zakładzie piekarsko-cukierniczym Mariana Bąkowskiego w Rogowie Sobóckim. Jest uczennicą Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu.
Drugie miejsce zajęła Marzena Skroboń, trzecie - Edyta Bzdawka, czwarte - Agnieszka Galera. Uczą się w tej samej szkole co zwyciężczyni. Wręczenie nagród odbyło się w jeleniogórskim ratuszu.
W tegorocznym dolnośląskim finale wystartowało 22 uczestników z: Wrocławia, Jeleniej Góry, Oleśnicy, Kamiennej Góry i Bolesławca.
Nad właściwym przebiegiem imprezy czuwała komisja kuratoryjna, przedstawiciele miejscowego cechu oraz Stowarzyszenia Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP, w tym Stanisław Mrugała z Jeleniej Góry, Halina Ciepiela z Piechowic i Ludwik Kusak z Wrocławia. Finał ogólnopolski odbędzie się w marcu we Wrocławiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego w Wielkim Poście milknie „Alleluja”?

2026-02-23 20:25

[ TEMATY ]

Wielki Post

milknie

Alleluja

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia, w którym także muzyka podlega wyraźnym zasadom i wewnętrznej dyscyplinie. O znaczeniu ciszy, milknącym „Alleluja” oraz o tym, jak dobierać repertuar w tym okresie roku liturgicznego, rozmawiamy z ks. dr. Grzegorzem Lenartem, duszpasterzem muzyków kościelnych Archidiecezji Krakowskiej i przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Czym Wielki Post różni się od innych okresów liturgicznych pod względem muzyki? Czy jego wyjątkowy charakter przekłada się na sposób, w jaki Kościół kształtuje muzykę w tym czasie?
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

40 pytań Jezusa: "Dlaczego zwątpiłeś?"

2026-02-23 21:05

[ TEMATY ]

Niezbędnik Wielkopostny 2026

40 pytań Jezusa

Adobe Stock

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Piotr zaczął tonąć, gdy skupił się na falach. Zwątpienie często rodzi się z nadmiaru bodźców i braku skupienia na Bogu. Najważniejsze też dla nas, uwierzyć w Syna Bożego, w Jego boską moc, w Jego obecność, która oznacza zbawienny ratunek. Doświadczenie mocy Jezusa i Jego zbawczego działania jest uwarunkowane naszą wiarą. Piotr szedł po jeziorze, ale uląkł się i zwątpił w pomoc Jezusa. Trzeba bardziej zaprosić Go do łodzi swojego życia, mieć z Nim osobistą relację wiary i miłości. Odwagi, Ja jestem, nie bójcie się.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję