Reklama

Niedziela Częstochowska

Spełnianie marzeń

Liczba osób niepełnosprawnych z roku na rok rośnie. Szacuje się, że w Polsce żyje ich ok. 5 mln. Niepełnosprawni są wśród nas. Spotykamy ich na ulicy, w pracy, w szkole… Niezależnie od tego, czy jest to niepełnosprawność wrodzona czy też nabyta, osoby te potrzebują wsparcia i pomocy. I tak na pomoc, na ratunek niepełnosprawnym dzieciom 6 lat temu przy myszkowskim Stowarzyszeniu „Kreatywni” powstała sekcja „W stronę marzeń”

Niedziela częstochowska 31/2016, str. 3

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Finał przedstawienia charytatywnego „Lady Robin Hood” na rzecz dzieci niepełnosprawnych z myszkowskiej sekcji „W stronę marzeń”

Finał przedstawienia charytatywnego „Lady Robin Hood” na rzecz dzieci niepełnosprawnych z myszkowskiej sekcji „W stronę marzeń”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Założyciele sekcji to rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci cierpiących na różnego rodzaju schorzenia i zaburzenia rozwoju, m.in.: mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa, autyzm, zespół Aspergera, opóźnienia psycho-ruchowe czy niedosłuch. Niektóre dzieci całe swoje życie spędzą na wózku inwalidzkim, niektóre nigdy nie będą słyszeć lub mówić, ale część z nich ma szansę osiągnąć wystarczającą sprawność, by prowadzić w miarę swoich możliwości samodzielne życie w przyszłości. Jednak niezależnie od tego, póki co, każde z tych dzieci wymaga całodobowej opieki oraz odpowiedniego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Każdy z podopiecznych sekcji „W stronę marzeń” jest inny i ma swoją indywidualną drogę rozwoju, swoją historię, którą trzeba wziąć pod uwagę, z którą należy się liczyć i ją szanować.

Na ratunek dzieciom

Reklama

W siedzibie sekcji, która mieści się w Szkole Podstawowej nr 4 w Myszkowie, organizowane są cykliczne spotkania członków stowarzyszenia i ich podopiecznych. Cel spotkań to przede wszystkim integracja środowiska osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Sekcja organizuje coroczne akcje „Pomóż Świętemu Mikołajowi” oraz „Dni dziecka”, podczas których podopieczni zawsze mogą liczyć na zabawę, drobne upominki oraz poczęstunek. Organizowane działania finansowane są z zebranych składek oraz z udziału w „Pchlich targach”. Oprócz tego sekcja podejmuje wiele innych inicjatyw rehabilitacyjnych, edukacyjnych i wypoczynkowych, które dążą do rozwoju niepełnosprawnych dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szczytny cel charytatywnych spektakli

Warto zaznaczyć, że niemałe wsparcie finansowe myszkowska sekcja uzyskała dzięki środkom pozyskanym w edycjach przedstawień charytatywnych, które już po raz 6. z rzędu odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury w Myszkowie w czerwcu br. Zebrana kwota z tych spektakli pozwoliła m.in. na rozpoczęcie realizacji projektu „Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i edukacyjnego” oraz stworzenie bazy do ćwiczeń. Obecnie wypożyczalnia posiada już około 300 pomocy rehabilitacyjno-edukacyjnych. A tegoroczne przedstawienie charytatywne „Lady Robin Hood”, nad którym patronat honorowy objął burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, przyniosło dochód w wysokości 22 800 zł. Dzięki zebranym środkom dzieci mogły wyjechać na 10 dni do Gór Opawskich. To właśnie Ośrodek „Ziemowit” w Jarnołtówku był miejscem wypoczynku dzieci z sekcji „W stronę marzeń” w dniach od 10 do17 czerwca.

W Górach Opawskich

– Pierwsze dwa dni naszego pobytu to całodniowe wycieczki poznawczo-turystyczne. Kolejny dzień to wycieczka do miejscowości uzdrowiskowej Jesenik w Czechach. W drodze powrotnej zwiedziliśmy także kopalnię złota w Złotorudnych Młynach. Potem udaliśmy się do sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Złotych Górach, prosząc o dar uzdrowienia dla naszych dzieciaków. Kolejne dni to intensywna rehabilitacja w godzinach dopołudniowych. Dzieci korzystały z wielu zabiegów: kąpieli perełkowych, wirówki kończyn, okładów borowinowych, inhalacji oraz światłoterapii i magnetoterapii. Wolne popołudniowe chwile każdy z nas mógł wykorzystać na spacery z przewodnikiem po pięknej okolicy Jarnołtówka. Wieczory umilały nam taneczne pląsy na dyskotekach. Nasze dzieci w czasie całego pobytu musiały niejednokrotnie pokonywać swoje słabości i przełamywać bariery. To jednak dodawało im siły i wiary we własne możliwości – mówi p. Marta Filas z sekcji „W stronę marzeń”. – Wszystkim osobom z powiatu myszkowskiego zaangażowanym w działalność charytatywną oraz darczyńcom, dzięki którym kolejny raz nasze marzenie się spełniło, z całego serca pięknie dziękujemy – dodaje.

Urok myszkowskich przedstawień

A cały urok myszkowskich spektakli charytatywnych tkwi w fakcie, iż w postaci ze świata filmu, bajek wcielają się samorządowcy, bankowcy, przedsiębiorcy, dyrektorzy powiatowych i gminnych instytucji. Publiczność i tym razem nie zawiodła, a sala myszkowskiego MOK wypełniła się po brzegi. Widzowie będący pod wielkim wrażeniem umiejętności aktorskich wykonawców i ciekawego scenariusza swoimi żywymi reakcjami i brawami na stojąco potwierdzili, że chcą takich przedstawień, że chcą pomagać, że warto wspierać tych, których dotknął krzyż choroby i cierpienia.

2016-07-27 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wymarzony dom

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 40/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

stowarzyszenie

stowarzyszenie

Archiwum stowarzyszenia

W czerwcu kręcono film, który będzie promował zbiórkę pieniędzy na budowę domu

W czerwcu kręcono film, który będzie promował zbiórkę pieniędzy na budowę domu

Stowarzyszenie Petra, działające w Zielonej Górze od 11 lat, niesie pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Jego głównym celem jest stworzenie niezwykłego domu, o czym opowiada Krystyna Pustkowiak

Jedenaście lat temu zebrała się grupa, której zależało, żeby coś zrobić dla osób niepełnosprawnych. Od samego początku przyświecała nam myśl o budowie domu. Miałyby w nim zamieszkać osoby samotne, czyli takie, które straciły oboje rodziców i nie ma się nimi kto zająć. A wśród naszych podopiecznych są ludzie, którym został już tylko jeden rodzic i jest to osoba starsza, potrzeba więc wybudowania domu staje się coraz bardziej nagląca – mówi prezes stowarzyszenia Petra Krystyna Pustkowiak.
CZYTAJ DALEJ

Poruszające świadectwa wiary na Mundialu 2026

2026-06-22 15:42

[ TEMATY ]

świadectwo wiary

mundial 2026

wikipedia/ProtoplasmaKid

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Trwające od 11 czerwca Mistrzostwa Świata FIFA 2026, po raz pierwszy organizowane wspólnie przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk, gromadzą miliardy widzów na całym świecie. Oprócz sportowych emocji turniej stał się także okazją do publicznego świadectwa wiary wielu zawodników. Portal EWTN News zwrócił uwagę na, jak dotąd, pięć szczególnie wymownych świadectw.

Przed pierwszym meczem Chorwacji z Anglią reprezentanci Kristijan Jakić i Igor Matanović opowiedzieli podczas konferencji prasowej o roli wiary w swoim życiu. “Wiara jest bardzo ważna w moim życiu. Kiedy modlę się do Boga, mam poczucie, że ktoś mnie słucha, a to daje mi ogromną siłę” - powiedział Matanović. Jakić podkreślił natomiast, że dla Chorwatów wiara wyznacza drogę życia: “Jesteśmy krajem katolickim i myślę, że wiara reprezentuje całą naszą drużynę narodową. Oznacza dla nas bardzo wiele”.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję