Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przemyśl

Ingres abp. Adama Szala

W archikatedrze przemyskiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela 21 maja miał miejsce ingres abp. Adama Szala – nowego metropolity przemyskiego. Uroczystościom przewodniczył nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Ks. Zbigniew Suchy z przemyskiej edycji „Niedzieli” relacjonował: „Archikatedra pełna jest księży i wiernych. Są mieszkańcy Wysokiej Łańcuckiej, pątnicy pieszej pielgrzymki z Przemyśla na Jasną Górę, głuchoniemi i wielu, wielu innych, których przywiodła życzliwość i wdzięczność za cichą pracę abp. Adama, w której szczególne miejsce mieli ludzie prości, pokaleczeni przez życie”.

W homilii abp Szal mówił o kontekście czasowym, w którym przyszło mu podjąć nową misję: – Ingres. To pojęcie oznacza uroczyste wejście do katedry biskupa diecezjalnego. Ingres w Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia nabiera szczególnego charakteru, gdyż wiąże się z przejściem przez Drzwi Miłosierdzia. Nasuwa się tu nieodparcie skojarzenie z tym, co nazywamy bramą dla owiec, o której mówił Chrystus w dzisiejszej Ewangelii. Chrystus nazwał siebie bramą, przez którą przechodzą owce. (…) Z woli Ojca Świętego Franciszka dziś z pokorą przyjmuję wyznaczoną mi rolę pasterza...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Abp Adam Szal przyznał, że w drodze do archikatedry przeszedł przez trzy przemyskie Bramy Miłosierdzia: W pierwszej, w kościele Ojców Franciszkanów, modlił się, aby mieć odwagę kroczyć na czele owiec. W Bramie archikatedry greckokatolickiej modlił się o dar czułości, aby umiał być w środku owczarni i dawać jej pełne miłości serce. W trzeciej Bramie modlił się o ducha pokory, aby kroczyć zawsze na końcu owczarni, czyli być razem z tymi, którzy „cierpią na duchu i ciele, z tymi, którzy zmagają się z pokusą buntu i opuszczenia owczarni”. Dla abp. Szala ważna jest jeszcze jedna Brama, przygotowana – jak sam powiedział – przez Opatrzność – Jest nią Maryja. W jarosławskim kościele greckokatolickim czczona jest jako Brama Miłosierdzia. To Ona, także tu, w bazylice przemyskiej, czczona jako „Jackowa”, obejmuje nas miłosiernym spojrzeniem i śpieszy z różnoraką pomocą – podkreślił.

W imieniu Kościoła przemyskiego ks. Andrzej Skiba mówił: – Bądź „okiem i językiem” Kościoła (...). Dostrzegaj, co dzieje się na tym diecezjalnym okręcie, „głoś naukę, nastawaj w porę i nie w porę, wykazuj błąd, napominaj, podnoś na duchu z całą cierpliwością w każdym nauczaniu. (...) czuwaj we wszystkim, znoś trudy, wykonaj dzieło ewangelisty, spełnij swe posługiwanie!” (2 Tm 4, 2. 5).

Do tych życzeń z całym sercem i wdzięcznością za lata przyjaźni z „Niedzielą” dołącza się także nasza redakcja, licząc na wiele kolejnych lat wspólnej owocnej współpracy.

Katarzyna Woynarowska

Ważna wizyta

Bez tej polskiej krwi nie byłoby dziś Unii Europejskiej

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty we Włoszech (16-18 maja br.) spotkał się z premierem Włoch Mateo Renzim, przemawiał na forum rzymskiej Akademii NATO, a także odwiedził Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, gdzie uczcił 72. rocznicę jednej z najważniejszych bitew II wojny światowej.

Reklama

Prezydent RP oddał cześć bohaterom. Powiedział słynne już słowa: – Bez tej polskiej krwi, bez naszej walki nie byłoby dziś Unii Europejskiej. Andrzej Duda spotkał się z kombatantami. – Jesteście nam dzisiaj bardzo potrzebni, bo wasz przykład wychowuje następne pokolenia polskiej młodzieży, której zadaniem jest dbanie, by Polska była silna i by zawsze była po stronie wolnego świata – podkreślił Prezydent. Otrzymał on od kombatantów replikę szabli oficerskiej wzór 21, którą nosili oficerowie wojska polskiego w II RP.

K.W.

Krótko

• Andrzeja Dudę dobrze ocenia dokładnie połowa Polaków. Niezadowolonych z obecnego Prezydenta RP jest 39 proc. badanych przez CBOS. Znacznie gorsze oceny mają parlamentarzyści. Pracę posłów dobrze ocenia tylko co czwarty badany.

• Rząd Prawa i Sprawiedliwości obchodził półrocze swojej działalności. Rządzący za sukces uważają program Rodzina 500+, darmowe leki dla seniorów, utworzenie Polskiej Grupy Energetycznej i wzmocnienie armii.

• Polska wyprzedziła pierwszy zachodni kraj pod względem zamożności obywateli – ogłosił Międzynarodowy Fundusz Walutowy. W 2015 r. średni dochód na Polaka przewyższył o 6 dolarów średni dochód na Greka. Ma to związek ze wzrostem gospodarczym Polski, ale i z recesją w Grecji.

• Opozycja zbojkotowała spotkanie u marszałka Marka Kuchcińskiego w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Spośród partii zasiadających w parlamencie na spotkaniu był tylko przedstawiciel PSL.

• Od 2017 r. wszystkie dzieci w Polsce mają być szczepione przeciwko pneumokokom. Program ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia będzie kosztował 170 mln złotych.

• Mateusz P., były poseł Samoobrony i rzecznik tej partii, a dziś lider prokremlowskiej formacji „Zmiana”, jest podejrzewany przez prokuraturę o szpiegostwo. Śledczy chcą jego tymczasowego aresztowania. Nie wiadomo, na czyją korzyść miał szpiegować podejrzany polityk.

• 4 policjantów we Wrocławiu zostało odsuniętych od służby w związku ze śmiercią 25-letniego Igora S. Policjanci zatrzymali mężczyznę, który był poszukiwany za oszustwa. Przy zatrzymaniu użyli paralizatora. Igor S. zmarł na komisariacie.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-05-25 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Przybylski do nauczycieli na zakończenie roku szkolnego: Dziękujemy, że jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia

2026-06-22 11:42

[ TEMATY ]

nauczyciele

BP KEP

Abp Andrzej Przybylski

Abp Andrzej Przybylski

Dziękujemy Wam za to, że w tych wszystkich uwarunkowaniach Waszej posługi wciąż jesteście ludźmi sumienia i poświęcenia – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli abp Andrzej Przybylski w Słowie na zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Zaprosił również na Ogólnopolską Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 1-2 lipca br.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli przyznał, że „tempo zmian programowych, przepisów, a niekiedy wręcz eksperymentów w edukacji nie zawsze sprzyja systematycznej i zaplanowanej na lata pracy wychowawczej”. „Sprzeczne oczekiwania różnych środowisk i uwikłanie edukacji w spory ideologiczne i polityczne wymaga od Was wielkiej mądrości i wierności obiektywnym wartościom i sprawdzonym działaniom pedagogicznym” – wskazał.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję