Reklama

Polska

ŚDM

Bóg nie wyszedł z mody

Jakie ma być moje życie? Czego Jezus chce ode mnie? Do czego mnie wzywa? Z tymi pytaniami młodzi stają na progu swojego życia w każdym czasie i pod każdą szerokością geograficzną. Wyszedł im naprzeciw św. Jan Paweł II, który jak nikt rozumiał i kochał młodzież. Dał narzędzie do odkrywania siebie i swojego powołania – Światowe Dni Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś kolejny przystanek międzynarodowego pielgrzymowania młodzieży po kontynentach. I po 25 latach znów w Polsce! Warto więc przypomnieć sobie poprzednie spotkania, odbywające się co 2 lub 3 lata w międzynarodowej wspólnocie w wybranym przez papieża miejscu (pozostałe odbywają się w Niedzielę Palmową w diecezjach).

ŚDM. 29-31 marca 1985
Rzym, Włochy
Jan Paweł II
350 tys. uczestników

Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was. (1 P 3, 15)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie były to jeszcze formalnie Światowe Dni Młodzieży, jednak niektórzy za ich początek przyjmują rok 1984, kiedy Papież powierzył młodzieży obecnej w Rzymie krzyż Roku Świętego, a później umówił się z nią na spotkanie na Placu św. Piotra w roku następnym. Odbyły się wtedy główne kościelne obchody Międzynarodowego Roku Młodzieży zorganizowanego przez ONZ. Z tej okazji Papież wystosował pierwszy List Apostolski skierowany wyłącznie do młodych. A po tym spotkaniu postanowił ogłosić cykliczne potkania młodych całego świata. i ŚDM to rok 1986, a miejsce jego obchodów to poszczególne diecezje.

II . 11-12 kwietnia 1987
Buenos Aires, Argentyna
Jan Paweł II
900 tys. uczestników

Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. (1 J 4, 16)

„Pamiętając o tym, że człowiek nie może żyć i nie może być zrozumiany bez miłości, wzywam was wszystkich, (…) byście przeobrażali się w «nowych ludzi», coraz pełniej uznając i przyjmując w waszym życiu obecność Boga, który jest Miłością; Ojca, który odwiecznie miłuje każdego z nas, który stworzył nas dla miłości” – to wezwanie, które Ojciec Święty skierował do młodych zgromadzonych w Ameryce Południowej, na kontynencie nadziei. Przyjechali do miejsca kontrastu między nędzą a bogactwem, by szukać nadziei i otworzyć się na miłość Boga, która nas kształtuje i zbawia, która potrafi nadać sens naszemu życiu.

Reklama

IV. 15-20 sierpnia 1989
Santiago de Compostela, Hiszpania
Jan Paweł II
400 tys. uczestników

Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. (J 14, 6)

Czy już odkryłeś Jezusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem? Co to znaczy? Z tymi pytaniami zmagali się młodzi podczas spotkania w roku przemian społecznych, kiedy padły wielkie ideologie, a ludzie musieli odnaleźć swoje miejsce w nowej rzeczywistości, w której doznali tak wielu zawodów ludzką cywilizacją. Papież zapewniał młodych, że patrzy na nich z wielką miłością i nadzieją, że uważnie ich słucha i pragnie odpowiedzieć na ich najgłębsze oczekiwania. Zapraszał, by odkrywali Chrystusa, który prowadzi do Ojca, odsłania prawdę o Bogu, człowieku i świecie, który jako jedyny daje prawdziwą siłę i radość życia.

VI. 10-15 sierpnia 1991
Częstochowa, Polska
Jan Paweł II
1,6 mln uczestników

Otrzymaliście Ducha przybrania za synów. (Rz 8, 15)

O miłości Ojca Jan Paweł II przekonywał z kolei podczas VI ŚDM. Były to dni wyjątkowe, bo po pierwsze – odbywały się w Polsce, a po drugie – w tak licznej grupie młodych – do Częstochowy przybyła 1,6-milionowa rzesza młodzieży z udziałem młodych z byłego bloku socjalistycznego. Swojej radości z tego faktu nie ukrywał Ojciec Święty: „Jakże nie widzieć w tym wydarzeniu wielkiego daru Ducha Świętego – razem z wami składam Mu za to dzięki. Po długim okresie, w którym granice pozostawały właściwie zamknięte, Kościół w Europie może w końcu oddychać swobodnie obydwoma swoimi płucami”.

Papież – jako dobry ojciec i przewodnik przez życie – zapraszał młodych do budowania cywilizacji miłości. A oni mogli doświadczyć, że Bóg jest naszym Ojcem przez Ducha Świętego, a my wszyscy jesteśmy w Nim braćmi, o czym świadczą słowa hymnu „Abba, Ojcze” autorstwa o. Jana Góry OP.

Reklama

VIII. 10-15 sierpnia 1993
Denver, Stany Zjednoczone
Jan Paweł II
700 tys. uczestników

Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości. (J 10, 10)

W pielgrzymce po drogach ŚDM przyszedł czas na kontynent amerykański. Młodzi u podnóża Gór Skalistych w Kolorado manifestowali swoją wiarę, smakowali „życia w obfitości”. Papież przekonywał, że „w istocie życie każdego człowieka było pomyślane i chciane, zanim jeszcze zaistniał świat”.

To amerykańskie spotkanie stało się świętem Życia i zadaniem wciąż aktualnym: „Nie bójcie się iść na ulice i do miejsc, gdzie gromadzą się ludzie, aby jak apostołowie głosić Chrystusa i Dobrą Nowinę zbawienia na placach miast, osiedli i wsi. Nie czas teraz wstydzić się Ewangelii, ale czas głosić ją na dachach”.

W Denver po raz pierwszy w historii ŚDM odbyła się Droga Krzyżowa ulicami miasta.

X. 10-15 stycznia 1995
Manila, Filipiny
Jan Paweł II
4 mln uczestników

Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. (J 20, 21)

Chrystus czyni młodych ludzi swoimi ambasadorami i pierwszymi ewangelizatorami ich rówieśników. Rekordowa liczba uczestników pielgrzymki ponad granicami państw otwierała się na prawdę, że każdy jest posłany, aby „świadectwem życia i czynów głosić ewangeliczne orędzie pojednania i pokoju: «W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!» (2 Kor 5, 20). To pojednanie jest przede wszystkim osobistym przeznaczeniem każdego chrześcijanina, którego tożsamość, jako uczniów Syna Bożego, ma swoje źródło w modlitwie i w sakramentach”.

XII. 19-24 sierpnia 1997
Paryż, Francja
Jan Paweł II
1,1 mln uczestników

Nauczycielu, gdzie mieszkasz? Chodźcie, a zobaczycie. (J 1, 38-39)

Reklama

Wszelkie ludzkie przewidywania i kalkulacje na nic się zdały w odniesieniu do spotkania młodych z Papieżem w stolicy zlaicyzowanej Francji. Paryż na kilka sierpniowych dni stał się miejscem pełnym entuzjazmu i radości pielgrzymów nadziei ze 160 krajów. Ojciec Święty zaprosił ich do przyjęcia nowego życia z Chrystusem w Jego domu, który znajduje się w każdym miejscu, gdzie człowiek cierpi, bo jego prawa nie są respektowane, nadzieje są zdradzane, a udręki lekceważone. Tam, pośród ludzi, znajduje się dom Chrystusa, „który prosi, byście w Jego imieniu otarli płaczącym łzy i przypomnieli każdemu czującemu się samotnie człowiekowi, że nikt nie jest sam, jeśli złoży w Nim swoją nadzieję”.

XV. 15-20 sierpnia 2000
Rzym, Włochy
Jan Paweł II
2,2 mln uczestników

A słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas. (J 1, 14)

Na XV ŚDM, będący w centrum obchodów jubileuszu chrześcijaństwa, Ojciec Święty zaprosił młodzież do Rzymu, gdzie młodzi pochylali się nad tajemnicą Wcielenia Syna Bożego, nabierali siły, by odpowiedzieć na papieskie wołanie: „Młodzi wszystkich kontynentów, nie lękajcie się być świętymi nowego tysiąclecia! Bądźcie miłośnikami kontemplacji i modlitwy; postępujcie zgodnie z wyznawaną wiarą i służcie ofiarnie braciom jako żywe członki Kościoła i budowniczowie pokoju. (…) Chrystus chce, byście byli nieustraszonymi apostołami Jego Ewangelii i budowniczymi nowej ludzkości”. W 300 konfesjonałach codziennie udzielało sakramentu pojednania ok. 2 tys. kapłanów.

XVII. 23-28 lipca 2002
Toronto, Kanada
Jan Paweł II
800 tys. uczestników

Wy jesteście solą dla ziemi (...) wy jesteście światłem świata. (Mt 5, 13-14)

Na początku trzeciego tysiąclecia Papież zwołał młodzież świata do Kanady. W sercu wielokulturowego i wielowyznaniowego Toronto młodzi pielgrzymi przez ziemię spotkali się z nim po raz ostatni.

Reklama

Słowa, które Ojciec Święty Jan Paweł II wtedy wypowiedział, można więc odczytać jako swoisty testament: „Wy jesteście młodzi, a Papież już stary i nieco zmęczony. Ale nadal w pełni utożsamia się z waszymi nadziejami i aspiracjami. Chociaż przeżyłem wiele ciemności i srogich reżimów totalitarnych, to jednak ujrzałem wystarczająco wiele dowodów, aby być niezachwianie przekonanym, że żadna trudność i żaden lęk, jakkolwiek wielkie by one nie były, nie są w stanie całkowicie stłumić nadziei, która rodzi się wiecznie w sercach młodych ludzi. Nie pozwólcie umrzeć tej nadziei”.

XX . 16-21 sierpnia 2005
Kolonia, Niemcy
Benedykt XVI
900 tys. uczestników

Przybyliśmy oddać Mu pokłon. (Mt 2, 2)

To było spotkanie wyjątkowe – przygotowane przez Jana Pawła II, ale poprowadzone już przez jego następcę – Benedykta XVI. Papież przekonywał młodzież, że „Pan Bóg nie wyszedł z mody”. Wskazując na adorację, Eucharystię i Słowo Boże, mówił: „Dla nas [Bóg] stał się ziarnem gorczycy, które pada na ziemię i obumiera, by wydawać owoc aż do skończenia świata (por. J 12, 24). Jest On obecny tak jak wtedy w Betlejem. Zaprasza nas do tej wewnętrznej pielgrzymki, która nazywa się adoracją”.

XXIII. 10-20 lipca 2008
Sydney, Australia
Benedykt XVI
400 tys. uczestników

Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami. (Dz 1, 8)

Tsunami wiary i radości – tak można podsumować australijskie spotkanie młodych. Choć należy do najmniejszych w historii ŚDM, to przyniosło wielkie ożywienie australijskiego Kościoła, do którego należy 1 mieszkańców Australii.

Podczas tej swoistej katechezy o życiu chrześcijańskim, któremu przewodzi Duch Święty, Benedykt XVI powiedział m.in.: „Bóg pragnął waszego życia, On je pobłogosławił i wyznaczył mu cel (por. Rdz 1, 28)!

Reklama

Życie jest poszukiwaniem prawdy, dobra i piękna”.

XXVI. 16-21 sierpnia 2011
Madryt, Hiszpania
Benedykt XVI
2 mln uczestników

Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze. (por. Kol 2, 7)

„Drodzy młodzi, nie dostosowujcie się do czegoś, co jest mniejsze od Prawdy i Miłości, nie dostosowujcie się do kogoś, kto jest mniejszy od Chrystusa. Świat potrzebuje świadectwa waszej wiary, z pewnością potrzebuje Boga” – wołał Benedykt XVI podczas madryckiego spotkania, które było cudowną manifestacją wiary dla Hiszpanii i świata. Oblegana była Strefa Pojednania i tłumnie odwiedzane Targi Powołaniowe. Nie zaszkodziły mu więc protesty, obrazujące nie tylko trudności społeczne i ekonomiczne, ale też postępujący kryzys wiary na Starym Kontynencie.

XXVIII. 23-28 lipca 2013
Rio de Janeiro, Brazylia
Franciszek
3,7 mln uczestników

Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody. (Mt 28, 19)

Ogłoszeniem Krakowa stolicą kolejnych ŚDM zakończyło się spotkanie młodych na kontynencie Papieża – w kraju pełnym kontrastów, w którym obywatele walczą z prawem sprzecznym z ochroną życia.

To tam był niezapomniany taniec młodych z całego świata, papieska wizyta w dzielnicy nędzy i zobowiązujące słowa: „Ufam wam młodym i modlę się za was. Miejcie odwagę «płynąć pod prąd». A więc odważcie się być szczęśliwymi. Nie lękajcie się tego, czego Bóg od was żąda! Warto powiedzieć Bogu «tak». W Nim jest radość!”.

XXXI. 26-31 lipca 2016
Kraków, Polska
Franciszek

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. (Mt 5, 7)

31. przystanek w pielgrzymowaniu z krzyżem Światowych Dni Młodzieży – Kraków. Młodzi znów świadczą o swojej miłości do Chrystusa, o tym, że życie według przykazań jest możliwe również dzisiaj. I wiarą pełną radości zarażają innych.

2016-07-20 08:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podbił serca Polaków

CZYTAJ DALEJ

Kapłaństwo - dar Jezusa dla Kościoła

Niedziela legnicka 4/2004

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Bóg dał światu wielki dar kapłaństwa. On sam wybiera tych, którzy stają się ministrami Jego nieskończonej miłości, którą przekazują wszystkim ludziom. Jezus Chrystus, zanim powrócił do Ojca, ustanowił sakrament kapłaństwa, aby na zawsze zapewnić obecność kapłanów na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Palmowe warsztaty

2024-03-28 16:54

Wiktoria Stanek

W warsztatach uczestniczyło ponad 30 osób!.

W warsztatach uczestniczyło ponad 30 osób!.

    W parafii pw. św. Michała Archanioła w Pawlikowicach odbyły się etno-warsztaty robienia palm wielkanocnych.

    Inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Od Przeszłości Ku Przyszłości”, którego celem jest kultywowanie tradycji i proekologiczna działalność, integrująca lokalną społeczność. Ponad 30 osób zgromadziło się w sobotę, 23 marca, by wspólnie tworzyć palmy, poznając przy tym znaczenie zawartych w nich elementów i symbolikę kolorów. Wielkanocne ozdoby powstały przy użyciu głównie naturalnych materiałów. Jak podkreśla przedstawicielka stowarzyszenia Małgorzata Przetaczek, celem organizowanych warsztatów jest wzmocnienie więzi wśród parafian. – Budowanie wzajemnych relacji jest spoiwem dla wspólnoty parafialnej – zaznacza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję