Reklama

Polska

Amen

Ponad 60 tys., a w szczytowym momencie nawet 80 tys. młodych ludzi uczestniczyło w dwudziestym – jubileuszowym Spotkaniu Młodych na Lednicy. W tym roku motywem przewodnim było słowo „Amen”, będące zwieńczeniem poprzednich spotkań: „W imię Ojca, Syna i Ducha Świętego”

Było to pierwsze spotkanie na Polach Lednickich po śmierci o. Jana Góry OP, twórcy i pomysłodawcy Lednicy. Spotkanie lednickie to także kolejny przystanek na drodze jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, 800-lecia Zakonu Dominikanów oraz przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Poprzez dekret prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka na czas Lednicy, Lednicy Malucha, Lednicy Seniora i Lednicy Motocyklisty Brama Ryba staje się Bramą Miłosierdzia, której przekroczenie daje możliwość uzyskania odpustu jubileuszowego.

Reklama

Młodych zgromadzonych na Polach Lednickich powitali następcy o. Jana – o. Wojciech Prus OP i o. Maciej Soszyński OP. Nawiązywali oni do postaci twórcy Lednicy.

– Moi kochani! Dziś chcemy z wielką radością wypowiedzieć Bogu nasze „Amen”! Bardzo serdecznie pragnę powitać każdą i każdego z was u źródeł chrzcielnych Polski – powiedział abp Wojciech Polak. Z kolei prymas Czech kard. Dominik Duka poprowadził obrzęd odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. W trakcie najważniejszego momentu spotkania – Eucharystii sprawowanej przez abp. Polaka i koncelebrowanej przez tysiące duszpasterzy przybyłych z młodzieżą – bp Edward Dajczak zachęcił młodych, by nie odkładali życia duchowego na później i zaczęli korzystać z Bożego Miłosierdzia. – Rok Święty Miłosierdzia. Tyle gadamy. A ty bądź miłosierny i idź z tym w dzień. Niech twój język nie krzywdzi, niech twoje ręce będą pomocne. Idź! Wystarczy! – zaapelował bp Dajczak. Poprosił także zebranych, by otworzyli egzemplarze Pisma Świętego, które otrzymali podczas spotkania, i wpisali na pierwszej stronie słowa: „Twój sługa/Twoja służebnica słucha”. Po Mszy św. odbyły się posłanie salezjańskich wolontariuszy misyjnych oraz procesja Zakonu Dominikanów, podczas której zakonnicy i zakonnice przekazali światło młodzieży zgromadzonej na całym polu. Swoje słowa do młodych skierował także papież Franciszek. Ostatnim akcentem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu – moment każdego spotkania lednickiego, ukochany przez o. Jana. Po niej młodzi przeszli przez Bramę Miłosierdzia, pod którą dominikanie sowicie kropili każdego wodą święconą.

Jako pamiątki spotkania młodzi otrzymali krzyżyk z napisem „Amen”, kieszonkowe wydanie Nowego Testamentu z dedykacją papieża Franciszka – było to ostatnie marzenie śp. o. Jana Góry, kapłani – wino oraz hostię, a siostry zakonne – butelkę na wodę święconą. Kolejna Lednica odbędzie się 3 czerwca 2017 r.

2016-06-08 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lednica 2014. Dlaczego o synostwie?

Niedziela Ogólnopolska 22/2014, str. 48

[ TEMATY ]

Lednica

Magdalena Niebudek

Lednickie Spotkania Młodych nad brzegami jeziora Lednica stały się integralnym elementem krajobrazu polskiego duszpasterstwa młodych. Pobłogosławione i wykarmione słowem Jana Pawła II rozpoczęły swoje samodzielne życie pod życzliwym okiem Prymasa Polski. Każdy kolejny z okien swej siedziby w Gnieźnie doskonale widzi Bramę Rybę i Pola Lednickie.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję