Reklama

Niedziela Małopolska

Tyniec

Nie zamykajcie się w sobie

Niedziela małopolska 30/2016, str. 2

[ TEMATY ]

spotkanie

Małgorzata Cichoń

Możemy się domyślać, z jakim przesłaniem zwróci się Franciszek do polskich kapłanów i seminarzystów. Kilkuminutowe „kazanie” wygłosił już do diakonów krakowskiego seminarium, którzy niedawno odwiedzili Rzym. O wydarzeniu opowiedział bp Grzegorz Ryś w Tyńcu, gdzie 10 lipca wierni dziękowali za obecność we wspólnotach medytacji chrześcijańskiej. W czasie Eucharystii modlono się również za przebywającego od tygodni w szpitalu kard. Franciszka Macharskiego i wszystkich, którzy przy nim czuwają.

Reklama

– Co się stanie z tobą, jeśli się nie zatrzymasz? Może się spóźnisz? A co się stanie z tym człowiekiem? To ostatnie pytanie zadał sobie Samarytanin, udzielający pomocy pobitemu – nauczał bp Grzegorz, odnosząc się do Ewangelii z dnia. Podkreślił, że Papież Franciszek przychodzi do nas z postulatem Kościoła samarytańskiego, który pyta: „Co się stanie z tym człowiekiem, jeśli się nie zatrzymam?”, a nie: „Co się stanie ze mną?”. – To napięcie pomiędzy Kościołem, który patrzy na swoje bezpieczeństwo, a tym, który wychodzi na drogę, narażając się na „nieczystość” – mówił Ksiądz Biskup.

Opowiedział, że podczas audiencji generalnej w Rzymie, wraz z diakonami, mieli możliwość pozowania do zdjęcia ze Zwierzchnikiem Kościoła. Widząc 25 mężczyzn, będących na progu diakonatu, Ojciec Święty spontanicznie zwrócił się do nich: „Wyjdźcie, wyjdźcie, wyjdźcie! Nie zamykajcie się w sobie”. Przyznał, że będą chwile bardzo trudne, brutalne, wręcz „turbulencje duchowe”. Najlepsze, co można wtedy zrobić, to skryć się pod płaszczem Madonny, bo Ona wszystko rozumie, także nasz grzech.

Bp Grzegorz, kończąc homilię, wyjaśnił, że Jezus, będąc Żydem, utożsamia się z Samarytaninem, który pochodzi z innego kręgu kulturowego. W tamtych czasach było to obelgą. Jezus się tego nie wyparł. W tym człowieku dostrzegł fundamentalną zasadę jedności: – Co się stanie z nami, jeśli się nie zatrzymamy? Będziemy Kościołem, który jest niepodobny do Jezusa. Gdyby Jezus nie był Samarytaninem, nie powiedziałby nam: „Idź, i ty czyń podobnie!”.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Magiczne pióro” – spotkanie autorskie z Magdaleną Kapuścińską

[ TEMATY ]

spotkanie

Wieluń

Zofia Białas

„Magiczne pióro” to wspólne dzieło Magdaleny Kapuścińskiej i jej córki Amelii, uczennicy klasy II. Marzeniem córki było posiadanie sztuki teatralnej dla dzieci, napisanej przez mamę. Nie było to, wyznała p. Magdalena, proste zadanie. Zaproponowałam bajkę.

Odpowiedź córki – „Bajkę to ja mogę napisać sobie sama”. Zamieniłam się, więc w sekretarkę mojej córki i spisałam jej niewiarygodną opowieść o perypetiach dwóch wyjątkowych sióstr: siedmioletniej Arii i dziesięcioletniej Agnes, które mimo zakazu matki poetki, w dzień urodzin młodszej siostry, użyły jej magicznego pióra, jedynego magicznego pióra na świecie, by spełnić urodzinowe marzenie. Właścicielka magicznego pióra, sama używała go tylko w wyjątkowych okolicznościach, by zmienić zakończenie na lepsze lub, by wybawić kogoś z kłopotów. Pióro, czytamy w słowie wprowadzającym w treść książki, posiada nieskończony atrament, samo uzupełnia się w rękach właścicielki świecąc na niebiesko, a odnalezione zostało w starej drewnianej szkatule bogato rzeźbionej w alfabet runiczny, z inskrypcją: „ Tylko bogata we wrażliwe serce córa ma prawo korzystać z pragęsiego pióra”.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję