Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rodak dał koncert rodakom

Niedziela zamojsko-lubaczowska 30/2016, str. 2

[ TEMATY ]

koncert

Adam Łazar

Zbigniew Kruczek podczas lubaczowskiego koncertu

Zbigniew Kruczek podczas lubaczowskiego koncertu

Letnie – piąte już z kolei – międzynarodowe koncerty organowe rozpoczęły się 8 lipca w lubaczowskiej konkatedrze. Zainaugurował je rodak z Lubaczowa, na stałe pracujący w Belgii prof. Zbigniew Kruczek.

Świadectwo artysty

– Przyjeżdżam chętnie do Lubaczowa, do rodziny, spotykam się tu z kolegami i przyjaciółmi. Moim marzeniem było, by w moim parafialnym kościele były piękne organy, bym mógł na nich rodakom koncertować, przybliżyć światową literaturę muzyki. Marzenie się spełniło. Nie tylko konkatedra ma wspaniałe organy, ale i druga parafia pw. św. Karola Boromeusza w tym roku zakupiła organy barokowe, tam też podczas tegorocznych wakacji będą koncerty. Dedykuję rodakom kolejny koncert z nowym repertuarem. Zawsze prezentuję wątek osobisty, swoją kompozycję, gdyż nie tylko gram na organach, ale i komponuję. Teraz będzie to „Preludium gregoriańskie” i „Suita kolędowa” – powiedział przed koncertem prof. Zbigniew Kruczek. Prowadzący koncert Marcin Rokosz przypomniał niektóre fakty z życiorysu artysty.

Fakty z życia

Reklama

– Urodził się w Lubaczowie w 1952 r. Po ukończeniu miejscowego Liceum Ogólnokształcącego studiował w klasie organów u prof. Romualda Sroczyńskiego i w klasie kompozycji prof. Andrzeja Koszewskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem zdobył w 1976 r. i w tym samym roku uczestniczył w mistrzowskim kursie organowym prowadzonym przez prof. Flor Peetersa w Mechelen. Od 1977 r. na stałe mieszka w Belgii, gdzie studiował organy u prof. Leopolda Sluysa i również kompozycje u prof. Jacqueline Fontyn w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, uzyskując Premier Prix i Prix Superieur z wyróżnieniem. W 1991 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jehan Alain w Romainmotier w Szwajcarii. Koncertuje w wielu krajach Europy oraz koncertował w USA, Kanadzie i Zairze. Jego twórczość kompozytorska obejmuje utwory organowe, chóralne, kameralne i symfoniczne.

Współpracując m.in. z Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina skomponował dzieła, jak np. „Koncert na organy” czy „Carnaval”. Zbigniew Kruczek jest profesorem w klasie organów w Konserwatorium im. Marcel Quinet w Binche, profesorem w Instytucie Notre-Dame w Loverval i w College Bonne-Esperance, jak również organistą kościołów Saint-Pierre w Charleroi (Neuville) i Sacre-Coeur w Binche.

Koncert w konkatedrze

Prof. Zbigniew Kruczek swój koncert w lubaczowskiej konkatedrze rozpoczął jedną z najpiękniejszych fug – Fugą en Gigue G-dur Jana Sebastiana Bacha, poprzedzoną preludium w tej samej tonacji. Johann Pachelbel, niemiecki kompozytor i organista kaplicy zamkowej w Eisenach był pierwszym profesorem małego Jana Sebastiana Bacha. Prof. Z. Kruczek dla lubaczowskich melomanów zagrał najczęściej grywaną kompozycję na koncertach tego artysty – Chanconne f-mol. Bach był wielkim admiratorem Antoniego Vivaldiego, do tego stopnia, że napisał transkrypcję kilku koncertów na organy. Artysta z Belgii zagrał jego Koncert organowy a-moll. Z własnych kompozycji zagrał „Preludium gregoriańskie” i „Suitę kolędową”. Nie mogło na tym koncercie zabraknąć kompozytora belgijskiego pochodzenia Cesara Francka. Z bratem wyjechał do Paryża i był organistą w jednym z paryskich kościołów. Jest twórcą francuskiej muzyki romantycznej na organy. „Pastorale” to utwór, który wybrał Z. Kruczek na koncert w konkatedrze lubaczowskiej. Jest to jedna z najbardziej znanych i uroczych kompozycji. Jednym z najsłynniejszych kompozytorów muzyki symfonicznej jest Charles Marie Widor. Dla lubaczowian rodak Z. Kruczek spośród 10 skomponowanych symfonii na organy przez tego francuskiego kompozytora, wybrał Symfonię nr 4, rozpoczynającą się bardzo majestatycznie, potem romantycznie, by w finale usłyszeć w najlepszym stylu mazurki F. Chopina.

Ponadgodzinny koncert na organy w wykonaniu prof. Zbigniewa Kruczka lubaczowianie nagrodzili rzęsistymi brawami. Mieli także możliwość nabycia płyt z jego kompozycjami i nagraniami z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Rodak z Lubaczowa wciąż komponuje. Do liturgii kościelnej wydał w Paryżu już dawno w trzech tomach 150 psalmów na trzy lata roku kościelnego. Ostatnio wydał cykl 24 preludiów i fug na organy na cześć J. S. Bacha. W przyszłym roku ukaże się z nimi album trzypłytowy. Wraz z Markiem Kudlickim, mieszkającym w Wiedniu, objął artystyczny patronat nad tymi wakacyjnymi koncertami organowymi. Obaj dokładają wiele starań, by te koncerty były na wysokim poziomie, były rzeczywiście międzynarodowe.

2016-07-21 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczynają się eliminacje do koncertu Debiuty 2014

[ TEMATY ]

muzyka

koncert

evoo73 / Foter.com / CC BY

Do 12 grudnia będzie trwało głosowanie za pośrednictwem strony www.koncertdebiuty.pl na zespół, który weźmie udział w koncercie Debiuty 2014. 2 marca w Katolickim Centrum Kultury "Dobre Miejsce" w Warszawie odbędzie się czwarta już edycja inicjatywy promującej muzyków chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję