Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Kolonie Caritas

Niedziela sosnowiecka 30/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

kolonie

Piotr Lorenc

Dzieci były bardzo zadowolone z licznych wycieczek

Dzieci były bardzo zadowolone z licznych wycieczek

Pierwszy dzień II turnusu kolonii Caritas w Zakopanem, 11 lipca, rozpoczął się od wizyty bp. Grzegorza Kaszaka. Spotkanie poprzedziła Msza św., którą Biskup celebrował w kaplicy Świętej Rodziny w Księżówce.

Na 14-dniowym turnusie wypoczywała 45-osobowa grupa z diecezji i 21-osobowa grupa z Iwano-Frankowska na Ukrainie. Goście z zagranicy przyjechali tu dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Podczas kolonii organizowanych przez sosnowiecką Caritas były nie tylko wycieczki, gry i zabawy sportowe, zajęcia taneczne czy artystyczne, lecz także realizowano program profilaktyczny i warsztaty ekologiczne. – Łączymy zabawę z nauką, np. na program ekologiczny składają się warsztaty, wycieczki do Tatrzańskiego Parku Narodowego, zabawy, gry i konkursy plastyczne oraz pogadanki o ochronie środowiska. Natomiast programy profilaktyczne obejmują integrację dzieci, poprawienie ich samooceny, wyszukanie talentów i pomoc w ich rozwoju. Promujemy zdrowy styl życia, pokazujemy jak godzić spory czy unikać sytuacji konfliktowych – mówi Barbara Płócienniczak, prowadząca programy profilaktyczne, na co dzień nauczycielka chemii w Zespole Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej.

Reklama

Goście to młodzi z Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 3 w Iwano-Frankowsku. – W tej szkole są uczniowie 26 narodowości. Współpracuje ona z różnymi placówkami edukacyjnymi na Ukrainie i w Polsce, z Konsulatem RP we Lwowie czy Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankowsku. Nasi uczniowie uczestniczą z dużymi sukcesami w olimpiadach i różnych konkursach – mówi Swietłana Dołgowa, dyrektor szkoły. W placówce pracują też Polacy, m.in. Elżbieta Ryniak, która przyjechała z kolonistami.

Goście opowiadali o swoich pierwszych wrażeniach. – Zakopane przywitało nas pięknymi widokami Tatr. Poszczególne szczyty było widać jak na dłoni. Mam nadzieję, że podczas kolonii poznam nowych przyjaciół, z którymi będę utrzymywała kontakt, oraz że podszkolę się z języka polskiego, którego uczę się od kilku lat – powiedziała Viktoria Belbas. – To nie jest moja pierwsza wizyta w Polsce, byłam już w Warszawie, ale Zakopane to zupełnie inne miasto – turystyczny kurort, więc mam nadzieję, że poznam jak najwięcej ciekawych miejsc, nowych ludzi. Szczególnie chciałabym zobaczyć Kraków – mówi Dasza Repało. Z kolei Liliana Steciuk ma Kartę Polaka, języka polskiego uczy się od 6 lat, do Polski jeździ regularnie z rodzicami, ale w Zakopanem jest pierwszy raz. – Bardzo mi się tu podoba. Chciałabym zdobyć jakiś szczyt i poznać nowych ludzi. Wybiegając w przyszłość to chcę powiedzieć, że moim marzeniem jest studiować weterynarię w Polsce – opowiada Liliana. Natomiast Roman Gładij z XI klasy, podobnie jak Włodzimierz Żydkich, chciałby poznać zakopiańską przyrodę, miasto, zawrzeć nowe znajomości i poduczyć się języka polskiego.

Trzeba jeszcze dodać, że kolonie Caritas są współfinansowane z dotacji Urzędów Miejskich w Sosnowcu, Jaworznie oraz Będzinie i z Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska w Katowicach.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MEN: kuratorzy zatwierdzili 19,7 tys. wyjazdów i półkolonii

[ TEMATY ]

kolonie

wakacje

wypoczynek

Materiały prasowe

Kuratorzy zatwierdzili 19,7 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów; łącznie skorzysta z nich 635,5 tys. uczniów – podało Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN).

Z myślą o rodzicach MEN stworzyło kilka lat temu publiczną internetową bazę danych wypoczynku https://wypoczynek.men.gov.pl/. Dzięki niej każdy może sprawdzić, czy organizator zgłosił turnus do właściwego kuratorium oświaty. Organizator ma obowiązek zrobić to na 21 dni przed terminem rozpoczęcia wypoczynku, a w przypadku półkolonii i wypoczynku organizowanego za granicą – na 14 dni przed.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Andrzeja Siemieniewskiego do Katedry legnickiej.

2021-09-20 20:27

ks. Waldemar Wesołowski

Uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyruszyła z domu parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję