Reklama

Niedziela Kielecka

Na Jakubowym szlaku

Św. Jakub Większy Apostoł jest czczony w Kościele katolickim, anglikańskim, ewangelickim, ormiańskim, koptyjskim i prawosławnym. Patronuje wielu kościołom na całym świecie. Jest także patronem kościoła w Pałecznicy, a także od niedawna opiekunem całej tamtejszej gminy

Niedziela kielecka 21/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

patron

św. Jakub Apostoł

TER

Obraz św. Jakuba znajduje się w ołtarzu w nawie bocznej, po lewej stron ie prezbiterium

Obraz św. Jakuba znajduje się w ołtarzu w nawie bocznej, po lewej stron ie prezbiterium

Był rodzonym bratem św. Jana i synem rybaka Zebedeusza. Wraz ze swoim bratem, jako pierwsi, zaraz po Andrzeju i Piotrze, zostali powołani przez Chrystusa. Jakub był jednym z uprzywilejowanych uczniów Jezusa. Towarzyszył Chrystusowi między innymi podczas przemienienia na górze Tabor. Zmarł śmiercią męczeńską, z rozkazu Heroda Agryppy, który kazał go ściąć mieczem. Według tradycji apostoł Jakub przed śmiercią żałował kata, a ten wzruszony jego postawą, nawrócił się na wiarę chrześcijańską. Jakub zginął jako pierwszy z 12 Apostołów. Jego szczątki znajdują się w Santiago de Compostela przeniesione tam w VII wieku z Jerozolimy. Kult świętego męczennika w Polsce rozpropagowali benedyktyni sprowadzeni przez Kazimierza Odnowiciela. Św. Jakub jest patronem najstarszych kościołów diecezji kieleckiej. W Kościele Zachodu Jakub Starszy jest patronem Hiszpanii i Portugalii. Opiekuje się pielgrzymami, aptekarzami i żebrakami. Atrybutami świętego są: bukłak, kij pielgrzyma, księga, miecz, muszla i torba.

Historia i architektura kościoła

Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii w Pałecznicy pochodzi z 1326 r. Jednak musiała ona powstać znacznie wcześniej, ponieważ w tym czasie istniał już dekanat pałecznicki. W II połowie XV wieku w Pałecznicy stał murowany kościół, przebudowany w końcu XVII wieku i ponownie konsekrowany przez bp. Szembeka w 1695 r. Wcześniej kościół został przejęty przez innowierców i zamieniony na zbór w 1553 r. Po odzyskaniu go przez katolików, odnowiony, służy pałecznickiej wspólnocie do dzisiaj.

Reklama

Liczne przebudowy sprawiły, że kościół stracił jednoznaczny styl architektoniczny. Nawa główna kończy się niewielkim prezbiterium. Do nawy dobudowane zostały dwie kaplice, od północy i od południa, obecnie pw. św. Antoniego i św. Maksymiliana Kolbego. Od zachodu do nawy przylega wieża ze stromym, ostrołukowym hełmem. W kościele przeważa wystrój barokowy. Ołtarze – główny i dwa boczne oraz ołtarz w kaplicy pochodzą z ok. 1700 r. W ołtarzu głównym znajduje się obraz ukrzyżowania, w bocznych – św. Jakuba Apostoła i obraz Najświętszej Maryi Panny.

Droga św. Jakuba

Patronowi kościoła – św. Jakubowi poświęcony jest ołtarz po lewej stronie prezbiterium. Obraz świętego pokrywa srebrna sukienka, co świadczy o wielkiej czci oddawanej przeszłości świętemu apostołowi. Św. Jakub przedstawiony jest jako starszy mężczyzna z brodą, prawą rękę ma wyciągniętą jakby wskazywał nią kierunek, w lewej zaś trzyma swój atrybut – laskę pielgrzyma. Do pasa ma przytroczoną baryłkę na wodę, a pod szyją kolejny atrybut – muszlę. Srebrna sukienka jest ozdobiona kwiatami. Jest to jedyne wyobrażenie świętego w kościele. W przeszłości św. Jakub był bardzo czczony w pałecznickiej świątyni. Jednak z biegiem lat, kult świętego uległ osłabieniu, pewnikiem nie bez wpływu na ten fakt miało wspomniane już – przejęcie na kilkadziesiąt lat kościoła przez innowierców. W ostatnich latach patron kościoła św. Jakub oraz Małopolska Droga św. Jakuba przeżywają swój renesans. Kościół w Pałecznicy leży na starym, średniowiecznym szlaku pątniczym z Sandomierza do Krakowa. Coraz częściej na tym szlaku można spotkać pielgrzymów. Idą oni indywidualnie lub też dużą pątniczą grupą. Szlakiem tym w 2013 r. wraz z kilkudziesięcioma czcicielami św. Jakuba szedł biskup krakowski Grzegorz Ryś. – Pielgrzymów rzeczywiście przybywa z roku na rok – mówi proboszcz ks. Bogdan Pasisz. – Odwiedzają naszą świątynię praktycznie cały rok, oprócz zimy – dodaje.

Patron gminy

Co roku 25 lipca uroczyście obchodzone jest wspomnienie świętego patrona pałecznickiego kościoła. Odpust gromadzi tłumy wiernych, jest uroczysta Msza św. i procesja z Najświętszym Sakramentem. W tym roku odpust będzie połączony ze Światowymi Dniami Młodzieży – będzie więc wyjątkowo uroczyście. – Patron naszej parafii jest także od niedawna patronem całej gminy, która ma w swoim herbie św. Jakuba – mówi z dumą Ksiądz Proboszcz dodając, że władze gminy wykazują wiele energii, by wypromować świętego i Drogę św. Jakuba. W parafii działa Towarzystwo św. Jakuba „Muszelka”, które uaktywnia młodzież, organizuje pielgrzymkowe rajdy i w różny sposób popularyzuje wiedzę o świętym apostole. Kościół św. Jakuba z roku na rok pięknieje, odnawiane są ołtarze, wnętrze kościoła i jego otoczenie. Jest to zasługa parafian oraz środków ściąganych z różnych funduszy. Jest nadzieja, że wkrótce kościół zostanie gruntownie odnowiony i będzie zachwycał swoim wyglądem coraz liczniej przybywających tu pielgrzymów.

2016-05-19 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wpatrzeni w Serce Jezusa

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bobach k. Urzędowa uroczyście obchodzi doroczny odpust parafialny. Tym razem Mszy św. i procesji eucharystycznej przewodniczył abp Stanisław Budzik

Chociaż Boby to jedna z najstarszych parafii, sięgająca swoimi początkami XIV wieku, to wskutek licznych dziejowych zawirowań ma dopiero stuletni kościół. Pierwsze, drewniane, nie wytrzymały próby czasu, dlatego na początku XX wieku rozpoczęto budowę okazałej świątyni. Mimo wojennych zniszczeń, dzięki zaangażowaniu duszpasterzy i wiernych w 1920 r. kościół został poświęcony i dedykowany Sercu Pana Jezusa. Ze względu na wyróżniające się walory artystyczne, naukowe i historyczne świątynia w Bobach została wpisana do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Abp Zvolenský: Kościół na Słowacji ma przyszłość, są nią młodzi

2021-09-17 18:48

[ TEMATY ]

Kościół

Słowacja

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Podczas wizyty Ojca Świętego otrzymaliśmy więcej niż mogliśmy się spodziewać. Franciszek wlał w nas nadzieję na przyszłość – tymi słowami komentuje zakończoną przedwczoraj podróż apostolską przewodniczący słowackiego episkopatu.

Abp Stanislav Zvolenský przyznaje, że obecność Franciszka ożywiła też przesłanie, które pozostawił na Słowacji podczas swych trzykrotnych odwiedzin św. Jan Paweł II. „On zawsze nas zachęcał, byśmy się nie bali i szli na przód, ku przyszłości” - mówi hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję