Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Radykalnie bronią życia

Zakończyła się akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy Stop aborcji, w którą włączali się obrońcy życia także w różnych miejscach diecezji. Ale choć to koniec akcji, proliferzy nadal będą podejmować działania mające na celu obronę życia.

Proliferzy z Fundacji Pro-prawo do życia, która na terenie naszej diecezji ma komórki lokalne w rejonie Bielsko-Biała – Żywiec, Ustroniu i Andrychowie, przez jakiś czas zbierali podpisy, pokazywali wstrząsające zdjęcia abortownych dzieci, organizowali kursy i pikiety. Można ich było spotkać na terenie Bielska, Andrychowa. Czańca, Czechowic, Cieszyna, Kęt, Skoczowa, Ustronia, Wisły czy Żywca. Na Śląsku Cieszyńskim ostatnia zbiórka podpisów odbyła się 4 lipca w Ustroniu.

Reklama

– Potrzebna jest ochrona prawna, a małe dziecko niestety jej nie posiada. Zbierając podpisy przeciwko mordowaniu niewinnych istot ludzkich i organizując pikiety, chcieliśmy pokazać prawdę ludziom, czym jest aborcja. Dlatego też niektórym pikietom towarzyszyła wystawa. To ważne, by ludzie widzieli, jak to wygląda – mówi koordynator Fundacji Pro-prawo do życia z oddziału Bielsko-Biała i Żywiec, Łukasz Duda. – W naszej fundacji mamy osobę, która zabiła swoje dziecko, ale zrozumiała swój błąd i teraz działa aktywnie w obronie życia. Gdy zbieraliśmy podpisy na terenie tutejszej diecezji, to nie tylko czekaliśmy, aż ktoś się podpisze, ale rozmawialiśmy z ludźmi. Była to okazja do dania świadectwa. – wspomina Łukasz Duda.

W trakcie trwania pikiety w Wiśle podeszła do wolontariuszy kobieta ze swoją córeczką. – Ta pani złożyła podpis mówiąc, że straciła dwoje dzieci i wie, jaki to ból. Jej córka przyglądała się plakatowi, po czym zapytała mamy: „Co się stało temu dziecku na zdjęciu?”. Kobieta spokojnie wytłumaczyła dziewczynce, że nikt nie chciał ratować tego malutkiego dzidziusia, które zostało zabite. Pokazała tym samym, w jaki sposób można wyjaśnić swojemu dziecko, czym jest aborcja. Po niedługim czasie nadeszła inna pani pchająca wózek, w którym siedziała dziewczynka z Zespołem Downa. Z megafonu można było usłyszeć akurat fragment nagrania mówiący o tym, że większość aborcji dokonuje się na skutek podejrzenia albo wykrycia u dziecka właśnie tej choroby. Ta pani powiedziała: „Spójrzcie na nią. Żyje, nic złego jej się nie dzieje, cieszy się z tego, co ma” – wspomina wiślańską pikietę Łukasz Duda.

Dla wolontariuszy zbierających podpisy w Bielsku, szczególnym momentem była chwila, w której pewien mężczyzna podzielił się swoim świadectwem. Mówił: – Okazało się, że moja dziewczyna jest w ciąży. Rozważała dokonanie aborcji. Gdy dowiedziałem się o tym, wyraźnie jej powiedziałem, że jeśli to zrobi, to ja od niej odejdę. Nie zabiła dziecka i teraz jesteśmy szczęśliwymi rodzicami – powiedział.

Do Sejmu RP trafiło ok. 460 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zabraniającej całkowicie aborcji, w tym 35 tys. podpisów zebranych na terenie województwa śląskiego. Jak podkreśla Łukasz Duda: – 7 lipca zawieźliśmy zebrane podpisy do Warszawy. Ale na tym nie kończymy akcji obrony życia. W diecezji bielsko-żywieckiej planujemy wejść do szkół i poprowadzić zajęcia dla młodzieży o wartości życia i o aborcji. Może uda się już we wrześniu tego roku.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwierzchnik polskiego prawosławia wzywa do wsparcia inicjatywy #ZatrzymajAborcje

[ TEMATY ]

obrońcy życia

aborcja

prawosławie

Artur Stelmasiak

W odezwie skierowanej do duchowieństwa i wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa odnosi się z uznaniem do obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej #ZatrzymajAborcje. Metropolita Warszawy i całej Polski apeluje o składanie podpisów pod projektem ustawy oraz błogosławi wszystkim, którzy upominają się o prawa dzieci nienarodzonych.

Inicjatywa #ZatrzymajAborcje ma na celu usunięcie z polskiego prawa tzw. przesłanki eugenicznej, czyli możliwości przerwania ciąży w wypadku podejrzenia u nienarodzonego dziecka choroby lub wady genetycznej.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję