Reklama

Niedziela Przemyska

Brzozów

Chrzest Polski darem i zadaniem

W trosce o patriotyczne wychowanie młodego pokolenia Polaków społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzozowie zaangażowała się we współpracy z samorządem gminnym i parafią kolegiacką w uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Uczniowie zaprezentowali na scenie Brzozowskiego Domu Kultury widowisko artystyczne pt. „Chrzest Polski darem i zadaniem dla nas”. Kluczem wiodącym stały się słowa „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II. Pojawiło się pytanie o poszukiwanie źródła, z którego bierze swój początek nasza wiara. W realizacji widowiska wzięło udział ok. 100 uczniów i wielu nauczycieli: Historyczną prezentację wydarzeń u zarania polskiej państwowości ukazał wykład ks. prof. dr. hab. Stanisława Nabywańca.

Mieszkańcy miasta wzięli udział w Mszy św. w pod przewodnictwem ks. prof. Stanisława Nabywańca, koncelebrowanej przez ks. prał. Franciszka Gocha, ks. dr Waldemar Janigę, ks. Wojciecha Pelca i ks. Andrzeja Barańskiego – proboszcza parafii w Turzym Polu. Ksiądz Proboszcz zwrócił uwagę na potrzebę obrony krzyża tam, gdzie jest wyszydzany, bowiem spływa z niego od chwili chrztu Mieszka I strumień miłości i miłosierdzia. Ks. dr Waldemar Janiga w homilii pojął problem odpowiedzialności chrześcijanina we współczesnym świecie. Na Eucharystii obecni byli m.in. poseł dr Piotr Uruski, przedstawiciele Kapituły Komandorii Polskiej Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu Świętego Łazarza z Jerozolimy – komandor st. bryg. Jan Szmyd oraz kanclerz st. bryg. Mariusz Bieńczak oraz starosta Zygmunt Błaż, przewodniczący Rady Miejskiej Edward Sabik wraz z radnymi, pracownicy Urzędu Miejskiego, komendant powiatowy policji mł. insp. Adam Paczosa.

Po Mszy św. ruszył ulicami miasta marsz pokoleń. Przed oczyma widzów przesuwała się barwna plejada postaci wpisanych złotymi zgłoskami w polską historię. W popołudniowym koncercie patriotyczno-religijnym na scenie przed ratuszem dali popis artyści z brzozowskiej podstawówki.

Na uznanie zasłużył ks. wikariusz Marek Szczepański, którego śmiałe zamysły wyzwoliły niezwykły entuzjazm dzieci i dorosłych, co pozwoliło w pełni zrealizować przedsięwzięcie.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin do biskupów: głoście Ewangelię wszystkim, bez niechęci i obaw

[ TEMATY ]

kard. Parolin

Chrzest Polski

Grzegorz Gałązka

Kościół w Polsce był światłem w ciemnościach, które niejednokrotnie ogarniały Europę - powiedział dziś w Poznaniu kard. Pietro Parolin, legat papieski na uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski. Przemawiając podczas zebrania Episkopatu zachęcił biskupów, by byli wierni postawie dialogu i spotkania "z każdym, bez żadnych wyjątków" oraz by głosił Ewangelię wszystkim - bez niechęci i bez obaw.

Publikujemy tekst pozdrowienia wygłoszonego przez kard. Pietro Parolina podczas Zebrania Plenarnego KEP w Poznaniu:

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego życzyłem komuś zła?

2023-01-07 14:50

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Piątek, 3 lutego 2023. Św. Błażeja, biskupa i męczennika, św. Oskara, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: 11 marca święcenia biskupie i ingres biskupa gliwickiego Sławomira Odera

2023-02-03 15:11

[ TEMATY ]

ks. Sławomir Oder

Włodzimierz Rędzioch

Ks. Sławomi Oder

Ks. Sławomi Oder

11 marca odbędą się święcenia biskupie i ingres biskupa nominata diecezji gliwickiej ks. prał Sławomira Odera – poinformowały w piątek służby prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbędą się w gliwickiej katedrze.

"Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 28 stycznia 2023 roku Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie przez posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari” - podał episkopat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję