Reklama

Globalne badanie wizerunku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad połowa światowej populacji – 54 proc. – pozytywnie ocenia papieża Franciszka. Obecny Ojciec Święty ma niewielki, bo tylko 12-procentowy odsetek ocen negatywnych, a 34 proc. badanych nie podjęło się oceny jego osoby i niezdecydowanie tłumaczyło niewiedzą. Globalne badanie wizerunku Franciszka przeprowadzono na zlecenie argentyńskiego dziennika „Clarín” w jednej trzeciej krajów świata na imponującej 64-tysięcznej próbie.

Najwięcej pozytywnych opinii Papież zbiera wśród Portugalczyków – 94 proc., Filipińczyków – 93 proc., swoich rodaków z Argentyny – 89 proc. i Włochów – 86 proc. Według autorów badania, w Polsce pozytywne oceny Ojca Świętego deklarowało 78 proc. badanych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spójrzmy teraz na kontynenty. Papież ma najwięcej zwolenników w Ameryce Łacińskiej, gdzie pozytywnie mówi o nim 2 na 3 badanych. Na 2. miejscu znalazła się w tym rankingu Ameryka Północna z 63-procentowym odsetkiem osób pozytywnie nastawionych do Papieża, a tuż za nią Europa – 62 proc. jej mieszkańców pozytywnie odbiera Ojca Świętego.

Oczywiście, najlepiej oceniają Papieża katolicy, wśród których 85 proc. chwali jego osobę i działania. Dobrze oceniają go też przedstawiciele judaizmu – 65 proc. ocen pozytywnych. Wśród protestantów Franciszka chwali nieco ponad połowa – 53 proc. To tylko niewiele więcej niż wśród ateistów, których ponad połowa ma takie samo zdanie. Najbardziej nieufni wobec Papieża są muzułmanie, wśród których tylko 28 proc. postrzega Ojca Świętego pozytywnie, co nie znaczy, że reszta ma negatywną opinię. 55 proc. muzułmanów nie chce oceniać Franciszka i tłumaczy to tym, że go nie zna.

2016-08-31 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Argentyny przed wizytą Leona XIV: nasz lud kocha Papieża

2026-08-10 19:13

[ TEMATY ]

Argentyna

wizyta papieska

Vatican Media

Pod koniec września Papież odwiedzi Francję

Pod koniec września Papież odwiedzi Francję

„To dla nas ogromna radość, ponieważ nasz lud, nasz pokorny lud, kocha Papieża. Zawsze tak było, ze wszystkimi papieżami" - mówi o listopadowej wizycie Papieża prymas Argentyny kard. Vicente Bokalic Iglic, arcybiskup Santiago del Estero. Oczekuje, że przesłanie, które Leon XIV pozostawi Ameryce Łacińskiej z pewnością będzie dotyczyć społecznego wymiaru wiary.

Papież w dniach 6 do 17 listopada odwiedzi Urugwaj, Argentynę, a także Peru - kraj, w którym spędził ponad 20 lat. Będzie to jego szósta podróż apostolska. W rozmowie z mediami watykańskimi kard. Bokalic Iglic wskazuje, że obecny Papież, podobnie jak jego poprzednik Franciszek, „jest głęboko zaangażowany w to, aby wiara objawiała się w czynach, w proroczym piętnowaniu niedociągnięć i niesprawiedliwości, udręki i naruszenia praw człowieka, a także skrajnego ubóstwa szerzącego się w wielu ośrodkach z powodu niesprawiedliwej polityki społecznej i gospodarczej".
CZYTAJ DALEJ

Niemcy: Kościół katolicki odnotowuje więcej chrztów dorosłych

2026-08-10 08:50

[ TEMATY ]

chrzest

Niemcy

Władysław Kościuch

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

W 2025 roku w Niemczech ochrzczono 2650 osób w wieku 14 lat i starszych. Było to o 28 procent więcej niż w roku poprzednim. Całkowita liczba chrztów spadła jednak do 109 002.

Poinformowała o tym wiedeńska Katolicka Agencja Prasowa (kathpress) na podstawie danych opublikowanych przez Konferencję Episkopatu Niemiec w jej nowym dokumencie roboczym „Kościół katolicki w Niemczech – fakty i liczby 2025/2026”.
CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Solidarności przybędzie do Wałbrzycha

2026-08-10 19:34

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Matka Boża Solidarności

Jerzy Langer

Jerzy Langer

Matka Boża Solidarności

Matka Boża Solidarności

Obraz, który bł. ks. Jerzy Popiełuszko nazwał Matką Bożą Solidarności, nawiedzi dwa wałbrzyskie kościoły.

W dniach od 14 do 23 sierpnia Wałbrzych będzie gościł obraz Matki Bożej Robotników Solidarności. Wierni będą mogli modlić się przed nim w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz w kolegiacie Świętych Aniołów Stróżów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję