Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W 800-lecie odpustu asyskiego

2 sierpnia br., w 800-lecie ustanowienia tzw. odpustu asyskiego, do dąbrowskiej bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej przybędzie Diecezjalna Pielgrzymka Niewiast i Dziewcząt. Przed uroczystością Porcjunkuli, od 24 lipca do 1 sierpnia w Dąbrowie Górniczej trwać będzie m.in. nowenna

Niedziela sosnowiecka 30/2016, str. 4

[ TEMATY ]

św. Franciszek

Asyż

Archiwum

Wnętrze kaplicy Porcjunkuli

Wnętrze kaplicy Porcjunkuli

Był rok 1216. Człowiek o imieniu Franciszek udał się do papieża Honoriusza III i poprosił go o szczególny przywilej dla ludzi – łaskę odpustu. Otrzymawszy ten przywilej od papieża Franciszek ogłasza go 2 sierpnia 1216 r. wszystkim, którzy przybyli do niewielkiej kaplicy poświęconej Matce Bożej Anielskiej.

Tak zwany odpust asyski początkowo można było uzyskać jedynie w kościołach franciszkańskich, a po potwierdzeniu przez licznych papieży – we wszystkich kościołach. Warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie w dniu 2 sierpnia swojego kościoła parafialnego i spełnienie zwykłych warunków, jakimi są: odmówienie w świątyni Modlitwy Pańskiej i Wyznania wiary, odprawienie sakramentalnej spowiedzi i przyjęcie Komunii św. Ponadto należy pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego i nie mieć przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Odpust, który jest darowaniem kary za grzechy już odpuszczone, ofiarować można za siebie lub za zmarłych.

Kaplica Porcjunkuli

Reklama

W kościołach franciszkańskich i poświęconych Matce Bożej Anielskiej obchodzona jest wyjątkowa uroczystość Porcjunkuli. Nazwa uroczystości dosłownie oznacza małą cząsteczkę lub skrawek gruntu i wzięła swoją nazwę od niewielkiej kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej. Tradycja podaje, że pierwotny tytuł tego kościoła brzmiał: Najświętszej Maryi Panny z Doliny Jozafata. Prawdopodobnie kapliczkę tę mieli ufundować pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej, którzy mieli ofiarować grudkę ziemi z grobu Matki Bożej, który sytuowano w Dolinie Jozafata w Jerozolimie. Nazwę Matki Bożej Anielskiej prawdopodobnie nadał kaplicy św. Franciszek z Asyżu. Legenda głosi także, że nad kapliczką słyszano często głosy anielskie i dlatego dano jej tę nazwę. Na początku XIII wieku kapliczka była w ruinie, a odbudował ją św. Franciszek. To właśnie tam w uroczystość św. Macieja Apostoła św. Franciszek podczas Mszy św. usłyszał słowa Ewangelii: „Idźcie i głoście: Bliskie już jest Królestwo Niebieskie. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie. Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski” (Mt 10, 6-10). Św. Franciszek wziął sobie te właśnie słowa głęboko do serca i zaczął wypełniać je w swoim życiu.

Królowa Aniołów

Wśród wielu tytułów sławiących Matkę Bożą jest określenie: Królowa Aniołów. Ewangelie ukazują służebną rolę aniołów wobec Maryi – w scenie Zwiastowania w Nazarecie; przy ukazaniu się aniołów pasterzom po narodzeniu Jezusa. Anioł nakazuje Józefowi we śnie uciekać do Egiptu i zawiadamia go o śmierci króla Heroda. Pod wezwaniem Królowej Aniołów istnieją trzy zakony żeńskie. Wezwanie „Królowo Aniołów, módl się za nami” zostało także włączone do Litanii Loretańskiej. Wiele kościołów, zwłaszcza franciszkańskich, nosi ten tytuł. W diecezji sosnowieckiej są to: bazylika pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej oraz kościół parafialny pw. Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie-Dąbrowie Narodowej.

Największy z odpustów

Na 2 sierpnia do dąbrowskiej bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej przybywają wierni z całej diecezji i regionu. Do tronu Matki Zagłębia tradycyjnie pielgrzymować będą niewiasty i dziewczęta. Przed uroczystością, w dniach od 24 lipca do 1 sierpnia trwać będzie nowenna oraz na trzy dni przed odpustem szczególne przygotowanie. W dzień Porcjunkuli Msze św. sprawowane będą o godz.: 7.00, 9.00, 11.00, 16.00, 18.00 i 20.00. Uroczystej Eucharystii o godz. 11.00 przewodniczyć będzie Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak. Na godz. 16.00 zaproszone są szczególnie matki wraz ze swymi pociechami, gdzie po Mszy św. otrzymają specjalne błogosławieństwo. Na wieczornej Eucharystii o godz. 18.00 modlitwą ogarnięci zostaną narzeczeni i małżeństwa. Kustosz dąbrowskiego sanktuarium ks. kan. Andrzej Stasiak zaprasza do bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej na ten wyjątkowy dzień przedstawicieli wszystkich parafii, grup i stowarzyszeń wraz z pocztami sztandarowymi i chorągwiami oraz ze swoimi duszpasterzami.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w Asyżu (podsumowanie)

[ TEMATY ]

Asyż

Grzegorz Gałązka

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

W liturgiczne święto św. Franciszka – głównego patrona Włoch – 4 października Papież odwiedził jego miasto rodzinne, w którym Biedaczyna spędził niemal całe swoje życie. Od świtu było ono oblegane przez pielgrzymów, których – jak oceniły władze Asyżu – przybyło ponad 100 tys.; wśród nich był premier Włoch Enrico Letta. Była to trzecia podróż obecnego papieża po ziemi włoskiej.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję