Reklama

Niedziela Podlaska

Dekanalne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w Węgrowie

W 2016 r. nasza Ojczyzna obchodzi 1050. rocznicę Chrztu Polski. Również w Węgrowie, który w bieżącym roku świętuje 575. rocznicę nadania praw miejskich, odbyły się uroczystości upamiętniające Chrzest Polski

Z inicjatywy dziekana węgrowskiego ks. Leszka Gardzińskiego i wicemarszałek Senatu RP Marii Koc 25 czerwca odbyły się w Węgrowie dekanalne obchody rocznicy Chrztu Polski. Uroczystości rozpoczęły się przed krzyżem upamiętniającym miejsce pierwszego kościoła pw. św. Barbary w Węgrowie. Ks. Leszek Gardziński powitał przybyłych gości oraz mieszkańców Węgrowa, następnie przedstawił zebranym sens i znaczenie historycznego wydarzenia sprzed ponad 10 wieków. Po odśpiewaniu „Roty” wszyscy przeszli ulicami Węgrowa w Marszu Wdzięczności za Wiarę. Uroczysty przemarsz zakończył się na placu przed bazyliką mniejszą, gdzie uczestnicy obchodów odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” i wysłuchali fragmentów „Kazań sejmowych” ks. Piotra Skargi, które przeczytał Kamil Gołębiewski, uczeń klasy II LO Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie. Następnie w bazylice sprawowana była Msza św. za Ojczyznę, której przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz. Mszę św. sprawowali również ks. Łukasz Gołębiewski – dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz ks. Leszek Gardziński i ks. Romuald Kosk. W tych podniosłych uroczystościach religijno-patriotycznych, będących wyrazem wdzięczności za Chrzest Polski oraz przywiązania do wartości chrześcijańskich i narodowych, uczestniczyli: wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, delegacja powiatu węgrowskiego, burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki, wiceburmistrz Leszek Redosz, radni Rady Miejskiej, delegacja gminy Liw, przedstawiciele służb mundurowych, klasa I mundurowa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego, węgrowscy harcerze, Stowarzyszenie Niezłomni, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Węgrowa. Uroczystości ubogaciła swoim występem Miejska Orkiestra Dęta. Węgrowskie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski zakończył przepiękny autorski program Haliny Łabonarskiej „Polsko – Ojczyzno moja”, który odbył się w Bibliotece Miejskiej. Aktorka przy akompaniamencie Mai Rumockiej przybliżyła literaturę i poezję polską zawierającą treści patriotyczne. Na zakończenie koncertu wiceburmistrz Węgrowa Leszek Redosz podziękował paniom za wspaniały występ i dostarczenie słuchającym kulturalnych przeżyć. W podziękowaniu wręczył kosz z kwiatami oraz miejskie upominki. Wiceburmistrz na ręce dyrektor Małgorzaty Piórkowskiej złożył podziękowania dla pracowników Biblioteki Miejskiej za zorganizowanie występu Haliny Łabonarskiej. Dziękując ks. Gardzińskiemu i Marii Koc za zorganizowanie obchodów rocznicowych Chrztu Polski, podkreślił, że dobrze się stało, iż Węgrów, który obchodzi 575. rocznicę nadania praw miejskich i zawsze był blisko wartości chrześcijańskich, uczcił 1050. rocznicę Chrztu Polski.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski w Poznaniu: konieczna jest wielka modlitwa o ludzi ducha dla Polski

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Chrzest Polski

Maria Niedziela

– Konieczna jest wielka modlitwa o ludzi ducha dla Polski, modlitwa o ludzi, którzy są godni wolności – mówił abp Marek Jędraszewski podczas obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski w poznańskiej farze. Pochodzący z Poznania metropolita łódzki przewodniczył tam w nocy z 14 na 15 kwietnia Pasterce Maryjnej sprawowanej w obecności Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej, który w ramach obchodów jubileuszowych przybył z Gniezna.

Pomimo późnej pory monumentalną bazylikę farną wypełnili podczas Pasterski Maryjnej wierni z Poznania i okolic. Liczni byli wśród nich także ludzie młodzi oraz siostry zakonne. Natomiast Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Dzień chorego w Leśniowie

2021-09-15 15:49

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

sanktuarium w Leśniowie

region zawierciański

Beata Pieczykura/Niedziela

– Nie dźwigajcie krzyży samodzielnie, nie udawajcie, że z krzyżami sobie poradzicie. Tylko krzyż Jezusa może nas uzdrowić – mówił bp Andrzej Przybylski 15 września w sanktuarium w Leśniowie do uczestników dekanalnego dnia chorego z regionu zawierciańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny wielkiej nadziei

2021-09-16 11:04

[ TEMATY ]

szkoła

nowy rok szkolny

Monika Jaworska

Biskup błogosławi tornistry najmłodszym uczniom.

Biskup błogosławi tornistry najmłodszym uczniom.

Biskup Roman Pindel modlił się w Cieszynie w intencji całej społeczności szkolnej.

Msza św. rozpoczynająca nowy rok szkolny uczniów cieszyńskich szkół była sprawowana w kościele św. Marii Magdaleny. Przewodniczył jej biskup Roman Pindel w koncelebrze z księżmi katechetami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję