Reklama

Głos z Torunia

Pierwsi pielgrzymi na ŚDM

Miesiące oczekiwań, tysiące telefonów i e-maili, wiele godzin pracy, by przygotować diecezję toruńską na przyjęcie pielgrzymów. Pierwszą odpowiedzią na te starania jest 30-osobowa grupa pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży z Gabonu, która przyleciała 7 lipca do Warszawy, a stamtąd pod opieką o. Pedro Monteiro Delfima CSSp udała się do Lidzbarka Welskiego. Młodzież z Gabonu przebywa teraz w naszej diecezji, a 25 lipca uda się na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem do Krakowa. Gabończycy są pierwszą w Polsce grupą zagranicznych pielgrzymów przybyłych na ŚDM i jedną z 12 grup zagranicznych, które w lipcu odwiedzają diecezję toruńską

Niedziela toruńska 30/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Ks. Paweł Borowski

Grupa z Gabonu w Lidzbarku Welskim

Grupa z Gabonu w Lidzbarku Welskim

W Lidzbarku Welskim pielgrzymi z Gabonu przebywali 3 dni. Gościła ich parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętych Aniołów Stróżów z proboszczem ks. kan. Marianem Wiśniewskim oraz Urzędem Miasta Lidzbark. Wśród atrakcji zapewnionych Gabończykom było m.in. zwiedzanie Muzeum Przyrody Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu, Warmińsko-Mazurskiego Muzeum Pożarnictwa w Lidzbarku czy wieczorny spacer Promenadą Lidzbarską.

Po Lidzbarku Welskim grupę z Gabonu ugościli również mieszkańcy: Kowalewa Pomorskiego, Jabłonowa Pomorskiego, Górzna, Nowego Miasta Lubawskiego, Golubia, Unisławia i Chełmży.

Reklama

W Kowalewie Pomorskim dla pielgrzymów przygotowano noclegi u rodzin, by w ten sposób pokazać, jak na co dzień wygląda życie w polskim domu. W Kowalewie Pomorskim nie zabrakło też minifestynu, spotkania z władzami miasta, zwiedzania, wspólnej modlitwy Apelem Jasnogórskim czy Koronką do Miłosierdzia Bożego. W tym czasie odbyły się również piknik i czuwanie w Wielkiej Łące prowadzone przez młodzież ze wspólnoty Wojownicy Pana, która m.in. zaprezentowała pantomimę ewangelizacyjną. Uczono się także wspólnie śpiewać pieśni w języku francuskim.

Jabłonowo Pomorskie zaproponowało pielgrzymom m.in. nawiedzenie miejscowych świątyń i sanktuarium bł. Marii Karłowskiej.

W Górznie Gabończycy modlili się podczas Mszy św., spędzili czas na plaży oraz na warsztatach ceramiki. Stamtąd udali się do Nowego Miasta Lubawskiego, a następnie do Golubia, gdzie zorganizowano dla nich wizytę w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, wyjazd do sanktuarium w Oborach, Mszę św. i spływ kajakowy. W Unisławiu m.in. zwiedzili Astrobazę.

Reklama

Aktualnie już od 20 lipca Gabończycy przebywają w Chełmży, która przygotowała dla nich wiele atrakcji, m.in. 1. Charytatywny Bieg Miłosierdzia im. bł. Juty z Chełmży do Bielczyn, czuwanie modlitewne w bazylice konkatedralnej pw. Świętej Trójcy, Mszę św. i spotkanie misyjne, na którym obecne będą także grupy z Zambii i Kamerunu, oraz Festyn Rodzinny.

W wypowiedziach Gabończyków bardzo często pojawia się postać św. Jana Pawła II. Podkreślają, że chcieli przyjechać do Polski na ŚDM, gdyż pragną poznać kraj papieża, który zainaugurował spotkania młodzieży świata. Czerpiąc z naszego doświadczenia wiary, chcą jednocześnie dzielić się swoim młodym Kościołem: – Chcemy wam pokazać, jak my sławimy Jezusa pieśnią, tańcem. Chcemy was zarazić naszą radością i energią – mówi Leila z Gabonu.

22 i 23 lipca wszystkie grupy młodzieży goszczące w naszej diecezji spędziły czas w Toruniu.

2016-07-21 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łączy ich wiara

Światowe Dni Młodzieży to odbywające się co 2, 3 lata spotkania młodych katolików z całego świata. Jak to wydarzenie wspomina uczestniczka ŚDM w Madrycie i Rio de Janeiro, opowiada Laurine Depta, Polka wychowana w Niemczech, która w tym roku będzie brała udział w ŚDM jako wolontariuszka

DARIA NEUMANN: – Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z ŚDM?

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję