Reklama

Niedziela Przemyska

Brzozów

Chrzest Polski darem i zadaniem

W trosce o patriotyczne wychowanie młodego pokolenia Polaków społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzozowie zaangażowała się we współpracy z samorządem gminnym i parafią kolegiacką w uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Uczniowie zaprezentowali na scenie Brzozowskiego Domu Kultury widowisko artystyczne pt. „Chrzest Polski darem i zadaniem dla nas”. Kluczem wiodącym stały się słowa „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II. Pojawiło się pytanie o poszukiwanie źródła, z którego bierze swój początek nasza wiara. W realizacji widowiska wzięło udział ok. 100 uczniów i wielu nauczycieli: Historyczną prezentację wydarzeń u zarania polskiej państwowości ukazał wykład ks. prof. dr. hab. Stanisława Nabywańca.

Reklama

Mieszkańcy miasta wzięli udział w Mszy św. w pod przewodnictwem ks. prof. Stanisława Nabywańca, koncelebrowanej przez ks. prał. Franciszka Gocha, ks. dr Waldemar Janigę, ks. Wojciecha Pelca i ks. Andrzeja Barańskiego – proboszcza parafii w Turzym Polu. Ksiądz Proboszcz zwrócił uwagę na potrzebę obrony krzyża tam, gdzie jest wyszydzany, bowiem spływa z niego od chwili chrztu Mieszka I strumień miłości i miłosierdzia. Ks. dr Waldemar Janiga w homilii pojął problem odpowiedzialności chrześcijanina we współczesnym świecie. Na Eucharystii obecni byli m.in. poseł dr Piotr Uruski, przedstawiciele Kapituły Komandorii Polskiej Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Świętego Łazarza z Jerozolimy – komandor st. bryg. Jan Szmyd oraz kanclerz st. bryg. Mariusz Bieńczak oraz starosta Zygmunt Błaż, przewodniczący Rady Miejskiej Edward Sabik wraz z radnymi, pracownicy Urzędu Miejskiego, komendant powiatowy policji mł. insp. Adam Paczosa.

Po Mszy św. ruszył ulicami miasta marsz pokoleń. Przed oczyma widzów przesuwała się barwna plejada postaci wpisanych złotymi zgłoskami w polską historię. W popołudniowym koncercie patriotyczno-religijnym na scenie przed ratuszem dali popis artyści z brzozowskiej podstawówki.

Na uznanie zasłużył ks. wikariusz Marek Szczepański, którego śmiałe zamysły wyzwoliły niezwykły entuzjazm dzieci i dorosłych, co pozwoliło w pełni zrealizować przedsięwzięcie.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: powstał hymn na jubileusz chrztu Polski

[ TEMATY ]

muzyka

chrzest

Chrzest Polski

www.youtube.com

„Gdzie chrzest, tam nadzieja” – hasło towarzyszące obchodom 1050. rocznicy chrztu Polski stanowi jednocześnie tytuł hymnu, który zostanie zaprezentowany na 1050 głosów i orkiestrę podczas uroczystości odbywających się na INEA Stadionie w Poznaniu, 16 kwietnia.

„Jubileuszowy utwór zostanie wykonany przez połączone chóry na 1050 głosów oraz orkiestrę symfoniczną, wzbogaconą również o polskich muzyków jazzowych dętych i pianistów. Zaprosiliśmy do współpracy muzyków i chóry zawodowe i parafialne z całej Polski, ale mamy też zgłoszenia z zagranicy, m.in. z Londynu” - mówi KAI Leopold Twardowski, autor słów i muzyki do jubileuszowego hymnu. Podkreśla, że w wielu miejscach kraju trwają już próby, by utwór został wykonany perfekcyjnie. „To prawdziwe pospolite ruszenie” – dodaje Twardowski.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Podhale: wyruszyła XIII Góralska Pielgrzymka Rowerowa z Giewontu na Hel

2021-08-01 15:24

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka Rowerowa

Pielgrzymka 2021

facebook.com/Goralska-Pielgrzymka-Rowerowa-z-Giewontu-na-Hel-

67 rowerzystów, w tym jedna siostra zakonna w habicie, wyruszyło 1 sierpnia na XIII Góralską Pielgrzymkę Rowerową z Giewontu na Hel. Uczestnicy do celu dotrą po 7 dniach, do pokonania mają 1000 km przez całą Polskę.

Dla wielu uczestników pielgrzymki stanowi ona rekolekcje w drodze. - Codzienne uczestnictwo w Mszy świętej, indywidualna modlitwa i praca nad samym sobą. Coś, czego nie można zmierzyć żadną miarą. Dlatego rowerzyści z takiej pielgrzymki wracają zwykle wyciszeni, ale i żartując nieco po prostu "lżesji" - mówi ks. Tadeusz Skupień, kapłan z archidiecezji krakowskiej od lat biorący udział w pielgrzymce rowerowej na Hel. Wśród kapłanów jest też ks. Józef Milian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję