Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Uczcili pamięć powstańców

Biłgorajskie obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się od uroczystej zbiórki pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości przy kościele św. Jerzego w Biłgoraju.

Tak jak w całej Polsce, 1 sierpnia w Biłgoraju o godz. 17.00 – godzinie „W” – czyli w godzinie wybuchu Powstania Warszawskiego, na kilka chwil życie zamarło. W ten sposób oddano cześć Powstańcom.

Rocznicowe obchody

Uroczystości w Biłgoraju rozpoczęły się przed godz. 16.00 od zbiórki pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Punktualnie o 16.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia sprawowana w intencji Ojczyzny i poległych obrońców jej wolności oraz weteranów polskiego podziemia niepodległościowego.

– Niektórzy zadają sobie pytanie, czy było to potrzebne, czy było to potrzebne aż na taką skalę? Nie można na to pytanie odpowiadać tylko w kategoriach czysto politycznych lub militarnych. Należy raczej w milczeniu skłonić głowę przed rozmiarem poświęcenia, przed wielkością ceny, jaką tamto pokolenie sprzed lat zapłaciło za niepodległość Ojczyzny. W płaceniu tej ceny byli, być może, rozrzutni, ale ta rozrzutność była zarazem wspaniałomyślnością. Serdecznie was zapraszamy, bracia i siostry, wy, którzy tu przybywacie – harcerze, seniorzy, kombatanci, czujmy się jedną rodziną, bo przed Bogiem jesteśmy braćmi. Niech nasza wspólna modlitwa dzisiaj za Ojczyznę i za poległych Powstańców, szczególnie wypełni nasze serca, niech będzie szczerym wołaniem do Boga: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” i „Matko z Jasnej Góry – bądź nam przewodniczką i Królową” – mówił, przypominając słowa św. Jana Pawła II, proboszcz parafii pw. św. Jerzego w Biłgoraju, ks. Stanisław Budzyński. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gromadzie, ks. Marek Kuśmierczyk, zaś w koncelebrze znalazł się również ks. Maciej Nizio, wnuk legendarnego partyzanta Franciszka Nizio ps. Jagoda.

Reklama

Przy pomniku AK

Po Mszy św. nastąpił przemarsz pod znajdujący się w parku Solidarności pomnik poświęcony żołnierzom Biłgorajskiego Obwodu Armii Krajowej. Tutaj punktualnie o godz. 17.00 zawyły syreny. Po przywitaniu zebranych i odprawieniu ceremoniału wojskowego przez przedstawicieli Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” im. gen. Stefana Grota-Roweckiego, odśpiewano hymn narodowy, a okolicznościowe wystąpienie wygłosił w imieniu por. Ireny Kulińskiej ps. Rosa – jej syn Andrzej Kuliński, członek Światowego Związku Żołnierzy AK. – W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego jesteśmy tutaj, aby złożyć hołd Powstańcom, żołnierzom i cywilom, którzy Powstanie wsparli. Był to wielki czyn niepodległościowy, była to walka o wolność Polski, o prawo do własnego państwa, do samoistnienia. Przez 63 dni Powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami wroga. Czy zatem w tych współczesnych czasach powinniśmy zapomnieć o zbrodniach Niemców, Rosjan i Ukraińców? Dbajmy o pamięć narodową, prawdę historyczną, a nie tylko o poprawność polityczną. Powstanie Warszawskie było kontynuacją ruchu niepodległościowego zrodzonego w XIX wieku. To system wartości przekazany przez poprzednie pokolenia, umiłowanie Ojczyzny, wolności i patriotyzm sprawił, że wola walki i pragnienie niepodległości były większe niż strach. Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtórzenie. Chwała Bohaterom! Cześć ich pamięci! – podkreślił Andrzej Kuliński.

Uhonorowanie powstańców

Dopełnieniem uroczystości było wręczenie odznak Światowego Związku Żołnierzy AK i złożenie wiązanek kwiatów, a także zapalenie zniczy przy pomniku poświęconym żołnierzom AK. Na zakończenie obchodów zabrzmiały melodie powstańczej Warszawy, przypominające ducha Powstania Warszawskiego. Uroczystości patriotyczne swą obecnością uświetnili biłgorajscy motocykliści oraz Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio.

2016-08-18 09:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

100. rocznica obrony Lwowa

[ TEMATY ]

rocznica

Obrona Lwowa

obchody

Żary

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz

Uroczystości na placu przy Ratuszu Miejskim w Żarach

Uroczystości na placu przy Ratuszu Miejskim w Żarach

Dnia 22 listopada br., na placu przy Ratuszu Miejskim w Żarach odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy Obrony Lwowa.

Obchody rozpoczęły się o godz. 5.00. Choć to wczesna pora do świętowania, na Rynku zgromadzili się mieszkańcy Żar, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, kresowiacy, miłośnicy Lwowa i ich potomkowie. Przybyli również Kapłani żarskich parafii. Po przemówieniach oraz przedstawieniu rysu historycznego upamiętnianego wydarzenia Ks. Paweł Konieczny – Proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia NMP – poprowadził modlitwę za tych, którzy mężnie walczyli w obronie Lwowa. Punktem kulminacyjnym było wciągnięcie na maszt przy żarskim ratuszu biało – czerwonej flagi, jako symbolu wiecznej pamięci o czynie Orląt Lwowskich i hołdu dla najwierniejszego miasta Rzeczypospolitej. Po odczytaniu apelu poległych kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała trzykrotną salwę honorową. Uroczystość zorganizowali: Klub Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.- wschodnich w Żarach oraz Kresowe Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich w Żarach.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję