Reklama

Niedziela Przemyska

Brzozów

Chrzest Polski darem i zadaniem

W trosce o patriotyczne wychowanie młodego pokolenia Polaków społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzozowie zaangażowała się we współpracy z samorządem gminnym i parafią kolegiacką w uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Uczniowie zaprezentowali na scenie Brzozowskiego Domu Kultury widowisko artystyczne pt. „Chrzest Polski darem i zadaniem dla nas”. Kluczem wiodącym stały się słowa „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II. Pojawiło się pytanie o poszukiwanie źródła, z którego bierze swój początek nasza wiara. W realizacji widowiska wzięło udział ok. 100 uczniów i wielu nauczycieli: Historyczną prezentację wydarzeń u zarania polskiej państwowości ukazał wykład ks. prof. dr. hab. Stanisława Nabywańca.

Reklama

Mieszkańcy miasta wzięli udział w Mszy św. w pod przewodnictwem ks. prof. Stanisława Nabywańca, koncelebrowanej przez ks. prał. Franciszka Gocha, ks. dr Waldemar Janigę, ks. Wojciecha Pelca i ks. Andrzeja Barańskiego – proboszcza parafii w Turzym Polu. Ksiądz Proboszcz zwrócił uwagę na potrzebę obrony krzyża tam, gdzie jest wyszydzany, bowiem spływa z niego od chwili chrztu Mieszka I strumień miłości i miłosierdzia. Ks. dr Waldemar Janiga w homilii pojął problem odpowiedzialności chrześcijanina we współczesnym świecie. Na Eucharystii obecni byli m.in. poseł dr Piotr Uruski, przedstawiciele Kapituły Komandorii Polskiej Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Świętego Łazarza z Jerozolimy – komandor st. bryg. Jan Szmyd oraz kanclerz st. bryg. Mariusz Bieńczak oraz starosta Zygmunt Błaż, przewodniczący Rady Miejskiej Edward Sabik wraz z radnymi, pracownicy Urzędu Miejskiego, komendant powiatowy policji mł. insp. Adam Paczosa.

Po Mszy św. ruszył ulicami miasta marsz pokoleń. Przed oczyma widzów przesuwała się barwna plejada postaci wpisanych złotymi zgłoskami w polską historię. W popołudniowym koncercie patriotyczno-religijnym na scenie przed ratuszem dali popis artyści z brzozowskiej podstawówki.

Na uznanie zasłużył ks. wikariusz Marek Szczepański, którego śmiałe zamysły wyzwoliły niezwykły entuzjazm dzieci i dorosłych, co pozwoliło w pełni zrealizować przedsięwzięcie.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: prezentacja centralnych uroczystości 1050-lecia chrztu Polski

[ TEMATY ]

konferencja

Chrzest Polski

Monika Mężyńska / pl.wikipedia.org

Zależało nam, by przypomnieć początki polskiej państwowości i Kościoła w Polsce oraz wskazać na konsekwencje wyboru Mieszka I dla polskiej historii, obudzić duchowość chrzcielną i pobudzić do refleksji, jak podejmować to wielkie dziedzictwo wieków - podkreślił bp Damian Bryl 22 marca podczas konferencji prasowej na INEA Stadionie w Poznaniu.

Przewodniczący komitetu przygotowującego obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w archidiecezji poznańskiej zwrócił uwagę, że cele te realizowane są równocześnie na kilku polach. Zaznaczył, że na polu historycznym i naukowym dotychczas odbyło się wiele konferencji i sympozjów poświęconych historycznemu i religijnemu aspektowi chrztu Polski.

CZYTAJ DALEJ

W pandemii wzrasta zainteresowanie ezoteryzmem

2021-09-27 14:13

[ TEMATY ]

okultyzm

Adobe.Stock

Podczas pandemii Covid-19 nastąpił ogromny wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. W Stanach Zjednoczonych dziesięciokrotnie wzrosła w tym czasie liczba ludzi, którzy konsultowali się z wróżbitami. Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Christophe Thibaut, który od dwudziestu lat pełni posługę uwolnienia w diecezji Metz. Ostrzega on, że praktyki ezoteryczne to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń.

Francuski kapłan podkreśla, że gwałtowny rozwój okultyzmu był możliwy dzięki internetowi i sieciom społecznościowym, gdzie łatwo można znaleźć niezbędne instrukcje, bez potrzeby nawiązywania dodatkowych kontaktów. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z grożących im niebezpieczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Powrót braci studenckiej

2021-09-28 04:48

Archiwum Centrum Wolontariatu

Od października Lublin wyraźnie odmładza się, niemal co piąty mieszkaniec jest studentem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję