Reklama

Niedziela Lubelska

Pielgrzymka na Jasną Górę

Gdy w naszej diecezji trwają jeszcze spotkania z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży, a tysiące młodych ludzi czyni ostatnie przygotowania do wyjazdu na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie, wiele osób zaczyna odliczanie przed pieszą pielgrzymką do Częstochowy

Zapisy na 38. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę przyjmowane są we wszystkich parafiach do niedzieli 24 lipca. Od poniedziałku 25 lipca ci, którzy będą chcieli wziąć udział w sierpniowych rekolekcjach w drodze, mogą zapisać się w sekretariacie działającym tradycyjnie przed archikatedrą lubelską. W tym roku pielgrzymce towarzyszyło będzie hasło: „Miłosierni jak Ojciec”. Główną intencją będzie dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży oraz prośba o trwałe owoce spotkań z papieżem Franciszkiem. Zachęcając do udziału w wędrówce do tronu Pani Jasnogórskiej, abp Stanisław Budzik podkreśla, że oprócz osobistych intencji pielgrzymi będą dziękować za dar spotkania młodych z całego świata z Ojcem Świętym w Krakowie. Konferencje w czasie rekolekcji wygłosi Jakub Kornacki, aktor teatralny i telewizyjny. Organizatorem pielgrzymki jest Duszpasterstwo Pielgrzymka Archidiecezji Lubelskiej, przewodnikiem ks. Mirosław Ładniak, a partnerem – Tygodnik Katolicki „Niedziela”, który w tym roku świętuje jubileusz 90-lecia istnienia.

Reklama

Pielgrzymka jest aktem religijnym o charakterze pokutnym. Rekolekcje w drodze cechuje duch modlitwy, miłości chrześcijańskiej, mężne znoszenie trudów i przestrzeganie porządku. – To wydarzenie mobilizuje tych, którzy chcą przeżyć szczególne rekolekcje w drodze, gdzie można połączyć trudy marszu z radością wspólnoty i modlitwy – wyjaśnia Ksiądz Arcybiskup. Wyjście z Lublina zaplanowano 3 sierpnia po Mszy św. o godz. 8.30; 1 sierpnia wyruszy grupa chełmska, a 2 sierpnia – grupa krasnostawska. Pielgrzymka liczy w sumie 19 grup. Wędrówka potrwa 12 dni; pątnicy mają do przejścia ok. 320 km. Do Częstochowy dotrą 14 sierpnia.

Koszt udziału w pielgrzymce wynosi 75 zł. Z opłat zwolnieni są wszyscy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogą – podobnie jak w latach ubiegłych – skorzystać z funduszu solidarnościowego „Idę z Tobą”. Ofiary na fundusz będą przyjmowane w sekretariacie pielgrzymki. Więcej informacji na stronie www.pielgrzymka.lublin.pl.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ełk: przejdą, wraz z biskupem, 500 km pieszo na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

"Jestem, pamiętam, czuwam" – pod takim hasłem wyruszyła dziś z Ełku XXII Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy mają do pokonania ponad 500 kilometrów, wędrują do Częstochowy w siedmiu grupach. Chcemy wyrazić wdzięczność Matce Boskiej za czas peregrynacji Wizerunku Nawiedzenia w Diecezji Ełckiej oraz za dar kanonizacji dwóch wielkich papieży Jana XXIII i Jana Pawła II - mówił do pątników podczas Mszy św. bp Jerzy Mazur, który w tym roku wyruszył wraz z cała grupą na pielgrzymi szlak.

„Celem pielgrzymowania też jest, abyśmy umieli zawierzyć siebie Maryi. Uczmy się słuchać jak Maryja, kochać jak Maryja, służyć jak Maryja i rozmawiać z Bogiem jak Maryja” – zaznaczył bp Mazur.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję