Reklama

Niedziela w Warszawie

Przedsmak ŚDM w Warszawie

Dni w Diecezjach w Warszawie 20-25 lipca będą przedsmakiem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Stolicę Polski odwiedzą goście z kilkudziesięciu krajów z całego świata. Będą się modlić, ale także poznawać Warszawę i Mazowsze, polskie tradycje i nawiązywać znajomości z rodzinami, u których zamieszkają

Niedziela warszawska 29/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Artur Stelmasiak

21 lipca, o godz.18 na pl. Piłsudskiego zacznie się koncert „Wiara. Nadzieja. Miłość”.

21 lipca, o godz.18 na pl. Piłsudskiego zacznie się koncert „Wiara. Nadzieja. Miłość”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dni w Diecezjach mają przygotować duchowo pielgrzymów przed ŚDM, zintegrować młodzież, a gościom z zagranicy umożliwić poznanie historii Polski i goszczącego ich regionu.

W czasie dni poprzedzających ŚDM diecezje przyjmują biblijne nazwy. Archidiecezja warszawska wybrała nazwę Góry Moria, na której Abraham miał złożyć w ofierze swojego syna, a diecezja warszawsko-praska przyjmie nazwę Betlejem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stolicę odwiedzi ponad 20 tys. zagranicznych pielgrzymów. Większość przyjedzie w środę 20 lipca. Parafie organizują w tym dniu przywitanie. Obejmie ono m.in. koncerty, przedstawienia, pikniki i inne formy integracji, zakończone wspólną modlitwą. Parafie przedstawią rodziny goszczące młodzież i pomogą zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Zaprezentują się także same grupy pielgrzymkowe i ich opiekunowie.

W tym dniu na Krakowskim Przedmieściu, na odcinku od kościoła Sióstr Wizytek aż po plac Zamkowy, od godz. 10 do godz. 22 będzie działać Miejska Strefy Kultury ŚDM (strefa pielgrzyma). Strefa będzie działać w tych godzinach aż do 24 lipca. Na scenie na skwerze Hoovera wieczorem odbywać się będą koncerty, a w ciągu dnia warsztaty, spotkania i dyskusje z ciekawymi ludźmi. Działać będzie kino plenerowe prezentujące seanse z najważniejszymi dziełami polskiej kinematografii. Ważnym miejscem będzie Strefa Miłosierdzia tematycznie związana z programem Dnia Pielgrzymowania i Miłosierdzia, gdzie chętni będą mogli spełnić dobry uczynek bądź zasięgnąć informacji, gdzie mogą zgłosić się na długoterminowy wolontariat.

Dzień Historii...

Na czwartek 21 lipca w archidiecezji warszawskiej planowany jest Dzień Kultury i Historii. Będzie on poświęcony zwiedzaniu miejsc związanych z historią i kulturą Warszawy i całego Mazowsza, w tym muzeów, budynków i parków historycznych. W planach jest wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Muzeum Narodowym, zwiedzanie Zamku Królewskiego i Starego Miasta, Łazienek Królewskich, pałacu i ogrodów w Wilanowie, a także Centrum Nauki Kopernik.

Reklama

Wieczorem na pl. Piłsudskiego odbędzie się oficjalne powitanie młodzieży. Młodzi, będą się gromadzić na placu już od godziny 18. Powitaniu będzie towarzyszyć multimedialne widowisko „Wiara. Nadzieja. Miłość”. Na wielopoziomowej scenie wystąpią wykonawcy z całego świata, m.in.: z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Kolumbii, Filipin, Mozambiku, Wielkiej Brytanii, a także wielu polskich aktorów i wokalistów młodego pokolenia.

...i Kultury

Solistom towarzyszyć będą orkiestra „Sinfonia Iuventus” oraz połączone chóry Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” i Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Wyższej Szkoły Wojsk Lądowych we Wrocławiu pod dyrekcją Radosława Labakhua i Piotra Rubika.

Widowisko muzyczne składać się będzie z trzech części. W pierwszej odsłonie na scenie wystąpi międzynarodowa grupa muzyków, solistów i tancerzy związana ze Wspólnotą Shalom, której towarzyszyć będzie zespół Wiarygodni. Artyści zaprezentują program pieśni chwalebnych w różnych stylach muzycznych.

W drugiej części zagraniczni goście i wszyscy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży usłyszą najbardziej znane piosenki o stolicy, od „Snu o Warszawie” po „Warszawo ma”. W tej części widowiska wykorzystane zostaną również ekrany multimedialne, na których przybliżona zostanie – dzięki uniwersalnemu językowi obrazu – historia i współczesność Warszawy i jej mieszkańców. Trzecią część koncertu wypełnią kompozycje Piotra Rubika, w tym premierowe wykonanie najnowszego utworu „Psalmu o młodej Warszawie”.

W diecezji warszawsko-praskiej Dzień Historii i Kultury przypadnie w piątek. Czwartek, nazwany Dniem Mędrców, ma służyć zwiedzaniu, ale także spotkaniom grup pielgrzymów, wolontariuszy i gospodarzy w różnych rejonach diecezji.

Reklama

Dzień pielgrzymowania i miłosierdzia

W piątek 22 lipca grupy będą miały czas na odwiedzenie miejsc związanych z życiem świętych Warszawy. Wiele parafii archidiecezji warszawskiej postanowiło zorganizować swoim gościom piesze pielgrzymki do sanktuariów. Młodzi dotrą m.in. do sanktuarium patronki stolicy – Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście, odwiedzą sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie, archikatedrę warszawską, gdzie spoczywa św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński i kościoły przy Trakcie Królewskim

W tym dniu uczestnicy Dni w Diecezjach będą mieli też możliwość spełnienia uczynków miłosierdzia – będą pomagać chorym i cierpiącym, sadzić drzewa, czy nawet wykonywać drobne prace remontowe (co zaoferowali pielgrzymi z zagranicy). O godz. 21, na zakończenie dnia, we wszystkich parafiach rozpocznie się nabożeństwo adoracyjne w intencji młodzieży i pokoju na świecie.

Warszawskie Uwielbienie

W sobotę 23 lipca organizatorzy zachęcają pielgrzymów do aktywności sportowej. Stolica udostępni baseny, boiska, korty i wiele innych obiektów. Nad przebiegiem tego dnia, trwającego do godzin popołudniowych, będą czuwać parafie.

Po południu o godz. 15. przy Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie rozpocznie się „Warszawskie Uwielbienie” czyli archidiecezjalne spotkanie młodzieży. Rozpocznie się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Potem zaplanowano koncerty ewangelizacyjne. Wystąpią: Arka Noego, Wiargodni oraz Wspólnota Shalom. O godz. 18, orszakiem służby liturgicznej, rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

„Warszawskie Uwielbienie” zakończy się koncertem uwielbieniowej muzyki chrześcijańskiej Maleo Reggae Rockers i 2 Tm 2,3. W czasie koncertu pielgrzymi będą mogli przechodzić przez Drzwi Jubileuszowe Świątyni Opatrzności Bożej.

W diecezji warszawsko-praskiej 23 lipca został nazwany Dniem Wspólnoty. Przewidziano spotkanie centralne pod hasłem „Betlejem”. Rozpocznie się o godz. 14.30 , na terenie Wyższego Seminarium Duchownego na Tarchominie (ul. Mehoffera 2), wielokulturowym korowodem symbolizującym pokłon trzech króli w Betlejem, w którym zaprezentują się poszczególne grupy i narodowości. Wydarzenie na Tarchominie będzie miało charakter religijno-kulturalny. Przewidziano m.in. koncert zespołu Maleo Reggae Rockers, tańce z wysp Pacyfiku, balet z Korei, ale najważniejszym punktem spotkania będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera. Formularz Mszy św. będzie pochodził z uroczystości Narodzenia Pańskiego.

Reklama

Do Wilanowa i na Tarchomin zaproszeni są wszyscy wierni, bez względu na wiek, zwłaszcza rodziny z dziećmi.

Dzień z rodziną

Niedzielę 24 lipca parafie goszczące zagraniczną młodzież zaplanowały gościom czas według własnych pomysłów. Oprócz uroczystych Mszy św., będzie okazja na podziękowania i pożegnania oraz na spędzenia czasu indywidualnie z rodzinami, które przyjęły do swoich domów pielgrzymów. W wielu parafiach goście mogą się także spodziewać pikników, spotkań przy ognisku czy grillu.

Dzień później, w poniedziałek 25 lipca, pielgrzymi wyjadą do Krakowa, dokąd przybywać będą z innych diecezji wszyscy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.

2016-07-14 08:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheza w Mercy Centre - kard. Timothy Dolan

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

ŚDM w Krakowie

29.07

Jowita Kostrzewska

Żyjemy w największym z totalitaryzmów, w dyktaturze relatywizmu! Tymczasem prawda jest obiektywna! - dowodził podczas katechezy w Mercy Centre kard. Timothy Dolan, przewodniczący Konferencji Episkopatu USA.

(KRAKÓW, Polska) — Piątek był ostatnim, podsumowującym dniem katechez odbywających się w TAURON Arenie Kraków w ramach Światowych Dni Młodzieży. Tradycyjnie pielgrzymi pojawili się w Mercy Centre z samego rana, aby wysłuchać programu przygotowanego przez Chrisa Stefanicka, który pojawił się na scenie w towarzystwie znakomitych mówców. Nie podam Wam definicji miłosierdzia. W miłosierdziu nie chodzi o definicje, ale o konkretne dobre uczynki - tłumaczyła uczestnikom s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Chwilę później Jeff i Emily Runyan opowiadali pielgrzymom o powołaniu do małżeństwa, po czym przekazano mikrofon kardynałowi Dolanowi, który od razu złapał świetny kontakt z licznie zgromadzoną widownią. Poza żartami padały jednak bardzo ważne, często pokrzepiające słowa. Co powiedział Jezus uczniom po zmartwychwstaniu? Nie wy tchórze!, ale pokój wam! - tłumaczył hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

2024-04-17 12:35

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

commons.wikimedia.org

"Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA za emisję filmu "Bielmo. Franciszkańska 3" - napisał w środę w mediach społecznościowych przewodniczący Maciej Świrski.

"Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA (decyzja 4/DPz/2024)- napisał w środę w mediach społecznościowych przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski. Karę wymierzono stacji TVN za emisję filmu "Bielmo. Franciszkańska 3" 6 marca 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję