Reklama

Niedziela Kielecka

Nowy kielecki misjonarz

W sobotę 2 lipca w kościele św. Jadwigi Królowej w Kielcach biskup kielecki Jan Piotrowski udzielił święceń prezbiteratu diakonowi Pawłowi Gabrysiowi SMA pochodzącemu z diecezji kieleckiej.

Eucharystii przewodniczył Biskup Jan, wraz z nim przy ołtarzu modliło się ponad dwudziestu kapłanów z naszej diecezji oraz ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Obecna była rodzina neoprezbitera oraz wierni z parafii św. Jadwigi Królowej, a także alumni z Wyższego Seminarium Duchownego z Kielc.

Reklama

W homilii Ksiądz Biskup mówił m. in. o przeżywanym Roku Miłosierdzia oraz o 1050. rocznicy Chrztu Polski. Nawiązał do pracy misjonarzy, którzy głoszą Ewangelię wśród wielu narodów świata. To dzięki nim nastąpiła chrystianizacja Polski i od wieków nieprzerwanie na wszystkich kontynentach świata głoszone jest Słowo Boże. Biskup przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, który na pytanie: Kto jest misjonarzem? Odpowiedział w encyklice „Redemptoris Misio”: „«Na mocy chrztu świętego, wszyscy jesteśmy misjonarzami»”, a więc wszyscy mamy nieść Chrystusa, bo jesteśmy posłani – mówił Biskup – i łaska chrztu to nie tyle skarb i talent do przechowania, ale do podzielenia się w myśl tej prawdy, że wiara umacnia się tylko wtedy, kiedy jest przekazywana. To wielkie dzieło Pan Bóg rozpoczął tak delikatnie w każdym z nas, gdy zostaliśmy konsekrowani w imię Trójcy Przenajświętszej” – mówił Biskup Jan.

Zwracając się do zgromadzonych, Biskup pytał, czy rzeczywiście Eucharystia jest dla nas, ludzi wierzących tą „najpiękniejszą ucztą tygodnia w naszym życiu”. Biskup zachęcał, aby „nasączać się Bożym Słowem, aby odczytywać swoje powołanie i jego zadania i wyzwania właściwe naszym czasom”.

Zwracając się do diakona Pawła, powiedział: „Za chwilę otrzymasz święcenia prezbiteratu, bądź mężny jak prorok Jeremiasz, nawet gdyby ci przyszło przeżyć tak przykre chwile jak Paweł Apostoł na Areopagu ateńskim, kiedy od mądrych Greków usłyszał: «posłuchamy cię innym razem». Rozmawiaj z Jezusem nie tylko często, ale zawsze na modlitwie, wsłuchuj się uważnie w Jego dobre rady, głoś Jego Dobrą Nowinę, ponieważ świat i Afryka jej potrzebują i oczekują. Po święceniach Biskup wręczył neoprezbiterowi Biblię i krzyż misyjny na podjętą przez niego drogę głoszenia Ewangelii.

Reklama

Ksiądz Paweł swoją formację rozpoczął dziewięć lat temu w Seminarium Duchownym Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym koło Warszawy. Ukończył kursy językowe w Manchesterze i Strasburgu. Neoprezbiter został posłany do wspólnoty Kościoła w Tanzanii, w której już wcześniej odbywał roczny staż pastoralny.

Stowarzyszenie Misji Afrykańskich jest rzymskokatolickim zgromadzeniem misyjnym założonym w 1856 r. przez bp. Melchiora de Marion-Brésillac w celu głoszenia Chrystusa ludom Afryki, w szczególności tym, które jeszcze o Nim nie słyszały.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakochany w misjach brazylijskich

Niedziela toruńska 21/2017, str. 6

[ TEMATY ]

misje

misjonarz

Archiwum ks. Wacława Dokurno

O. Zdzisław Kamiński CSsR

O. Zdzisław Kamiński CSsR

W Salwadorze 24 kwietnia zmarł długoletni misjonarz redemptorysta w Brazylii, pochodzący z Torunia o. Zdzisław Kamiński

Przed piętnastu laty w liście do róż różańcowych w naszej diecezji tak m.in. opisywał drogę swego powołania: „Sięgam do minionych lat, miejsc i pracy, której nigdy nam nie brakuje... 2 lutego 2003 r. będę obchodził 25-lecie od złożenia ślubów zakonnych w Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela, do którego wstąpiłem w 1976 r. Święcenia kapłańskie otrzymałem w Tuchowie k. Tarnowa w niedzielne popołudnie 5 czerwca 1983 r. Było nas dwunastu. Po święceniach zostałem skierowany do mojego rodzinnego Torunia. Tam, na Bielanach, ukończyłem roczne tzw. tirocinium przygotowujące do pracy misyjnej w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję