Reklama

Niedziela w Warszawie

Ambasadorzy warszawskiego Kościoła

Wolontariusze Dni w Diecezjach są odpowiedzialni za to, jak uczestnicy Światowych Dni Młodzieży zapamiętają stolicę Polski. Patrząc na ich zaangażowanie i wielką pasję, możemy być spokojni o wizerunek warszawskiego Kościoła

Niedziela warszawska 30/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

Internet/UM Warszawa

Grupa wolontariuszy z parafii św. Dominika odbyła rajd dokoła Polski zabytkowym maluchem (Fiatem 126p). Ich akcja promowała ŚDM

Grupa wolontariuszy z parafii św. Dominika odbyła rajd dokoła Polski zabytkowym maluchem (Fiatem 126p). Ich akcja promowała ŚDM

Bez obaw wszystko idzie dobrze! Polacy potrafią pokazać się z bardzo dobrej strony zarówno pod względem organizacyjnym, jak i duchowym – mówi Tomasz Porębski z zespołu ŚDM w parafii bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie, gdzie goszczonych jest prawie 90 młodych osób z Hondurasu.

Organizacja Dni w Diecezjach, to dla każdej wspólnoty parafialnej przyjmującej gości z zagranicy sprawa honoru. Dlatego proboszczowie i księża koordynatorzy postawili na sprawdzonych i odpowiedzialnych ludzi.

Reklama

Wolontariusze są podzieleni na sekcje żywieniowe, turystyczne, kwaterunkowe, tłumaczeń, a nawet zajmują się promocją i pozyskiwaniem sponsorów. – To prawdziwa szkoła życia, w której uczymy się działać w zespole. Myślę, że to doświadczenie przyda nam się kiedyś w pracy – mówi Anna Olejnik, studentka SGH oraz szefowa wolontariuszy w parafii św. Dominika na Służewie. Koordynuje ona zespołem ludzi, którzy są odpowiedzialni za Chińczyków z Tajwanu oraz grupę z Francji.

Anioł stróż dla każdego

Wolontariat na ŚDM jest jak zwierciadło, w którym odbija sie kondycja parafialnego duszpasterstwa młodzieży. Są parafie, gdzie na hasło „czy pomożecie”, odezwało się bardzo wiele młodych osób. Gdy po zamachach w Europie okazało się, że do Warszawy wybiera się mniej osób, niż wcześniej przewidywano, gotowość wolontariuszy pozostała na bardzo wysokim poziomie. – Są parafie, gdzie liczba gości i wolontariuszy jest prawie taka sama. Każdy z przyjezdnych będzie miał więc swojego „anioła stróża” – mówi ks. Tomasz Zaperty, duszpasterz młodzieży w archidiecezji warszawskiej oraz koordynator ŚDM.

Najwięcej młodych do pomocy zgłosiło się w tych parafiach, gdzie działają silne duszpasterstwa młodzieży oraz tam, gdzie są wspólnoty akademickie. Przykładem może być kościół i klasztor na Służewie, który przyciąga studentów z całej Warszawy i okolic. – To nie pierwsze zadanie, które wspólnie realizujemy. Tworzymy zgrany zespół i dobrze się rozumiemy – mówi Marta Kornicka, studentka Akademii Pedagogiki Specjalnej. – Młodzież z Tajwanu też nie trafiła do naszej parafii przypadkowo, bo przyjechała razem z dominikaninem o. Tomaszem Zalewskim. Byliśmy więc cały czas w łączności z naszymi gośćmi i dobrze się do tego przygotowaliśmy.

Reklama

Trudniej wyglądało poszukiwanie młodych zapaleńców w tzw. sypialniach Warszawy. – W naszej parafii jest mało młodzieży i wolontariat jest przekrojem społecznym całej naszej wspólnoty. Są więc zarówno młode osoby, ale także starsze panie, a nawet jeden pan po 70. – mówi Tomasz Szarek, radca prawny i koordynator ŚDM w Aninie, gdzie przyjechali młodzi z Hongkongu. – Ja też jestem człowiekiem grubo po czterdziestce. Jednak na swoją obronę muszę powiedzieć, że mam spore doświadczenie. Byłem już na wielu Światowych Dniach Młodzieży od Częstochowy po Brazylię – dodaje Szarek.

Duszpasterska szansa

W większości parafii zespoły wolontariuszy ŚDM są najczęściej przekrojem różnych wspólnot i środowisk działających na jej terenie. – Pamiętam nasze pierwsze kroki, gdy robiliśmy rekonesans wśród ludzi, którzy mogliby się zaangażować. To były niekończące się spotkania, bo tych grup jest prawie trzydzieści. Do naszego zespołu weszli ci, na których możemy polegać, bo już wielokrotnie wykazali się odpowiedzialnością – mówi Tomasz Porębski.

Proces formacji wolontariuszy trwał od dwóch lat i wiele przez ten czas się wydarzyło. Jedni przychodzili, a inni odchodzili. Nie wszystkim młodym jest łatwo wytrwać w podjętych zobowiązaniach. Jednak zdecydowana większość wolontariuszy ŚDM to pasjonaci, którzy aż się palą do działania. – Prowadzę grupę w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie. Gdy zaczynałem było niewiele ponad 20 osób , a teraz jest prawie 60 – mówi ks. Tomasz Zaperty. – Wszędzie tam, gdzie potraktowano ŚDM, jako szansę na duszpasterstwo młodzieży, to widać. Ten potencjał w parafii będzie teraz procentował.

Przykładem pomysłowości i dobrego koordynowania działań młodzieżowych może być parafia św. Józefa w Pruszkowie. Wolontariat skała się tu z 50 młodych ludzi, którzy pochodzą z różnych wspólnot. – Udało nam się stworzyć wspólne duszpasterstwo młodzieżowo-akademickie, które nazwaliśmy „Kuźnia Serc” – mówi Dominik Czajkowski, jeden z liderów Parafialnego Centrum ŚDM w Pruszkowie. – Na wiele miesięcy przed rozpoczęciem Dni w Diecezjach nawiązaliśmy kontakt z naszymi gośćmi z Gwatemali, komunikowaliśmy się z nimi przez media społecznościowe. Widzieliśmy, jak bardzo się cieszą na myśl przyjazdu do Polski. Nakręciliśmy filmy promocyjne pokazujące, co na nich czeka w naszej parafii.

„Kuźnia Serc” jest platformą internetową dla różnych młodzieżowych inicjatyw w parafii, ale także realnym przedsięwzięciem duszpasterskim integrującym młodzież w parafii. – Nie zamierzamy zamykać „Kuźni” wraz z zakończeniem ŚDM. Nasz projekt został tak pomyślany, aby mógł także później funkcjonować – dodaje Wysocki.

Młodzi tryskają pomysłami w promowaniu ŚDM. Przykładem może być grupa wolontariuszy z parafii św. Dominika, którzy okleili malucha (Fiat 126p) logami ŚDM i wyjechali w rajd wzdłuż granic Polski. – Wyprawa miała zachęcić inne osoby do uczestniczenia w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie – mówi organizator podróży Szymon Szostak.

Młodzi ze św. Józefa w Pruszkowie wyspecjalizowali się w tworzeniu krótkich klipów. Na ich kanele na YouTube można zobaczyć całą serię filmów „Przystanek do Krakowa”, na których odwiedzają miejsca związane ze św. Janem Pawłem II.

Wysoko poprzeczka

Polska słynie na świecie ze współczesnych świętych. Światowe Dni Młodzieży związane są z św. Janem Pawłem II i św. Faustyną. – Przygotowaliśmy niespodziankę dla naszych gości z Hongkongu i zwiedzamy Warszawę i okolicę śladami św. Faustyny – mówi Tomasz Szarek.

Wolontariusze zdają sobie sprawę, że przez tych kilka dni są ambasadorami Polski i naszego Kościoła. – Już przed ich przyjazdem wiedzieliśmy, że oczekiwania są bardzo wysokie. Nasi goście są przeświadczeni, że Polska jest wyjątkowa i nie możemy ich zawieść. Bardzo się staramy, aby te dni pod względem atrakcji kulturalnych, turystycznych i przede wszystkim w wymiarze duchowym były na najwyższym poziomie – mówi Marta Kornicka.

Tomasz Porębski był na Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie. Choć spotkanie z Papieżem było dla niego wielkim przeżyciem, to jednak pozostał pewien niedosyt. Nie poznał duchowości tamtejszego Kościoła, ani rodzin, bo mieszkał w odseparowanym obozie dla pielgrzymów. – Bardzo się cieszę, że w Polsce tak bardzo postawiono na Dni w Diecezjach. Myślę, że mamy się czym pochwalić i co pokazać. Słyniemy nie tylko z religijności, ale także z polskiej gościnności – mówi Porębski.

Motywem przewodnim zaangażowania wolontariuszy jest wdzięczność i chęć służenia innym. Wielu z nich było już na ŚDM i teraz chcą „spłacić” dług wobec młodych, którzy przyjadą do Polski. – Nie ukrywam, że jest też silny pierwiastek religijny i chęć ewangelizacji – podkreśla Kornicka.

Goście przyjadą do Warszawy i zobaczą wiele nowych kościołów, które tętnią życiem. Film z parafii św. Józefa zrobił niezwykłe wrażenie na Gwatemalczykach zanim trafili do Pruszkowa. – Naprawdę nie mamy czego się wstydzić i myślę, że podołamy wyzwaniu – twierdzi Wysocki.

Światowe Dni Młodzieży działają też w drugą stronę. Młodzi, którzy przyjechali do Polski także pokażą swoją duchowość i religijne doświadczenie. Polacy mogą wynieść z tych spotkań ważną lekcję i dowartościować samych siebie. – Może nasi goście powiedzą nam, że powinniśmy być dumni z naszej wiary, bo to ona jest naszym największym skarbem. Życie parafialne jest dla nas zwykłą codziennością, ale w oczach tych, którzy do nas przyjadą może okazać czymś niezwykłym. Chciałbym, abyśmy po ŚDM poczuli się bardziej dowartościowani – mówi Szarek.

2016-07-21 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zostań wolontariuszem ŚDM

Trwa rekrutacja młodych ludzi, którzy pomogą w organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

W przyszłym roku do Warszawy przyjedzie ponad 30 tys. młodych z całego świata. To właśnie wolontariusze będą im pomagać w parafiach, na lotniskach, dworcach czy w miejskich instytucjach kultury.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Katolicka Nauka Społeczna? Coś dla Ciebie!

2021-09-22 08:18

[ TEMATY ]

festiwal

Wykład, dwie debaty eksperckie, dwa bloki warsztatów – to wszystko czeka na uczestników V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, który odbędzie się 24 i 25 września w Warszawie.

Teoria i praktyka – to dwa kierunki, które każdorazowo obierają organizatorzy, przygotowując program festiwalu. Realizacji wymiaru teoretycznego posłużą w tym roku dwie debaty eksperckie z udziałem „praktyków” zadanych problemów.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję