Reklama

Aspekty

1050 km na 1050-lecie Chrztu Polski

O inicjatywie sztafetowego rajdu rowerowego z ks. Łukaszem Grzendzickim rozmawia ks. Adrian Put

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2016, str. 6

[ TEMATY ]

rajd

Chrzest Polski

Archiwum ks. Łukasza Grzendzickiego

Ks. Łukasz Grzendzicki zaprasza do wzięcia udziału w rajdzie

Ks. Łukasz Grzendzicki zaprasza do wzięcia udziału w rajdzie

KS. ADRIAN PUT: – Wydawało się, że uroczystości przypominające rocznicę Chrztu Polski już minęły. Okazuje się jednak, że w Strzelcach Krajeńskich chcą nam wszystkim zaproponować jeszcze jedną formę uczczenia tego szczególnego jubileuszu. Jaką?

KS. ŁUKASZ GRZENDZICKI: – To prawda! Strzelce Krajeńskie słyną z pięknych tradycji sportów rowerowych, stąd też taka forma uczczenia tak wspaniałego jubileuszu.

– Proszę nam dokładnie powiedzieć, skąd pomysł na taką formę obchodzenia jubileuszu?

– Całkiem przypadkowo. W czerwcu razem z moim przyjacielem – Romanem Gajowczykiem rozmawialiśmy przy kawie o ogólnopolskich obchodach jubileuszu Chrztu Polski. I wtedy, zupełnie spontanicznie, zrodziła się myśl, by i w naszym mieście uczcić ten jubileusz. A że Roman i wielu naszych znajomych uwielbia jeździć na rowerze, to stało się oczywiste dla nas, jak to uczcimy. Za cel imprezy postawiliśmy sobie: podziękowanie Bogu za 1050 lat chrześcijaństwa na ziemiach polskich, przypomnienie sobie własnego chrztu jako daru wielkiej łaski Bożej, promowanie naszego regionu, Ziemi Lubuskiej i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz propagowanie zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku i rekreacji.

Reklama

– Czy znamy już szczegóły inicjatywy? Kiedy dokładnie rozpocznie się i jak długo trwać będzie sztafeta, jaka jest trasa i jaki charakter będzie miała cała inicjatywa?

– Wszystko jest już przygotowane. Rajd rozpocznie się uroczyście 16 września o godz. 17 na strzeleckim rynku i będzie nieprzerwanie trwał do 18 września do godz. 12.30. Rajd ma charakter sztafety, więc uczestnicy będą się zapisywali na poszczególne rundy. Dla wprawionych rowerzystów są zarezerwowane rundy kolarskie, a dla mniej wprawionych są rundy wolniejsze. Jedna runda to 27 km drogą asfaltową. To nie jest jazda na czas. Chodzi o to, aby przejechać tyle rund, by w sumie dały dystans równy 1050 km – tyle, ile wynosi jubileusz.

– Jak duże jest na chwilę obecną zainteresowanie sztafetą? Rozmawiamy na trzy tygodnie przed imprezą, więc zapewne jeszcze wiele osób się przyłączy, ale czy już dzisiaj możemy coś powiedzieć, jakie jest zainteresowanie sztafetą?

– Całkiem spore! Deklarują się wziąć udział ludzie ze Strzelec i okolic, Gorzowa, Barlinka, Zielonej Góry, a nawet z nadmorskiego Rewala. Przyjmiemy wszystkich chętnych z wielką radością.

– Kto może wziąć udział w rajdzie? Czy są jakieś wymagania, ewentualnie predyspozycje, które pomogą w wysiłku?

– Oczywiście, każdy może wziąć udział w rajdzie. Każdy, kto posiada sprawny rower, kask i zapał. Niepełnoletni muszą być pod opieką dorosłych.

Reklama

– Czy na trasie będą zapewnione pomoc techniczna i medyczna oraz co się stanie, jeśli ktoś nie będzie mógł kontynuować jazdy?

– Jak najbardziej. Na początku i na końcu będą jechać piloci, a także nad bezpieczeństwem uczestników będą czuwać policjanci i strażacy. Przy metostarcie będzie namiot techniczny, w którym będzie udzielana pomoc medyczna i będą naprawiane rowery. Natomiast jeśli ktoś nie będzie w stanie ukończyć rundy, to zostanie przewieziony do mety. Zapewnione są też dla każdego uczestnika woda mineralna, słodkie drożdżówki, kawa i herbata.

– Udało się wam pozyskać szczególnych patronów dla inicjatywy. Kto obiecał wparcie?

– Nasz rajd patronatem objęli Biskup Zielonogórsko-Gorzowski, Wojewoda Lubuski, Starosta Strzelecko-Drezdenecki, Burmistrz Strzelec Krajeńskich oraz TVP3 Gorzów Wielkopolski.

– Jak ktoś się zdecyduje, to gdzie może się zapisać i szukać dodatkowych informacji?

– Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć na FSD Sport.facebook.pl oraz pod numerem: 698-695-524. Natomiast zapisy przyjmujemy na e-maila: sztafetowyrajd1050@wp.pl i w namiocie technicznym 30 min przed rozpoczęciem rundy.

2016-09-01 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół w liczbach w Polsce

Infografika - 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polska sztafeta mieszana odebrała złote medale

2021-08-01 08:12

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński, którzy pobiegli w finale, na Stadionie Olimpijskim w Tokio odebrali złote medale za sobotni triumf w sztafecie mieszanej 4x400 metrów. Po raz pierwszy w tych igrzyskach rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

W Polsce była 4.58 nad ranem, gdy ubrani w dresy i w maseczkach na twarzy biało-czerwoni z tac trzymanych przez członków władz MKOl i światowej federacji lekkoatletycznej wzięli złote medale i kwiaty. Zgodnie z przepisami sanitarnymi w Tokio medale sportowcy zakładają sobie na szyję sami.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym Story - cz. 1

2021-08-01 23:19

ks. Łukasz Romańczuk

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

Stanisław Świętoń - pielgrzym od roku 1983

"Spotkanie". Pod tym hasłem wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Główny nurt swoje pielgrzymowanie rozpocznie 3 sierpnia. Dziś na trasę udali się pielgrzymi z gr. XIV - część górowska 

Podczas tegorocznej pielgrzymki zapraszamy na serię "Pielgrzym Story". Będziemy chcieli w kilku ujęciach pokazać różne historie pielgrzymkowe

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję